Żarówki LED – fakty i mity. Czy oświetlenie LED rzeczywiście się opłaca?

Komentarze
[REKLAMA]

Oświetlenie ledowe od wielu lat staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Wiąże się to z obalaniem mitów, jakie na samym początku powstały wokół tych energooszczędnych lamp. Czy faktycznie mają one długą żywotność? Czy można na nich oszczędzić? Czy są bezpieczne dla środowiska? Przyjrzyjmy się poniżej największym faktom i mitom oświetlenia ledowego.

Żarówki LED nie oszczędzają energii – MIT

 

Przez lata używania żarówek ledowych można już śmiało stwierdzić, że faktycznie zużywają one mniej prądu niż tradycyjne oświetlenie. Jak czytamy na www.ledovo.pl/items/141-zarowki-led.html zużywają one nawet 90% mniej energii niż żarówki, których dawniej używaliśmy, a wszystko to dzięki zastosowanym diodom LED. Nie trzeba nikogo przekonywać, że oświetlenie tego typu to spora oszczędność dla naszego portfela.

 

Żarówki ledowe wystarczają na długo – FAKT

 

Żarówki ledowe wystarczają na dużo dłużej niż te tradycyjne. Ich średnią żywotność eksperci określają od 35 000 do 50 000 godzin, a więc może to być nawet 10 lat. W tym samym czasie pewnie musielibyśmy wymienić tradycyjne żarówki kilkadziesiąt razy, albo i więcej. Oszczędność jest więc widoczna gołym okiem. Wybierając ledowe oświetlenie nie będzie potrzeby kupowania co chwilę nowych żarówek. To też dobre rozwiązanie w przypadku posiadanego oświetlenia w trudno dostępnych miejscach.

 

Oświetlenie ledowe sprzyja środowisku – FAKT

 

Żarówki ledowe sprzyjają środowisku dzięki temu, że tak długa jest ich żywotność. Nie trzeba ich wymieniać tak często jak tradycyjne żarówki, co ma pozytywny wpływ na otoczenie. Recykling w Polsce nadal jest na dosyć niskim poziomie, a wybierając oświetlenie ledowe, chcąc nie chcąc, bierzemy w nim udział i realnie wspieramy środowisko.

 

Żarówki LED są drogie – FAKT/MIT

 

Z całą pewnością jeszcze kilka lat temu żarówki ledowe kosztowały sporo. Po latach użytkowania i coraz większej popularności tego oświetlenia, ceny zaczęły się stopniowo obniżać. Można więc powiedzieć, że żarówki te nie są wcale takie drogie, jak się powszechnie uważa. Zresztą należy pamiętać, że nie trzeba będzie ich wymieniać latami w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, więc jest to inwestycja długofalowa.

 

Lepsze są żarówki znanych marek – FAKT

 

Żarówki ledowe popularnych marek faktycznie są lepsze niż te, które są produkowane przez firmy „no name”. Najczęściej różnicę można zauważyć w cenie. Nie kupi się dobrej żarówki ledowej za 2 zł. Jakość światła emitowanego przez takie oświetlenie zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia. Zamiast świecić przyjemnym rozproszonym światłem, ten blask zwyczajnie nas oślepia, co wcale nie wpływa dobrze na nasze zdrowie. Wybierając więc żarówki ledowe trzeba zwrócić uwagę na cenę, markę, ale i parametry techniczne.

 

W żarówce ledowej najważniejsza jest moc – MIT

 

Dobranie odpowiednich żarówek wcale nie jest takie proste, szczególnie kiedy rezygnujemy z tych wolframowych na rzecz nowoczesnych. W tradycyjnym oświetleniu głównie zwracało się uwagę na moc. W przypadku ledów sprawa jest bardziej skomplikowana. Wybierając żarówki ledowe należy sprawdzić wielkość emitowanego przed odbiornik światła, kąt świecenia, mocowanie, barwę światła, chłodzenie i żywotność. Te kwestie z kolei są uzależnione w znacznej mierze od zastosowania, a więc trzeba wziąć pod uwagę fakt, czy żarówki te będą stanowiły światło główne, pomocnicze czy dekoracyjne.

Zostaw komentarz