[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA]
Chyba każdy z nas lubi uraczyć się filiżanką dobrej kawy o poranku. Jest to w pełni zrozumiałe. Kawa jest bowiem nie tylko pyszna, ale także zdrowa i dodaje energii. Dlatego po filiżankę kawy bardzo chętnie sięgamy nie tylko zaraz po przebudzeniu, ale także w ciągu dnia i to kilkukrotnie. Jedni z nas piją kawę tylko w domu, inni natomiast nie mogą nie wypić filiżanki tego naparu w pracy, szczególnie jeżeli jest to kawa z ekspresu. W tym artykule chcemy bowiem skupić się na zaletach kaw z ekspresów. Sprawdzamy, czym taka kawa różni się od parzonej w tradycyjny sposób.
Dlaczego warto pić kawę?
Zanim podpowiemy, dlaczego warto mieć w swoim domu czy mieszkaniu ekspres do kawy, najpierw musimy odnieść się do największych zalet picia kawy. Jak się pewnie domyślasz, aspektów zdrowotnych przemawiających za tym, aby nie odstawiać tego naparu, jest aż nadto. Do największych zalet picia kawy należą m.in.:
- niższy poziom stresu – tak, kawa obniża stres, działając na nas odprężająco i stymulując nasz mózg;
- poprawa potencji – kawa działa jak afrodyzjak i pobudza nasz mózg, dzięki czemu nabieramy większej ochoty na seks;
- niższe ryzyko cukrzycy – według badań regularne picie kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę nawet o ok. 7 proc.;
- mniejsze ryzyko depresji – kawa poprawia nastrój, ponieważ po wypiciu filiżanki naparu podnosi się poziom serotoniny i dopaminy (substancje odpowiedzialne za dobre samopoczucie);
- lepsze krążenie krwi – picie kawy nawet o 30 proc. zwiększa przepływ krwi w naczyniach krwionośnych;
- ochrona przed chorobą Parkinsona – regularne przyjmowanie kofeiny, która znajduje się w kawie, zmniejsza ryzyko zachorowania na Parkinsona nawet o 60 proc.;
- dobry spalacz tłuszczu – kofeina jest naturalnym spalaczem tłuszczu i przyspiesza metabolizm, co sprzyja odchudzaniu;
- bogata w przeciwutleniacze – nieprzetworzone ziarna kawy zawierają w sobie nawet ponad 1000 różnych antyoksydantów, które niszczą rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia;
- ochrona przed nowotworami – w kawie znajdują się polifenole i antyoksydanty, które chronią przed zmianami nowotworowymi (m.in. rak piersi, jelita grubego, prostaty, wątroby);
- ochrona przed promieniami słonecznymi – substancje w kawie chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
Dlaczego kawa z ekspresu jest lepsza od parzonej?
W Polsce największą popularnością cieszy się rzecz jasna kawa sypana i parzona w tradycyjny sposób. Oczywiście można to zrozumieć. Taki sposób przygotowywania kawy jest szybki, wygodny, ale także tani. Bez wątpienia właśnie koszty odgrywają tutaj kluczową rolę, dlatego w prawie każdym polskim domu kawę zalewamy wrzątkiem.
Należy pamiętać, że taka kawa jest drażniąca dla żołądka i wątroby, dlatego może podrażniać układ pokarmowy. Z drugiej strony ma ona więcej kofeiny.
Jeżeli ktoś miał możliwość raczyć się kawą z ekspresu, na pewno przyzna nam rację, że jest ona znacznie lepsza od tej parzonej w tradycyjny sposób. Poza tym daje możliwość przygotowywania wielu rodzajów kaw (np. latte, cappuccino, macchiato lub espresso). Co jest jednak najważniejsze, kawa z ekspresu jest najzdrowsza, choć i tutaj należy wskazać na różne rodzaje urządzeń. Za najzdrowszą uznaje się kawę z ekspresu ciśnieniowego. W takim urządzeniu sposób parzenia kawy odbywa się tak, że w naparze zostaje najwięcej przeciwutleniaczy, podczas kiedy związki tłuszczu kawowego i inne zanieczyszczenia są skutecznie filtrowane.
Jaki ekspres do kawy do domu – ciśnieniowy, kapsułkowy czy przelewowy?
Wiemy już, że kawa z ekspresu jest znacznie lepszej jakości niż parzona w tradycyjny sposób i zalewana wrzątkiem z czajnika. Na kawę parzoną w domu należy więc też spojrzeć pod kątem jakości naparu z ekspresu. Najważniejsze, aby było to urządzenie wysokiej jakości. Do najlepszych w tej grupie produktów należą m.in. ekspres do kawy De’Longhi, Philips, Saeco czy Siemens.
Jeżeli skupić się na rodzaju ekspresów, polecamy przede wszystkim urządzenia ciśnieniowe. Jak zauważyliśmy już wyżej, podczas parzenia kawy w takim ekspresie, do filiżanki przedostaje się najmniej szkodliwych substancji. Zagotowana woda jest przepuszczana przez świeżo zmieloną kawę. Dzięki temu to napar bogaty w przeciwutleniacze, szczególnie jeżeli ekspres ma dodatkowo wbudowany młynek. W innym wypadku ziarna kawy należy zmielić samodzielnie, najlepiej młynkiem żarnowym i tuż przed zaparzeniem.
Alternatywą dla kawy z ekspresu ciśnieniowego jest ekspres przelewowy, inaczej określany dzbankowym. Podgrzana woda jest w nim skraplana, po czym przelewa się przez świeżo zmielone ziarna do dzbanka. Pewną wadą takich urządzeń są często stosowane papierowe filtry. Uniemożliwiają one przedostawanie się do kawy związków typu kafeol czy kafesol, które działają przeciwnowotworowo.
Jeszcze innym urządzeniem jest ekspres kapsułkowy. Zasada działania takiego urządzenia jest bardzo prosta. Tak więc bazą są hermetycznie pakowane kapsułki. Dzięki temu związki znajdujące się w kawie nie ulegają utlenieniu. Jednak kluczowe znaczenie ma jakość kapsułek. Jednocześnie trzeba pamiętać o plastikowej kapsułce, która może wpływać na smak kawy.
Natomiast sam fakt, że warto mieć w domu ekspres do kawy, nie budzi żadnych wątpliwości. Jak podaliśmy wyżej, jest wiele zalet picia kawy. Jeżeli spojrzeć na jej aspekty prozdrowotne, wyraźnie lepiej wypada kawa z ekspresu aniżeli sypana do filiżanki i zaparzana gorącą wodą z czajnika.
Warto w tym miejscu także rozwiać mit, jakoby kawa z ekspresu była zdecydowanie droższa niż zwykła. Oczywiście nie da się ukryć, że kawa ziarnista na sklepowych półkach kosztuje o wiele więcej. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że jest ona znacznie wydajniejsza, a przy tym dawkowana przez ekspres. Tymczasem urządzenie pobiera naprawdę niewielką ilość kawy.
Jak najbardziej warto więc zainwestować w domowy ekspres. Szczególnie że takie urządzenia, nawet renomowanych marek, są dziś dostępne w coraz atrakcyjniejszej cenie. W przypadku urządzeń z przeznaczeniem do domu nie muszą one być też szczególnie wydajne.