Zielone ściany – ogród w biurze

Komentarze
[REKLAMA]

Nowoczesne budownictwo, choć funkcjonalne, często jest dość ciasne – w rozumieniu zabudowy. Nie każdy ma szczęście mieszkać w domu, otoczonym ogrodem, lub mieć duży balkon czy taras, na którym mógłby urządzić sobie zielony kącik. Dlatego ostatni trend „ogrodniczy” pod sympatyczną nazwą „zielona ściana” zyskuje coraz więcej sympatyków.

Ogród wertykalny – co to takiego

Zielona ściana, zwana inaczej ogrodem wertykalnym to nic innego jak pionowy ogród. Specjalne ustawienie doniczek oraz dobranie roślin w sposób, który pozwoli na zakrycie przestrzeni za nimi sprawia, że gotowa konstrukcja wygląda dokładnie jak zielona ściana zbudowana z roślin. Ponieważ rośliny ułożone są pionowo, nie zajmują wiele przestrzeni, dzięki czemu ogród wertykalny można zrobić nawet w niewielkich pomieszczeniach, ale także na małych balkonach, tarasach czy zewnętrznych ścianach budynków.

Najbardziej znaną w historii formą ogrodów wertykalnych były wiszące ogrody starożytnego Babilonu. Potem przez lata ludzie tworzyli takie ogrody sami o tym nie wiedząc – porośnięta bluszczem czy winoroślą ściana babcinej chaty na wsi to również forma wertykalnego ogrodu. Od wieków wykorzystywano rośliny pnące do stworzenia intymnych i relaksujących zakątków w ogrodach i na tarasach domów.

Dzięki wykorzystaniu stelaża z donicami obecnie do konstrukcji zielonych ścian można wykorzystać większość roślin, nie tylko tych pnących, dzięki czemu często takie ogrody mogą być małymi dziełami sztuki przy odpowiednim doborze roślin.

Zielone ściany Warszawa – domowy ogród w centrum miasta

Ogrody wertykalne to fantastyczna opcja dla mieszkańców miejskich blokowisk, którzy chcą stworzyć sobie na balkonie zielony, osłonięty zakątek, który pozwoliłby na chwilowe odcięcie się od zgiełku wielkiego miasta.Takie miejsce przynosi posiadaczowi wiele korzyści – w lecie daje cień i obniża temperaturę najbliższego otoczenia o kilka stopni, zieleń działa uspokajająco i kojąco nie tylko dla oczu, a wyczuwalna zwiększona wilgotność powietrza w pobliżu pozwala odetchnąć głęboko nawet w najupalniejsze dni.

Nawet jeśli nie posiadamy balkonu ani tarasu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ścianę zieleni postawić w pokoju wypoczynkowym, salonie czy sypialni. Wszystko zależy od wyobraźni, inwencji i odpowiedniego dobory roślin. To od nas zależy, czy ściana będzie stworzona z wiecznie zielonych roślin, czy może posadzimy  również te kwitnące, które wprowadzą w domu dobry nastrój i ożywią atmosferę swoim zapachem.

Z reguły jednak kwitnące kwiaty, zwłaszcza te o intensywnym zapachu, lepiej sprawdzą się na zewnątrz, gdyż intensywne zapachy na dłuższą metę mogą być irytujące.

Jednak zielone ściany wewnątrz domu to nie tylko estetyka. Rośliny poprawiają samopoczucie i koncentrację, filtrują powietrze oczyszczając je ze szkodliwych związków występujących w formie lotnej – formaldehydów, alkoholi, amoniaku i acetonu, czyli związków zawartych w pcv, foliach, czy farbach i lakierach. Dodatkowo rośliny utrzymują optymalną wilgotność powietrza, co ma znaczenie zwłaszcza w sezonie grzewczym, gdy powietrze w pomieszczeniach jest często dość suche ze względu na działające ogrzewanie. Z kolei latem wewnętrzne ogrody potrafią obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 4-6 stopni w stosunku do pomieszczenia bez roślin.

Gotowe systemy ogrodów wertykalnych

Jeśli dojrzejemy już do decyzji o konstrukcji własnego pionowego ogrodu, najlepiej zostawić to specjalistom. Odpowiednio zamontowany ogród oraz dobrze dobrane rośliny pozwolą uniknąć na przykład zagrzybienia ściany z powodu jej zawilgocenia. Dodatkowo znawcy wertykalnych ogrodów dobiorą rośliny tak, aby były one łatwe w pielęgnacji, a zielona ściana była zawsze gęsta i w pełni zakrywała zarówno ścianę za ogrodem jak i konstrukcję na której się on opiera.

Na rynku jest obecnie wielu producentów i usługodawców oferujących usługi stworzenia zielonej ściany od zera – ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia i ilość pieniędzy, którą chcemy przeznaczyć na taką inwestycję.

Zostaw komentarz