Sposoby na karaluchy i prusaki w domu

1 Komentarzy
[REKLAMA]

Karaczany, prusaki czy przybyszki amerykańskie to szkodniki sanitarne, które występują w spiżarniach czy kuchniach. To problem nie tylko wizualny, ale również zdrowotny i sanitarny. Zwłaszcza jeżeli występują one we wszelkiego rodzaju lokalach gastronomicznych, co często kończy się ich zamknięciem. Jednak również w domu takie insekty są mocno dokuczliwe. Jak pozbyć się ów robactwa i czy jest to możliwe bez skorzystania z pomocy ekspertów?

Skąd biorą się karaluchy i inne insekty?

Karaluchy i inne insekty często przenoszone są przez ludzi. Wędrują na torbach, w plecakach, ale też na paletach. Jeżeli już się zadomowią na dobre, trudno jest się ich pozbyć. Ze względu na to, że są to naprawdę niewielkie insekty, płaskie i o długości maksymalnie 3 centymetrów, z łatwością chowają się we wszelkich szczelinach, ale także pod meblami czy sprzętami kuchennymi. Spotkać można je również w odpływach kanalizacji, jak i pod umywalkami, zlewami czy kabinami prysznicowymi. Znajdują tam one resztki organiczne i mają dobre warunki do bytowania i żerowania. Takie miejsca charakteryzują się bowiem wilgocią oraz podwyższoną temperaturą. Najbardziej aktywne są one bowiem przy wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza.

Czy karaczany są groźne?

Karaczany to nie tylko problem nieestetyczny, ale również bardzo groźny, gdyż takie insekty przenoszą różnorodne choroby, zarazki czy grzyby, ale też choroby wirusowe, bakteryjne i pierwotniakowe. Odpowiedzialne są one również za bakteryjne zakażenia przewodu pokarmowego, a w tym czerwonkę, tyfus czy cholerę. Jakby tego było mało, są one pośrednimi żywicielami kilkunastu rodzajów płazińców, jak i przyczyniają się do rozwoju chorób dróg oddechowych (dyfteryt, gruźlica, tężec). Jeżeli dodamy do tego, że karaczany przenoszą alergeny i wywołują uczulenia, widać wyraźnie, że są to dość groźne insekty.

Domowe sposoby na pozbycie się karaluchów

Czy można pozbyć się karaczanów na własną rękę? Jest to dość trudne, choć zwłaszcza w sieci znaleźć można wiele sposobów na to, aby wyzbyć się tych szkodników. Najprościej jest w tym celu przygotować polecaną mieszankę czy zakupić trutkę, rozkładając ją w miejscach, gdzie spotykane są prusaki.

Sam roztwór jednak nie pomoże. Trzeb mieć też na uwadze, że koniecznie wysprzątać trzeba wszystkie szafki w kuchni, jak i odkurzyć oraz umyć wodą z detergentem wolne miejsca między szafkami a sprzętem kuchennym. Regularnie usuwać trzeba również wszystkie resztki pożywienia. Oczywiście, konieczne może być zatkanie kratek wentylacyjnych itp., w których robactwo mogło się ukryć.

O wiele szybciej, prościej i bezpieczniej jest jednak zlecić to fachowcom ze specjalistycznych firm, np. „Stander – zwalczanie karaluchów„. To gwarancja tego, że karaluchy zostaną wytępione. Tacy fachowcy również doradzą domownikom, jak zachowywać się zaraz po dezynfekcji. Zalecą oni również powtórne czyszczenie, co jest logiczne z uwagi na to, że jaja karaczanów mogą rozwijać się nawet przez blisko 300 dni.

One Response to “Sposoby na karaluchy i prusaki w domu”

  1. Ola

    Strasznie mnie denerwują tacy nieproszeni goście. Trzeba się szybko pozbyć, żeby czuć się komfortowo we własnym domu.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz