Podłoga z desek jest nie tylko niezwykle elegancka, ale również komfortowa. Oczywiście pod warunkiem, że jest właściwie ułożona. Jeżeli nawet decydujesz się na zatrudnienie ekipy montażowej, musisz wiedzieć, jak układać deski podłogowe, aby dopilnować specjalistów. Jednak możesz też sam położyć deski w swoim domu czy mieszkaniu. W tym artykule podpowiadamy, jak montować deski podłogowe na click oraz klej. Przekonaj się, że nie jest to tak trudne, jak się wydaje.
W jakich warunkach układać deski podłogowe?
Skoro tutaj jesteś, wierzymy, że masz już przygotowane deski podłogowe. Jeżeli nie, najprawdopodobniej przygotowujesz się do ich zakupu. W takim przypadku pamiętaj, żeby przechowywać je we właściwych warunkach. Stosuj się do poniższych zasad:
- nie otwieraj paczek z deskami przed montażem (mogą wchłonąć wilgoć i się odkształcić),
- paczki przechowuj w pozycji poziomej (unikniesz deformacji desek).
Pamiętaj, że drewno to materiał w pełni naturalny. Dlatego barwa na deskach w kolejnych paczkach może się nieco różnić. To samo dotyczy usłojenia. Jeżeli jeszcze nie masz wybranych desek, coś dla siebie na pewno znajdziesz w sklepach oferujących swój towar za pośrednictwem porównywarki cenowej Ceneo. Oferują one nawet deski drewniane z egzotycznych gatunków drewna.
Sam montaż desek przeprowadź w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi od 18 do 23 st. Celsjusza. To temperatura optymalna. Minimalna to 10 st. Celsjusza. Ważny jest także poziom wilgotności podłoża (cementowe do 2 proc. CM, anhydrytowe do 0,5 proc. CM). Jeżeli poziom ten jest nieznacznie przekroczony, skorzystaj z poliuretanowego gruntu odcinającego, układając deski na podłożu w ciągu 24 godzin od gruntowania.
Montaż desek podłogowych na click
Deski drewniane możesz montować bez kleju (tzw. podłoga pływająca). Skup się na kilku kwestiach, tj.:
- zadbaj o suche i równe podłoże,
- poziom wylewki sprawdź poziomicą o długości minimum 2 m,
- pod deski podłogowe ułóż folię izolacyjną, która zabezpiecza podłoże przed wilgocią (np. o grubości 0,2 mm układa na zakładkę o szerokości ok. 30 cm),
- przy krawędziach folię połóż powyżej wysokości listew przypodłogowych (jej nadmiar odetniesz przed ich montażem),
- na folii połóż podkład piankowy lub korkowy.
Deski podłogowe zacznij montować od dłuższej ściany w pomieszczeniu. Pamiętaj, aby między pierwszym rzędem desek a ścianą zostawić szczelinę dylatacyjną o szerokości ok. 1 cm.
Jeżeli deski układasz na system montażu na click, pierwszy rząd układasz w ten sposób, aby górny zamek systemu znajdował się od strony ściany. Ostatnią deskę w pierwszym rzędzie przycinasz w taki sposób, żeby zostawić szczelinę dylatacyjną (ok. 1 cm). Cięcia każdej deski dokonuj od strony lakierowanej, dzięki czemu unikniesz uszkodzenia desek.
Same deski montuje się łatwo i przyjemnie. Ten system montażu jest prosty. Wystarczy zatrzasnąć jedną deskę w drugiej. Pamiętaj jednak, żeby połączenia desek sąsiadujących rzędów były przesunięte w stosunku do siebie przynajmniej o 20 cm. Dzięki temu podłoga zyska na wytrzymałości i stabilności.
Większej precyzji wymaga układanie ostatniego rzędu desek. Odetnij część deski z zamkiem dolnym. Po wszystkim usuń kliny dylatacyjne i zamocuj listwy przypodłogowe, które koniecznie zamocuj do ściany, a nie do podłogi.
Montaż podłogi drewnianej na klej
Montaż podłogi na system click jest szybki i prosty. W większości przypadków wystarczy zamontować deski podłogowe w ten sposób. Jeżeli chcesz być dokładniejszy, alternatywą jest montaż na klej. Kleje do drewna mogą być bardzo różne. Podobnie jak same deski, podkłady i listwy przypodłogowe, również kleje nabędziesz w sklepach internetowych. Znajdziesz je w każdym sklepie sprzedającym deski podłogowe. Dlatego wybierając przez Ceneo podłogę drewnianą, od razu wybierzesz też właściwy klej do drewna. Postaw na klej, który ma znakomite właściwości wiążące. Dobrym przykładem jest dwuskładnikowy klej poliuretanowy KOPP 200 PU. Od razu możesz zainwestować w grunt poliuretanowy KOPP 210 PU. Szczególnie jeżeli podłoże jest słabe i pylące.
Klejenie podłogi należy rozpocząć od rozprowadzenia kleju na podłoże, do czego wykorzystasz zębatą szpachlę. Pamiętaj, żeby nie nakładać go od razu na zbyt dużą powierzchnię. Niech będzie to część podłoża, na której zdążysz ułożyć deski podłogowe, zanim klej zaschnie. Następnie wystarczy ułożyć deski na tej części podłoża, jednocześnie ją dociskając i lekko przesuwając. Bardzo możliwe, że podczas klejenia podłogi część kleju wydostanie się na zewnątrz i zabrudzi deski. Musisz usunąć go bezzwłocznie, najlepiej przy wykorzystaniu do tego specjalnego prepartu rekomendowanego przez producenta kleju.
Już po przyklejeniu podłogi, musisz ją obciążyć na czas schnięcia. Dzięki temu posadzka nabierze równomiernej wilgotności i będzie trzymać się posadzki. Podłogę możesz obciążyć na przykład paczkami z deskami. Sprawdzą się też pojemniki z klejem. Pomieszczenie puste należy pozostawić nawet przez 48 godzin, po czym usunąć kliny dylatacyjne i zamontować listwy przypodłogowe. Co jest istotne, inaczej niż przy podłodze pływającej montowanej na click, w tym przypadku listwy podłogowe MDF zamocuj bezpośrednio do podłogi.
Jak widzisz, układanie podłogi nie jest niczym szczególnie trudnym. Jeżeli będziesz uważny, na pewno poradzisz z tym sobie osobiście. Oczywiście nie ma problemu, żeby zatrudnić do tego kogoś ze specjalistów. Decyzja należy do Ciebie. Jeżeli zaoszczędzić na kosztach zatrudnienia ekipy montażowej, możesz zainwestować w jeszcze lepsze deski drewniane, na przykład z niezwykle wytrzymałego drewna egzotycznego. Szczególnie jeżeli ich zakupu dokonasz w sklepach oferujących promocje i wyprzedaże. Tym bardziej warto szukać ich z poziomu wyszukiwarek, w tym Ceneo.
Sam fakt, że podłoga drewniana w domu lub mieszkaniu jest dobrą opcją, nie podlega żadnym wątpliwościom. Na pewno takie podłoże będzie bardzo komfortowe dla domowników. Oprócz tego drewno jest materiałem naturalnym, który kojarzy się z elegancją oraz luksusem.