Beton architektoniczny i możliwości wykorzystania

Komentarze
[REKLAMA]

Beton to doskonale nam znany materiał, ale najczęściej kojarzony z surowcem służącym do budowania. Odmiana architektoniczna to zaś propozycja wykorzystania zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Mamy bowiem do czynienia z surowcem trwałym, odpornym na warunki pogodowe oraz uszkodzenia, a także ciekawym pod względem wizualnym.

Czym się charakteryzują płyty z betonu architektonicznego? Jakie posiadają właściwości i gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Płyty z betonu architektonicznego – właściwości

Beton architektoniczny to mieszanka, w składzie której znajduje się cement hutniczy. Za jego sprawą materiał ten uzyskuje pożądane właściwości. Nie brakuje mu ponadto funkcjonalności, ponieważ nadaje się do zastosowań wewnątrz rozmaitych obiektów, a także na zewnątrz, głównie jako okładziny elewacyjne lub płyty podłogowe.

Płyty z betonu architektonicznego nie poddają się działaniu czynników zewnętrznych, w tym wilgoci, niskiej i wysokiej temperatury, promieniowaniu słonecznemu. Są również odporne na uszkodzenia mechaniczne. Trudno je zarysować, dzięki czemu nawet zastosowane jako elementy dekoracyjne wewnątrz obiektów, nie tracą na swoich walorach wizualnych mimo intensywnej eksploatacji.

Właściwości płyt tego rodzaju pozwalają na ich zastosowanie jako dodatkowego izolatora termicznego lub akustycznego. Można zatem liczyć na skuteczne wygłuszenie pomieszczeń, a także minimalizowanie ryzyka ucieczki ciepła z wnętrz. Finalnie sezon grzewczy staje się mniej kosztowny, zaś mieszkanie w centrum bądź nieopodal ruchliwych tras nie oznacza uciążliwych hałasów.

Warto również wspomnieć, że betonowe płyty są trudnopalne, dlatego coraz chętniej wykonawcy, aranżerzy i projektanci, a przede wszystkim właściciele danych obiektów znajdują dla nich miejsce w projektach.

Estetyka, która nie ma sobie równych

Zarówno obecność cementu hutniczego w składzie betonu architektonicznego, jak i dodatków, np. plastyfikatorów bądź upłynniaczy, decyduje o możliwości uzyskania rozmaitych kształtów betonowych płyt. Do tego dochodzą naturalne barwniki, dzięki czemu odmiana architektoniczna betonu pozwala na stworzenie unikalnej aranżacji wewnętrznej bądź zewnętrznej.

Betonowe płyty mogą mieć strukturę porowatą lub gładką. Odbiorcy zyskują zatem na surowcu, który poza uniwersalnym zastosowaniem wpisze się w dowolny wystrój i architekturę danego obiektu, nadając mu za każdym razem unikalnej estetyki.

Oryginalny produkt – jak wybrać?

Brak uregulowań prawnych przyczynił się do wymieszania rynkowej oferty oryginalnych płyt z betonu architektonicznego z podróbkami. Wizualnie produkty są trudne do odróżnienia, choć nie sposób pominąć różnicy w cenach. Czy warto zatem stawiać na tańszy artykuł?

Zdecydowanie nie, ponieważ nawet zadowalająca estetyka nie zrekompensuje niskiej jakości podróbek. Nieoryginalny beton architektoniczny to przede wszystkim zupełnie inna mieszanka służąca do jego wykonania. W efekcie właściwości trwałości, odporności na czynniki zewnętrzne czy uszkodzenia są znacznie gorsze, a materiał staje się o wiele mniej żywotny.

W wyborze oryginalnego produktu pomoże uwaga skierowana na skład mieszanki, a także przyznane certyfikaty czy zaświadczenia. W odpowiedniej pod względem jakości mieszanki nie znajdą się sztuczne substancje, gips ani włókna. Oryginalny produkt będzie się mógł pochwalić certyfikatem jakości oraz zaświadczeniem PZH.

Gdzie szukać płyt z betonu architektonicznego?

Popularność stosowania betonu architektonicznego sprawiła, że na rynku pojawiło się sporo firm oferujących ten produkt. Wśród nich warto przyjrzeć się propozycji przedsiębiorstwa Manufaktura SLABB. Dlaczego tutaj?

Można bowiem liczyć nie tylko na doświadczenie i produkty odpowiedniej jakości, lecz również stałą współpracę z zespołem fachowców, w tym z pasjonatami sztuki. Dzięki temu powstają realizacje zachowujące pożądane właściwości płyt z betonu architektonicznego, ale i estetycznie wpisujące się w gusta i pomysły odbiorców. Nietypowe, unikalne i najciekawsze projekty są możliwe do wykonania, co doceniają najbardziej wymagający klienci.

Zostaw komentarz