Jak dbać o fugi?

1 Komentarzy
[REKLAMA]

Płytki ceramiczne to uniwersalny materiał wykończeniowy dla ścian i podłóg. Dostępne w olbrzymim wyborze modeli, gatunków, kolorów, faktur i wielkości, dają nieograniczone możliwości dekoracji i urządzania wnętrz. Nienasiąkliwa powierzchnia, doskonała współpraca z ogrzewaniem podłogowym oraz bardzo duża łatwość utrzymania czystości. To wszystko przemawia za tym, aby stosować płytki ceramiczne nie tylko w łazience, kuchni czy korytarzu. Płytki w dużym formacie, tak zwany gres.

Zupełnie innym pytaniem pozostaje to, jak należy prawidłowo dbać o spoiny pomiędzy płytkami. Stosuje się je w celu zapewnienia możliwości odkształcania się płytek pod wpływem temperatury. Spoiny wykonywane są ze specjalnej masy cementowej, z dodatkiem plastyfikatorów i barwników. Po pewnym czasie użytkowania, jasne spoiny mogą tracić swój ładny kolor, stając się lekko szarawymi. Co można zrobić, aby temu zapobiec?

Przede wszystkim wybrać spoiny dobrej jakości, najlepiej z dodatkiem substancji antybakteryjnych, które zapobiegają rozwijaniu się pleśni na powierzchni spoin. Krokiem numer dwa, będzie zabezpieczenie spoin specjalnym preparatem. Po wyschnięciu ma on postać bezbarwnego lakieru, który nie tylko chroni spoiny przed penetracją wilgoci i brudu, ale również nadaje im ładny, równomierny połysk. Preparat taki nakłada się na czyste i suche spoiny przy pomocy pędzelka. Należy nanieść dwie lub trzy warstwy, każda po całkowitym wyschnięciu poprzedniej. Inwestując w taki zabieg, przedłużymy ładny wygląd spoin na wiele kolejnych lat.

One Response to “Jak dbać o fugi?”

  1. Rafał

    ja mam ciemne fugi więc nie ma z tym problemów 🙂

    Odpowiedz

Zostaw komentarz