Stolarka drzwiowa należy do jednych z najważniejszych elementów każdego obiektu. Ta część zostaje uwzględniona już na etapie projektowania. W budownictwie tradycyjnym, głównie w obiektach mieszkalnych, dominują drzwi drewniane. Alternatywą zyskującą na popularności są drzwi wykonane z aluminium.
Czy aluminiowa stolarka drzwiowa wpisuje się w potrzeby budownictwa tradycyjnego? Jakie właściwości posiadają tak wykonane produkty? Czy ich estetyka może być uniwersalna? Na te i inne nurtujące pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Funkcje drzwi zewnętrznych
Drzwi zewnętrzne, niezależnie od obiektu, w którym się znajdują, odpowiadają za ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Są zabezpieczeniem przed hałasem oraz mają za zadanie ograniczać ucieczkę ciepła z wnętrz. Te same funkcje spełniają w obiektach wznoszonych zgodnie z zasadami budownictwa tradycyjnego, jak i pasywnego. Choć w tym drugim przypadku przykłada się jeszcze większą uwagę do uzyskania ściśle określonych parametrów.
Drzwi stanowią ponadto wizytówkę każdego obiektu. Są bowiem widziane jako jeden z pierwszych elementów. Ozdabiają, współgrają z architekturą domu bądź budynku firmowego, wpisują się w aranżację wnętrz, szczególnie przedpokoju czy hallu, w którym wita się gości i domowników.
Wnioskując na podstawie powyższych, drzwi zewnętrzne muszą posiadać walory funkcjonalne i ozdobne. Nie bez znaczenia pozostaje również komfort ich użytkowania, wygodna eksploatacja oraz bezproblemowa pielęgnacja.
Aluminiowe drzwi zewnętrzne – w budownictwie tradycyjnym i inteligentnym
Aluminiowe drzwi zewnętrzne mogą się pochwalić właściwościami, parametrami, zabezpieczeniami oraz estetyką, które wpisują się w obiekty wznoszone zgodnie z zasadami budownictwa tradycyjnego i inteligentnego.
Niegdyś niedopracowana produkcja aluminium sprawiała, że powstawały drzwi podatne na odkształcenia i wypaczenia. Aluminiowe drzwi łatwo było również zarysować. Obecnie produkowana stolarka drzwiowa jest zdecydowanie bardziej dopracowana. Mamy bowiem do czynienia z materiałem podatnym na formowanie, co pozwala tworzyć drzwi o różnych wymiarach. Ponadto takie, które nie poddają się działaniu warunków atmosferycznych, nie odkształcają się i nie wypaczają mimo kolejnych lat intensywnej eksploatacji. Są trudne do uszkodzenia, co wpływa na maksymalne zabezpieczenie obiektów, w których zagoszczą.
Drzwi z aluminium chronią przed dźwiękami napływającymi z zewnątrz, mimo że są cieńsze i lżejsze od drewnianych odpowiedników. Zapobiegają również uciecze ciepła. Te cechy wpływają na energooszczędność, sprawny i szybszy montaż, a finalnie niższe koszty wykonania całej stolarki drzwiowej.
Istotne parametry
Wybierając drzwi zewnętrzne można się posłużyć konfiguratorem dostępnym pod adresem https://konfigurator.kobbe.pl/konfigurator/pl/, aby sprawdzić, jak będzie się prezentował wybrany produkt.
Wśród istotnych parametrów wymienia się:
- wymiary: minimalne to 90 cm szerokości oraz 200 cm wysokości,
- współczynnik Ud informujący o ucieczce ciepła – im niższa jego wartość tym mniejsze ryzyko ucieczki ciepła,
- dB na minimalnym poziomie 30, to informacja dotycząca ograniczenia dostępu dźwięków z zewnątrz.
Powyższe parametry mogą być zupełnie inne, w zależności od potrzeb. Są to jednak prawnie określone minima (w przypadku wymiarów) i wartości, które powinny stanowić punkt wyjścia do zaprojektowania stolarki drzwiowej. Trzeba bowiem pamiętać, że np. mieszkanie na parterze lub położone w ruchliwym centrum będzie się zmagało z większymi hałasami. Z kolei obiekt położony na uboczu, daleko od centrum bądź jakichkolwiek innych budynków, staje się bardziej narażony np. na włamania, więc wymaga lepszych zabezpieczeń.
Na lata użytkowania
Aluminiowe drzwi zewnętrzne są w stanie przetrwać praktycznie każde warunki pogodowe. Zarówno ich właściwości, jak i estetyka nie ulegają pogorszeniu mimo upływu czasu. Można także liczyć na bezproblemową pielęgnację. Te wszystkie cechy decydują o ich dużej konkurencyjności w stosunku do drzwi drewnianych.
Polska produkcja, najwyższa jakość
Choć znalezienie firmy zajmującej się produkcją oraz montażem drzwi zewnętrznych nie stanowi wyzwania, wybór może nie być łatwy. Jak bowiem zweryfikować, co spełni oczekiwania odbiorców i czy za ceną pójdzie jakość oraz estetyka?
Odpowiedzią jest przedsiębiorstwo KOBBE. Renomowana marka, pod szyldem której znajdują się produkcja w całości realizowana w Polsce, a także fachowy montaż. Można liczyć na nowoczesny design, ciekawą estetykę, nietypowe realizacje i dostępność modeli aluminiowych drzwi w tak różnorodnych wykonaniach, że nie sposób nie zadowolić najbardziej wymagających odbiorców.