Czym wykonać wiercenie w betonie i jak to zrobić poprawnie

Komentarze

Beton jest tworzywem w zasadzie wszechobecnym. Gdzie nie spojrzeć, tam można znaleźć jakieś konstrukcje czy elementy, które stanowią wsparcie naszych domów, ulic i miast. Czasami dochodzi do sytuacji, gdy wiercenie otworów w betonie staje się niezbędne. Może tak być z wielu powodów, ale w niniejszym artykule skupimy się na samej czynności oraz sprzęcie, który jest do tego potrzebny.

Zasady wiercenia w betonie

[REKLAMA]

Beton, w każdej formie, to materiał na tyle solidny, że wiercenie w nim wymaga stosownego podejścia. To nie jest drewno. To nie tworzywo na bazie plastików. Nawet z założenia lekki beton komórkowy wymusza respekt, nie wspominając już o betonie zbrojonym… W każdym razie otwornice do betonu znacząco ułatwiają sprawę. Miejsce pracy zaś trzeba sobie przygotować. Pamiętajmy, że osoba wiercąca musi mieć dość duży zakres ruchu. Musi również mieć pewność, że w danym miejscu pod betonem nie ma żadnych kabli ani rur.

Zanim powstanie otwór, trzeba więc znać jego dokładne położenie i je dobrze oznaczyć. Odległości między poszczególnymi otworami, zwłaszcza gdy jest ich wiele, nie mogą być zbyt małe, ponieważ można w ten sposób osłabić konstrukcję, co z kolei może być przyczyną katastrofy budowlanej w przyszłości. Pamiętać trzeba też o tym, że udar pneumatyczny lub mechaniczny w wiertarce uruchamia się dopiero, gdy wystąpi ewidentny opór. Wówczas dociskanie wiertła na siłę nie jest wskazane. To samo dotyczy prędkości obrotowej. Obowiązuje zasada, wedle której twardsza przeszkoda wymaga mniejszych obrotów. Innymi słowy, musimy osiągnąć odpowiednią siłę nacisku, aby wykonać precyzyjny otwór, lecz nie wolno nam zniszczyć struktury płyty zarazem, zwłaszcza gdy mówimy o ścianie nośnej.

Jak wybrać sprzęt do wiercenia otworów w betonie?

Oczywiście zwykła wiertarka się do tego celu nie nadaje, chyba że chodzi o beton komórkowy. Niemniej zawsze lepiej jest się wyposażyć w porządną wiertarkę udarową. Bardziej wymagające konstrukcje zaś będą wymagać od nas młotowiertarki.

To samo trzeba powiedzieć o akcesoriach. Jak już wspomnieliśmy, otwornice do betonu to coś, bez czego konkretne wiercenie może okazać się udręką. Jest to mechanizm zakończony nożykami, które układają się w kształt koła. Pozwala na tworzenie gładkich, bardzo precyzyjnych otworów. Nie ma jednej otwornicy do wszystkich czynności. Typ narzędzia trzeba dopasować do planowanych zadań oraz rodzaju betonu, który chce się spenetrować.

Do rodzaju czynności trzeba też dopasować wiertła. Klasyczne wiertła widiowe będą wystarczające do mniejszych otworów w betonie komórkowym. Część robocza takich wierteł wykonana jest z węglika spiekanego. Twardszy materiał będzie jednak potrzebował wierteł z syntetycznego diamentu. Jeśli chodzi natomiast o rozmiar otworu, możemy potrzebować czegoś takiego jak wiertła koronowe. Mają ostrza po zewnętrznej stronie. Służą do zadań specjalnych, czyli wiercenia rdzeniowego w bardzo twardych materiałach, uwzględniając w tym beton zbrojony.

Co zrobić w przypadku zaklinowania wiertła w betonie?

Przede wszystkim trzeba wyłączyć wiertarkę. To absolutna podstawa. W innym wypadku sprzęt może się przegrzać i zepsuć, otwornice do betonu również mogą ulec zniszczeniu. Niczego nie powinno się robić na siłę, mówiąc krócej. I bez tego trudno jest wyjąć wiertło, które się złamało lub utknęło w betonie. Jest to problematyczne tym bardziej, jeśli mowa o dużej głębokości otworu. Najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie takim sytuacjom, co można osiągnąć chociażby poprzez stosowanie ogranicznika.

 

Zostaw komentarz