W listopadzie możemy nadal cieszyć się pięknem ogrodu, w aurze przebarwiających się krzewów ozdobnych i spadających z drzew liści.
Jest to miesiąc kończący okres wegetacji roślin, dlatego sprzyja on przeprowadzeniu ostatnich porządków i przygotowaniu ogrodu do przetrwania zimy. Poniżej najważniejsze prace do wykonania w ogrodzie w listopadzie.
Zebranie ostatnich owoców i warzyw
W listopadzie większość plonów z ogrodu jest już zebrana, jednak część owoców i warzyw (zwłaszcza późnych odmian) może jeszcze pozostawać w ogrodzie. W listopadzie możemy zbierać owoce dzikiej róży, głogu, czy jarzębiny, z których przygotowuje się smakowite, posiadające właściwości prozdrowotne przetwory takie jak dżemy, konfitury, galaretki, napary i nalewki. Ze zbiorem tych owoców należy pospieszyć się aby zdążyć przed pierwszymi przymrozkami. Niektóre gatunki owoców jak żurawina, pigwa czy aronia powinny być jednak zebrane dopiero po przymrozkach, gdyż tracą wtedy goryczkowy, cierpki smak. Listopad to okres zbioru późnych odmian warzyw takich jak warzywa korzeniowe, kapusta biała, brukselka, kalafior i por. Po pierwszych przymrozkach możemy zebrać jarmuż, który po delikatnym przemrożeniu zyskuje lepsze walory smakowe.
Oczyszczenie grządek i usunięcie resztek roślinnych
Po zebraniu ostatnich warzyw należy oczyścić grządki z resztek roślinnych, które można przeznaczyć na kompost. Ziemię na grządkach warto przekopać, co nie tylko poprawi jej kondycję, ale także ma znaczenie ze względu na niszczenie larw szkodników zimujących w ziemi, takich jak m.in. pędraki i drutowce.
Ostatnie nawożenie lub wapnowanie gleby
Jeżeli nie było jeszcze przymrozków można przekopać kompost, rozrzucić obornik lub zastosować nawozy mineralne. W przypadku jeśli gleba w naszym ogrodzie jest zbyt kwaśna, to w listopadzie możemy przeprowadzić zabieg wapnowania, którego celem jest zmiana odczynu i poprawa struktury gleby. Zabieg wykonuje się przy wykorzystaniu nawozów wapniowych. Należy pamiętać aby nie łączyć wapnowania z nawozami organicznymi, a bezpośrednio po nim nie sadzić roślin.
Wysiew nasion warzyw ozimych
W listopadzie, a nawet na początku grudnia wysiewa się warzywa ozime, takie jak ozima cebula i czosnek. Tuż przed pierwszymi przymrozkami można wysiać ozime gatunki kopru, marchwi, pietruszki i pasternaku. Pozwoli nam to kolejnej wiosny zebrać zbiory o około 2-3 tygodnie wcześniej.
Zbieranie opadłych owoców i liści
Opadłe owoce i liście należy zbierać, a następnie usuwać do pojemników lub worków przeznaczonych dla odpadów bioorganicznych. Szczególnie ważne jest usuwanie owoców i liści z chorych drzew owocowych – aby zapobiec przenoszeniu się infekcji można je zakopać w ziemi. Opadające liście ze zdrowych drzew i krzewów ozdobnych nadają się jako dodatek do kompostu lub do okrycia roślin wrażliwych na niskie temperatury.
Jesienne opryski drzew owocowych
Listopad to dobry okres do oprysków drzew owocowych, zwłaszcza brzoskwini, które często chorują na chorobę nazywaną kędzierzawością liści oraz jabłoni ulegających zainfekowaniu parchem. Opryski jesienne to jeden z ważniejszych zabiegów w sadach owocowych. Dzięki nim drzewa lepiej przygotowują się do kolejnego sezonu a prawdopodobieństwo wystąpienia chorób jest mniejsze.
Okrycie roślin nieodpornych na mróz
Listopad to miesiąc, w którym powinniśmy zadbać o rośliny wrażliwe na działanie mrozu, takich jak różaneczniki, berberysy, magnolie, ogniki, bukszpan czy hortensje. Rośliny te powinny zostać okryte za pomocą osłon w postaci agrowłókniny lub siatki cieniującej lub poprzez naturalne wyściółkowanie korą sosnową, trocinami, igliwiem, liśćmi lub słomą. Należy pamiętać także o zakopczykowaniu z użyciem ziemi lub kory takich roślin jak brzoskwinia, morela, orzech włoski, winorośl, a także krzewy róż.
Przygotowanie sadzonek
W listopadzie przygotowuje się sadzonki drzew liściastych takich jak m.in. jaśminowiec, dereń, liguster. Wykonuje się to po opadnięciu liści, jeszcze przed pierwszymi mrozami, poprzez pobranie jednorocznych, zdrewniałych pędów i podzielenie ich na 15-20 centymetrowe odcinki, które przechowuje się zimą w chłodnym miejscu, wsadzone pionowo do wilgotnego piasku. Zima to okres kiedy pędy rozwiną korzenie, tak aby wiosną być gotowe do sadzenia w ogrodzie.
Zabezpieczenie i konserwacja narzędzi oraz sprzętów
Warto pamiętać, aby w listopadzie oczyścić i odpowiednio zakonserwować narzędzia oraz sprzęty ogrodnicze. Aby dobrze nam służyły podczas kolejnego sezonu metalowe części ne zaszkodzi posmarować środkiem konserwującym lub cienką warstwą oleju, co zapobiegnie korozji. Tak przygotowane narzędzia należy przechowywać w suchym miejscu.
Listopad to wbrew pozorom okres wymagający dużej aktywności w ogrodzie. Od tego jak przygotujemy rośliny i sprzęt do przetrwania zimy zależy obfitość przyszłorocznych plonów. Warto zadbać o ogród i wykonać jesienią niezbędne porządki oraz prace przygotowujące rośliny do kolejnego sezonu.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą Target – producentem nawozów i środków ochrony roślin do ogrodu. |
One Response to “Co trzeba zrobić w ogrodzie w listopadzie – lista niezbędnych prac”
Neuszma
Zima zawsze jest dużym wyzwaniem, szczególnie dla osób, którym zależy na pięknym ogrodzie. Warto zadbać o niego gdy przyjdą zimne dni.