Meble kuchenne do drewnianego domu – jakie wybrać?

Komentarze
[REKLAMA]

Domy z drewna pozwalają na dość dużą swobodę w kwestii aranżacji. Wiele zależy oczywiście od typu zabudowy oraz sposobu wykończenia wnętrza, ale na tle drewna równie dobrze wypadną meble w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Doradzamy, jakie meble dobrać do kuchni w drewnianym domu i jaki styl wnętrzarski najlepiej podkreśli jej niepowtarzalny, przytulny charakter.

Aranżacja kuchni w drewnianym domu

Aranżacja kuchni w domu z drewna nie powinna sprawiać wielu trudności. Właściwie nie ogranicza nas żadnen konkretny styl, a jedynym istotnym kryterium będą nasze własne potrzeby i upodobania. Pod uwagę warto wziąć jednak typ zabudowy, a także sposób wykończenia ścian oraz podłóg w kuchni. Najtrudniejsze do urządzenia mogą okazać się domy z bali, których wnętrza są niemal w całości wykończone drewnem. W takim wypadku najlepiej zdecydować się na meble kuchenne w stylu klasycznym, rustykalnym lub kolonialnym, które podkreślą sielski klimat drewnianego domu.

Trochę więcej możliwości dają domy szkieletowe, którym zdecydowanie bliżej do nowoczesnego budownictwa. W ich wnętrzach często łączy się drewnianą boazerię z cegłą dekoracyjną, betonem oraz innymi materiałami. Często tynkowane ściany pojawiają się tu obok drewnianych podłóg, belek na suficie czy eleganckich krokwi. Na tym tyle doskonale wypadną białe kuchnie angielski i prowansalskie, a nawet skandynawskie czy nowoczesne.

Drewniany dom a kuchnia w stylu prowansalskim

Urządzając dom z drewna, łatwo wpaść w pułapkę góralskiej chaty. Aranżacje w tym stylu typowe są zwłaszcza dla domów z bali, jednak zbyt dużo drewna i dodatków w podobnej kolorystyce może sprawiać wrażenie przesytu. Jak tego uniknąć? Warto szukać inspiracji pośród modnych ostatnio aranżacji w typie prowansalskim. Kuchnie w tym klimacie zachowują swój ciepły, przytulny klimat, a jednocześnie wydają się lekkie i przestronne.

W prowansalskiej kuchni ze ścianami z jasnego drewna mogą pojawić się na przykład białe meble z gustownie rzeźbionymi frontami i gablotami. Centralnym punktem aranżacji powinien być duży drewniany stół lub wyspa kuchenna z rozwieszonymi nad nią pękami suszonych ziół, lawendy i warkoczy czosnku. Styl ten lubi także kolory, zwłaszcza fiolet, granat czy modne w tym sezonie ecru. Na półkach muszą z kolei zagościć ozdoby drewniane, haftowane albo szklane, z motywami roślinnymi.

Nowoczesna kuchnia w drewnianym domu

Jeszcze więcej możliwości aranżacyjnych dają kuchnie z otynkowanymi ścianami. Naturalne, drewniane deski mogą pojawić się tam jedynie na podłodze. Warto to wykorzystać i postawić na nowoczesną aranżację z prostymi frontami o zamaskowanych uchwytach. Ciekawym pomysłem będą białe fronty lakierowane, które w połączeniu z czarnymi blatami, armaturą i elementami dekoracyjnymi w tym samym kolorze wniosą do wnętrza wręcz industrialny klimat, złagodzony nieco przez ciepły odcień drewna na podłodze.

Jeśli zależy nam na czymś równie nowoczesnym, ale mniej surowym, warto wybrać meble o matowych frontach w kolorze miodu lub ciepłego beżu. Aranżację ożywi ściana o ciemniejszej, kontrastującej barwie, na przykład butelkowej zieleni oraz dodatki dodające kuchni bardziej rodzinnej atmosfery.

Minimalizm w drewnianym domu

Drewniany sufit z eleganckimi belkami to element typowy dla wielu domów z drewna. Stanowi on naturalną ozdobę wnętrza, dlatego aranżując kuchnię, warto zadbać o to, by meble i dodatki nie odciągały całej uwagi od gustownego stropu. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem może być styl minimalistyczny lub modny w tym sezonie trend eko. Sufit i podłogę z naturalnego drewna podkreślą tu białe ściany i kafelki nad jasnymi blatami. Na tle bieli każdy odcień drewna prezentuje się dobrze, ale dla kontrastu z jasnym sufitem i podłogą lepiej postawić na meble w odcieniu ciemniejszego drewna. Ich prosta forma z niewielkimi uchwytami podkreśli minimalistyczny charakter wnętrza, a także sprawi, że wyda się ono jasne i przestronne. Dla podkreślenia klimatu warto dobrać ozdoby w kolorze bieli i czerni. Dzięki temu cała aranżacja będzie bardziej spójna i harmonijna.

Zostaw komentarz