Rekuperacja staje się standardem w nowym budownictwie. Świadomość społeczeństwa oraz wiedza o tym, jakie zalety ma wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, z roku na rok są coraz większe. Inwestorzy wiedzą, że wentylacja z odzyskiem ciepła wpływa pozytywnie nie tylko na ich zdrowie, ale też na wydatki związane z ogrzewaniem domów. Jak sprawić, by system był zainstalowany prawidłowo?
Z tekstu dowiesz się:
- gdzie w domu najlepiej umieścić punkty wywiewu i nawiewu,
- w jaki sposób wybrać najlepsze przewody wentylacyjne,
- czemu filtry powietrza są tak ważne w systemie rekuperacji.
W obecnej sytuacji inwestorzy zadają sobie pytanie, jaki rekuperator wybrać, a nie – po co w ogóle go montować. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pierwsze pytanie oraz podpowiemy, na jakie elementy zwrócić uwagę.
Rozkład punktów wywiewu i nawiewu
Pierwszym krokiem podczas wyboru rekuperatora jest ustalenie rozkładu, wielkości oraz charakteru poszczególnych pomieszczeń budynku w projekcie budowlanym. Pozwoli to wskazać, z których pomieszczeń będzie wywiewane zużyte powietrze, a w których będzie nawiewane świeże. Punkty wywiewu powinny być zlokalizowane w pomieszczeniach, w których będą emitowane intensywne zapachy oraz wilgoć. Są to więc głównie łazienki z WC, kuchnia i spiżarnia, pralnie, suszarnie oraz pomieszczenia robocze i fitness. Pomieszczenia, w których domownicy przebywają najdłużej, takie jak salon, pokój dzienny oraz sypialnia, są najlepszymi miejscami do nawiewania świeżego powietrza.
Wielkość strumienia powietrza nawiewanego i wywiewanego określają odpowiednie normy, dlatego projekt należy skonsultować z projektantem branżowym lub działem technicznym producenta urządzeń. Znając wielkość strumienia, dobieramy wydajność rekuperatora tak, by pracował w swoich nominalnych zakresach.
Rodzaj przewodów wentylacyjnych
Przy wyborze systemu wentylacji mechanicznej nie można zapomnieć o odpowiednim rozprowadzeniu przewodów, którymi powietrze będzie nawiewane i wywiewane z pomieszczeń. Planowanie wentylacji mechanicznej warto zacząć odpowiednio wcześnie. Kanały można schować w konstrukcji stropu, na poddaszu lub pod sufitem podwieszanym, dzięki czemu w późniejszej eksploatacji są zupełnie niewidoczne. Instalacja powinna być wykonana starannie oraz z odpowiedniej jakości materiałów i z przewodów o odpowiedniej średnicy. Późniejsza wymiana jest bowiem kłopotliwa i wiąże się z dużymi kosztami.
Firma Vaillant oferuje przewody najwyższej jakości z możliwością ułożenia w stropie. Klienci mogą liczyć na pomoc doradców technicznych w dobrze rodzaju kanałów i ich średnicy. Odpowiednio dobrane średnice przewodów zapewniają niezawodną oraz cichą pracę systemu. Źle dobrane przewody o zbyt małej średnicy powodują nieprzyjemny hałas w mieszkaniu oraz zwiększą koszt eksploatacji.
Równie ważna jest odpowiednia regulacja systemu. Najlepszy efekt uzyskuje się w systemie rozdzielaczowym, gdzie każdy przewód podłączony jest do rozdzielacza bez używania trójników. Rozdzielacz powinien być umieszony możliwie w centralnym miejscu, tak by wszystkie długości przewodów od rozdzielacza do punktów nawiewu i wywiewu były zbliżone.
Rodzaj oraz sprawność wymiennika
Obecnie na rynku jest wiele wymienników ciepła. Najpopularniejsze są wymienniki krzyżowo-przeciwprądowe, które nie wymagają dodatkowej energii spoza układu, są proste w konstrukcji oraz cechują się wysoką sprawnością. Firma Vaillant oferuje również entalpiczne wymienniki krzyżowo-przeciwprądowe z możliwością odzysku wilgoci. Dzieje się to dzięki specjalnej membranie polimerowej wykorzystującej zasadę dyfuzji pary wodnej. Dzięki temu wymienniki te cechują się jeszcze większą sprawnością odzysku ciepła, a koszty związane z ogrzewaniem maleją.
Na rynku występują również rekuperatory z obrotowym wymiennikiem ciepła. Wymiana powietrza odbywa się w powoli kręcącym się bębnie. Wymiennik ten również odzyskuje część wilgoci i sprawdza się w krajach o zimniejszym klimacie. Cechuje się wysoką sprawnością, lecz wymaga dodatkowo doprowadzenia energii zewnętrznej. Istnieje także większe ryzyko awarii urządzenia i mieszania się strumieni powietrza nawiewanego i wywiewanego.
Standardowym wyposażeniem jednostki wentylacyjnej powinien być bypass (obejście) wymiennika ciepła. Dzięki temu latem ciepłe powietrze ze środka budynku nie ogrzewa powietrza nawiewanego. Szczególnie odczuwalne jest to nocą, gdy powietrze na zewnątrz jest chłodniejsze. Rekuperatory recoVAIR VAR Vaillant mają możliwość płynnej regulacji obejścia wymiennika zależnie od chwilowych warunków pracy oraz wymagań mieszkańców.
Filtry do rekuperatora
Ważnym elementem systemu wentylacji mechanicznej są filtry powietrza. W miejscach, gdzie powietrze zewnętrzne jest zanieczyszczone, warto wybrać filtry wysokiej klasy. Rekuperatory recoVAIR VAR firmy Vaillant są wyposażone w wysokiej jakości filtry F7 (ePM2,5 65%) lub opcjonalnie F9 (ePM1,0 85%) w strefie powietrza zewnętrznego oraz G4 (zgrubny) w strefie powietrza wywiewanego. Wielkość powierzchni filtrów sięga 0,9 m2, dzięki czemu ich żywotność jest wydłużona. Zaletą stosowania odpowiednich filtrów jest również ochrona przed pyłkami powodującymi alergie.
Sterownik Vaillant kontroluje stopień zanieczyszczenia filtra oraz przypomina o wymianie, jeśli jest to konieczne. Automatyka systemu ma również rozbudowane funkcje kontroli systemu na podstawie stężenia CO2. To ważne, ponieważ zbyt duże stężenie CO2 (powyżej 1000 ppm) powoduje dyskomfort, bóle głowy oraz problemy z koncentracją. Centrala Vaillant posiada wiele trybów pracy: automatyczny, ekonomiczny czy też intensywny (podczas wietrzenia lub pobytu większej ilości osób).
Zachęcamy do kontaktu z doradcami firmy Vaillant, którzy pomogą w odpowiednim doborze oraz zaplanowaniu instalacji już na etapie projektu domu.