Z jakich materiałów wykonuje się meble ogrodowe?

Komentarze

Pięknie urządzony ogród może być wspaniałą wizytówką domu. Kwiaty, krzewy, przydomowy basen, ale również eleganckie meble ogrodowe wpływają na jego odbiór. Należy jednak pamiętać, że są one narażone na działanie wysokiej temperatury, wilgoci oraz promieni UV, które mogą zniszczyć ich struktury. Żywotność mebli ogrodowych zależy od materiału, z jakiego są wykonane. Sprawdź kilka naszych propozycji, wśród których znajdują się: drewno, plastik, wiklina, metal oraz pleksi. Zapraszamy do lektury.

Meble drewniane

Najpopularniejszym materiałem do produkcji mebli ogrodowych jest drewno zarówno krajowe, jak i egzotyczne, które jest trwalsze, ale jednak droższe. Najczęściej wykorzystuje się świerk, sosnę, dąb, buk lub grab. Należy mieć świadomość, że drewno wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. W tym celu przydają się różnego rodzaju farby, oleje, lakiery oraz impregnaty, które są najskuteczniejszym preparatem. Wprowadzone pod ciśnieniem nasączają komórki na całym przekroju natryskiwanego elementu. Aby jak najdłużej zachować atrakcyjny wygląd mebli, należy powtarzać proces impregnacji co 1-2 lata.

Drewno egzotyczne ma przewagę nad krajowym ze względu na to, że z natury zawiera substancje oleiste, dzięki czemu jest odporne na zniszczenie pod wpływem zmian temperatury, wilgoci, a także ataku szkodników lub infekcji grzybowych. Do tego typu drewna zalicza się m.in. teak, ipe, bangkirai czy acajou.

Meble plastikowe i wiklinowe

Przystępna cena, nieduża waga, możliwość łatwego składowania – to z kolei cechy mebli plastikowych. Są one także bardzo popularne, zwłaszcza gdy producenci zaproponowali inne rozwiązania niż tylko nieciekawe, białe krzesła. Ponadto pielęgnacja plastikowych mebli oznacza jedynie ich mycie. Lekkość jest również cechą charakterystyczną mebli wykonanych z wikliny, bambusa czy rattanu. Mimo tego, że są one eleganckie i ciekawe pod względem formy, są również podatne na wodę, słońce oraz mróz i szybko ulegają zniszczeniu, co sprawia, że należy je trzymać pod dachem tarasu lub altanki ogrodowej.

Meble metalowe oraz z pleksi

Bardzo trwałe, a zarazem niedrogie, są natomiast meble wykonane z metalu lub żeliwa. Mogą służyć przez wiele lat, jeżeli się je odpowiednio zabezpieczy przed wodą, np. poprzez ocynkowanie, chromowanie lub malowanie preparatem antykorozyjnym. Wybór kształtów i stylów tego typu mebli jest bardzo duży, ale ich użytkowanie może utrudniać spory ciężar. Spory wybór form i kolorów mają także meble produkowane z pleksi, który jest materiałem odpornym na promieniowanie UV oraz żółknięcie, a także łatwym do utrzymania w czystości.

Szeroki asortyment mebli ogrodowych, krzeseł, stołów i zestawów mebli wypoczynkowych do ogrodu znajduje się w ofercie firmy Dominova. W asortymencie znajdują się nowoczesne stoły oraz krzesła ogrodowe wykonane przez doświadczonych producentów. Meble dostępne są w wielu stylach i różnorodnej kolorystyce, dzięki czemu mogą one być wykorzystane zarówno w ogrodzie, jak i domu czy restauracji. Ich cechą charakterystyczną jest atrakcyjna cena połączona z wysokim standardem wykonania.

Zostaw komentarz