Proste kształty, stonowane kolory, minimalizm, funkcjonalność i komfort użytkowania – tak najkrócej można scharakteryzować styl new modern, który na dobre rozgościł się w naszych salonach. Jak zaaranżować salon w zgodzie z tym trendem?
Podstawą aranżacji salonu w stylu new modern jest wybór punktu centralnego – czyli sofy lub narożnika oraz stolika kawowego. Miejsce do wypoczynku jest najważniejsze w przypadku tego stylu, a wybór ten jest o tyle istotny, bo będzie stanowił aranżacyjną bazę do dalszego urządzania salonu.
Styl new modern spośród wszystkich dostępnych tkanin najbardziej upodobał sobie velvet. To elegancka tkanina, która nadaje wnętrzu charakteru. Jeśli chodzi o wykończenia mebli, to dobrze, żeby nóżki mebli (np. komody czy sofy) miały smukły kształt, były ciemne i najlepiej metalowe. Jasne, drewniane nóżki mebli sprawdzą się w salonie urządzonym w stylu skandynawskim – warto o tym pamiętać, przy kompletowaniu zestawu wypoczynkowego.
Mniej znaczy więcej
Salon urządzony w stylu new modern jest raczej stonowanym wnętrzem: każdy mebel zdaje się mieć swoje miejsce i przeznaczenie. Nie znajdziecie tu puszystych dywanów czy kolorowych bibelotów na półkach. Wnętrze new modern jest purystyczne, stonowane i spokojne. Często salon w aranżacji new modern odwołuje się do niebanalnych rozwiązań: łączy style i tkaniny, zawsze zostawiając wspólny motyw przewodni w postaci dominującej tkaniny, koloru czy też wykończenia / zdobień.
New modern to także nietypowe rozwiązania użytkowe. Ozdobny stolik z metalowym wykończeniem może z powodzeniem pełnić funkcję kwietnika. Regał może posłużyć nie tylko do przechowywania książek, ale także np. do wkomponowania ekranu telewizora, obrazu lub plakatu.
Ława przy sofie nie musi pochodzić z tej samej linii, co kwietnik, ponieważ łączy je kolor i przełamywanie zasad: szklany blat dodaje lekkości ciemnym meblom. Dla równowagi inny stolik może mieć wzorzysty blat, nawiązujący do wzoru na tapecie. Przenikanie się wzorów to podstawowa zasada salonu w stylu new modern.
Lustro w nowym wydaniu
Wnętrze salonu zaaranżowanego w stylu new modern to także niebanalne rozwiązania. Zamiast tradycyjnego lustra, umieszczanego najczęściej nad stołem w salonie lub jadalni, można wykorzystać kilka mniejszych lusterek i stworzyć z nich oryginalną ozdobę. Rozmieszczenie luster w pobliżu okna pozwoli na stworzenie fantastycznej gry świateł we wnętrzu. Lepiej będzie postawić na modele luster bez ram – wnętrze ma być minimalistyczne i oszczędne w formie.
Lustrzane mogą być także dodatki: klosz lampy, blat stołu, świecznik lub wazon. Wprowadza to do wnętrza ład, harmonię i elegancję. Każdy element pasuje do siebie, wygląda stylowo i estetycznie. Pokusić się można o dobranie sprzętów audio i video z lustrzanym wykończeniem, by wnętrze sprawiało wrażenie dopracowanego w 100 procentach.
Nowe spojrzenie na meble
Jeśli zdecydujecie się na jasne meble do salonu, możecie z powodzeniem pomalować jedną ze ścian ciemną, kontrastową farbą lub wytapetować ją w zdecydowany wzór – nadal zostanie zachowana harmonia w pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, by nie wprowadzać do wnętrza zbyt wielu kolorów. New modern lubi wyraziste kolory, ale stosowane w umiarze. Warto dopasować kolor sofy, fotela lub narożnika do barwy zasłon – niech będą zbliżone. W miarę możliwości stawiajcie na podobne, w miarę możliwości chłodne odcienie.
Wnętrze urządzone w stylu new modern powinno być wizualnie lekkie. Zwracajcie uwagę na ich konstrukcję i kolor – wybierajcie matowe czernie lub błyszczące srebro. Będą piękną, przyciągającą uwagę ozdobą wnętrza. W salonach w stylu new modern sprawdzą się marmury i jego imitacje, żywice oraz bezfugowo położone płytki, najlepiej jasne. W ten styl wpisuje się także jasny parkiet i panele. Ułożone w dyskretny, elegancki wzór, dopełnią wnętrza.
Salon urządzony w stylu new modern to przemyślane wnętrze. Nie powinien się w nim znaleźć żaden przypadkowy dodatek lub mebel. Główną rolę pełni kącik wypoczynkowy, który stanowi centrum aranżacji w tym stylu. Warto pamiętać także o detalach i wybierać metalowe i szklane dodatki, które nie sprawią wrażenia przeładowania wnętrza, a podkreślą dobry gust właścicieli – którzy przykładają dużo uwagę do detali.