Meble w stylu francuskim. Podstawowa charakterystyka

1 Komentarzy

Meble w stylu francuskim stanowią synonim stylu i dobrego smaku. Gustowne witryny, komody, kredensy, szafki czy biurka to cenny element aranżacji domowych przestrzeni.

Styl francuski cechuje się ogromną rozmaitością i ponadczasowością. Z jednej strony może przyjąć formę rustykalnego stylu prowansalskiego, z drugiej – szykownych stylów paryskiego bądź ludwikowskiego. ,,Styl prowansalski preferuje proste meble w odcieniach bieli, styl paryski eleganckie meble pokryte tapicerką, zaś styl ludwikowski wyszukane antyki i meble z kabriolowymi nóżkami. Cechami wspólnymi wszystkich z nich są klasyczne kształty, naturalne materiały i wysoka jakość wykonania” – objaśnia ekspert sklepu z meblami Belbazaar.

Styl prowansalski

Meble prowansalskie czerpią inspirację z aranżacji typowych dla wiejskich domostw regionu Prowansji. We wnętrzach urządzonych w ten sposób dominują barwy bieli. Drewniane komody i obite tkaniną sofy stanowią niemal obowiązkowy element wyposażenia. Na tle bieli dobrze prezentują się dodatki w kolorze lawendy – poduszki, obrusy, firany czy rolety. Efekt stylu prowansalskiego możemy uzyskać m.in. poprzez renowację starych mebli. Odmalowanie dawnej komody czy kredensu oraz przyozdobienie ich stylizowanymi uchwytami da zaskakujący, bardzo ,,francuski” efekt.

Styl paryski

Wykwintny, salonowy styl będący odzwierciedleniem klasycznej elegancji. Jego nieodłączną częścią są siedziska tapicerowane – krzesła i fotele, bazujące na ciemnych gatunkach drewna i jasnych obiciach. Stałym motywem są okrągłe stoły oraz klasyczne konsole, które zyskują uroku w zestawieniu z tapetowaną ścianą. Projekty w stylu paryskim charakteryzują się harmonią, zgodną z prawidłami symetrii. Nie ma tu miejsca na ,,artystyczny nieład”, co nie znaczy że pomieszczenia są pozbawione wyrazu. Oryginalnego charakteru nadają im elementy wyposażenia – np. archaiczne zegary czy przepastne zasłony.

Styl ludwikowski

Rozwiązania w stylu ludwikowskim nawiązują do epoki monarszej, a dokładniej do okresu panowania trzech ostatnich królów z francuskiej dynastii Burbonów. Nie może zatem dziwić bogactwo i przepych, z którym meble są utożsamiane. Zakup konkretnych elementów wyposażenia to nie lada wyzwanie. Obok komód i konsol na kabriolowych nóżkach nie powinno zabraknąć m.in. obitego haftowaną tkaniną szezlonga. Ostrożny dobór poszczególnych akcesoriów sprawi, że nasze mieszkanie przywiedzie na myśl komnatę, jakiej nie powstydziliby się dawni wersalscy możnowładcy.


One Response to “Meble w stylu francuskim. Podstawowa charakterystyka”

  1. Meubles de Charme

    Aranżacji w tych stylach można dokonać pod indywidualne gusta, angażując w pracę projektanta mebli, dekoratora wnętrz, tapicera i stolarza. Meble francuskie mają duszę!

    Odpowiedz

Zostaw komentarz