Oświetlenie basenowe – stwórz przepiękny nastrój u siebie w ogrodzie

Komentarze
[REKLAMA]

Oświetlenie basenu pełni zarówno funkcje dekoracyjne, jak i praktyczne. Światło podkreśla stylowy wygląd oczka wodnego, czyni je efektownym elementem wnętrza i zapewnia bezpieczną kąpiel w nocy. Oświetlenie basenu można zorganizować przy użyciu różnych typów opraw.

Oświetlenie punktowe

Jednym z najczęściej stosowanych jest oświetlenie punktowe, montowane na ścianach basenu lub na dnie. Są dostępne następujące opcje:

Wbudowane. Zainstalowane we wnęce przeznaczonej do tego celu, tak aby nie wyróżniały się na powierzchni basenu lub montowane powierzchniowo – montowane na powierzchniach basenu, wystające ponad nie.

Wybierając miejsce montażu oświetlenia punktowego basenu, należy wziąć pod uwagę zarówno efekty wizualne, jak i kwestie praktyczne. Zaleca się instalację reflektorów na dnie basenu, aby w nocy widzieć całą głębokość basenu. Jeśli głębokość basenu jest niewielka, możliwe jest zainstalowanie lamp na bokach w taki sposób, aby nawet przy minimalnym poziomie płynu w basenie lampy znajdowały się pod wodą.

Reflektory basenowe mogą być stosowane z dwoma rodzajami oświetlenia — punktowym lub rozproszonym. Skutki użytkowania będą zasadniczo różne i należy to uwzględnić przy wyborze.

LED

Oprawy z diodami LED są obecnie stosowane wszędzie, także na basenach. Są one wykorzystywane do różnych celów, mogą być montowane w specjalnej wnęce lub umieszczane na ścianach basenu.

Wokół stosowania oświetlenia LED w basenach jest wiele kontrowersji. Wynikają one z faktu, że stopień ochrony taśm LED jest niższy niż zalecany do stosowania pod wodą i wynosi IP67. Zwiększa to prawdopodobieństwo porażenia prądem, zwłaszcza gdy naruszona jest integralność konstrukcji.

Światłowodowe lampy

O wiele bezpieczniejsze są „downlighty” światłowodowe. Podstawowa technologia polega na tym, że włókno nie wysyła światła, lecz działa jako nośnik światła. Jednocześnie nie znajduje się on pod napięciem, a więc nie stanowi zagrożenia nawet w przypadku uszkodzenia.

Zasada działania lamp światłowodowych opiera się na tym, że źródło światła znajduje się poza niecką basenu. Jest to rodzaj projektora, który kieruje światło wzdłuż włókna.

Sprzęt do tego typu oświetlenia basenu jest droższy niż oświetlenie LED, ale jego stuprocentowe bezpieczeństwo rekompensuje koszty.

Lampy nadwodne

Najprostszym pomysłem, dzięki któremu można zorganizować wysokiej jakości spektakularne oświetlenie basenu, jest zastosowanie nadwodnych lamp pływających. Są one wyposażone w diodowe źródło światła zasilane bateriami. Najnowocześniejsze modele mogą ładować się za pomocą energii słonecznej, inne wymagają okresowego doładowywania.

Pływające lampy basenowe częściej mają tradycyjny kształt balonu, ale są też dostępne w innych kształtach. Emitowane przez nie światło jest miękkie i tworzy przytulną atmosferę w basenie. Jednak obecność ciał obcych na powierzchni wody nie jest wygodna podczas pływania, może przeszkadzać, a nawet powodować obrażenia. Należy również pamiętać, że czas pracy baterii skraca się w miarę użytkowania.

Jeśli chcemy dobrać odpowiednie oświetlenie do naszego basenu z pomocą przychodzi nam sklep z akcesoriami do basenów – eksperci w tej dziedzinie kompleksowo dobiorą odpowiedni produkt, oraz doradzą jak dbać o zapewnienie klimatu w naszym basenie.

Zostaw komentarz