Zarówno krzewy iglaste, jak i liściaste doskonale prezentują się w każdym ogrodzie i tworzą tło dla barwnych kwiatów. Natomiast często podczas aranżacji ogrodu zapominamy, że krzewy z czasem rozrastają się na spore szerokości i wysokości. Dlatego aby uniknąć zbyt gęsto posadzonych krzewów warto wcześniej dowiedzieć się jak dane gatunki rosną. Następnie zaplanować, jak zaaranżować ogród, aby był funkcjonalny, ale i przyjemny dla oka.
Wybór konkretnych odmian krzewów ozdobnych
Na rynku dostępny jest szeroki wybór różnych gatunków krzewów, ale zanim wybierzemy te wymarzone warto dowiedzieć się, jakie mają wymagania oraz na jakie szerokości i wysokości się rozrastają. Dzięki temu możliwa będzie kompozycja z pozostałymi roślinami w ogrodzie. Ponadto w ten sposób możliwe będzie planowanie stanowiska dla konkretnych odmian.
Krzewy iglaste takie jak jodła bądź świerk potrafią dorosnąć do kilkunastu metrów wysokości, dzięki czemu będą pełnić doskonałe tło dla pozostałych krzewów i roślin w ogrodzie. Tego typu krzewy najlepiej sadzić w rogu bądź w końcowej części ogrodu.
Iglaki kolumnowe idealnie sprawdzają się jako forma żywopłotu, a także tworzą tło dla pozostałych roślin. Krzewy miniaturowe, bądź nieco większe o ciekawych kształtach wspaniale będą prezentować się posadzone w centralnym miejscu w ogrodzie przyciągając uwagę swym pokrojem.
Wybierając konkretne gatunki pamiętaj, aby dowiedzieć się do jakich wymiarów dorastają rośliny i czy na pewno w Twoim ogrodzie jest wystarczająco miejsca.
Więcej nie zawsze oznacza lepiej
Krzewy iglaste, liściaste, jak i pozostałe rośliny należy sadzić w odpowiednich odległościach od siebie zachowując miejsce niezbędne do przyszłego wzrostu roślin. Często jednak podczas planowania ogrodu zapominamy o tym ważnym czynniku i wybieramy różne gatunki krzewów po kilka sztuk nie zawsze biorąc pod uwagę to, czy będą do siebie pasować.
Często połączenie wielu różnych odmian krzewów wygląda dobrze, ale nie zawsze i nie w każdym ogrodzie. Warto więc wybierać krzewy z umiarem oraz decydować się na odmiany, które idealnie będą ze sobą współgrały.
Krzewy iglaste i ich kolory
Zielone, srebrzyste, niebieskie, jasne i ciemne – krzewy iglaste występują w niezliczonych odcieniach, przy czym zmieniają swoją barwę w zależności od pory roku. Niektóre kolory krzewów są najbardziej intensywne wiosną, z kolei wiele innych odmian jesienią zmienia ogród w zupełnie inną krainę. Planując ogród warto więc także zwrócić uwagę na ubarwienie iglaków i stworzyć kompozycje, które będą się dopełniały o każdej porze roku.
Prawidłowa pielęgnacja to podstawa
Podstawą każdego pięknie kwitnącego ogrodu jest właściwa pielęgnacja dopasowana do wymagań konkretnego gatunku roślin. Jeśli więc przed Tobą pierwsza w życiu aranżacja przestrzeni wokół domu wybierz rośliny, które będziesz w stanie pielęgnować. Niektóre z nich są mało wymagające, odporne na suszę, wilgoć, mróz i wiele innych czynników. Z kolei inne odmiany należy regularnie podlewać, nawozić, chronić przed zbyt niską temperaturą. Planując ogród dowiedz się o wymaganiach krzewów, co do stanowiska, gleby, sposobu pielęgnacji, a następnie wybierz te odmiany, które będziesz w stanie utrzymać przez długi czas.