Po latach przestoju spółdzielczość mieszkaniowa wraca na rynek pierwotny nieruchomości. Czas obrotu mieszkaniami spółdzielczymi wyłącznie na rynku wtórnym przemija.
Powstają nowe inwestycje mieszkaniowe w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego budowy mieszkań lokatorskich. Dotyczy to nie tylko istniejących od lat spółdzielni mieszkaniowych, które aby utrzymać swoje zasoby w dobrej kondycji, poza dotychczasową eksploatacją, zaczynają inwestować w nowe budynki mieszkalne. Powstają również nowe spółdzielnie, które chcą budować nowoczesne osiedla tanich mieszkań lokatorskich z możliwością przekształcania ich w odrębną własność.
Wrocław rozbudowuje się na zewnątrz
Nieopodal Wrocławia, w Lutyni, powstaje nowa spółdzielnia mieszkaniowa, która ma w planach budowę najnowocześniejszego osiedla w całym regionie. Mimo tego, że jeszcze projekty nie zostały ukończone, ruszyły zapisy na mieszkania, z czego najpewniej skorzystają mieszkańcy Wrocławia i okolic, a może nie tylko. Więcej na ten temat można przeczytać w tutaj: Mieszkania Lokatorskie (https://mieszkanialokatorskie.pl/nowa-inwestycja-mieszkaniowa-dla-wroclawia.html)
Współpraca na wszystkich poziomach
Rozwój budownictwa mieszkaniowego w Polsce powinien być priorytetem nie tylko władz centralnych, ale również lokalnych. To właśnie na poziomie gminy można zrobić najwięcej, a wsparcie dla spółdzielni mieszkaniowych, budujących w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego mieszkań lokatorskich zaprocentuje, w szybkim czasie, zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych Polaków – twierdzi Wojciech Umiński z GRI Polska.
Czy spółdzielnie mieszkaniowe to dobry kierunek?
Spółdzielnie mieszkaniowe kojarzą się w różny sposób. Mimo zmian prawnych i rosnących przez lata utrudnień w ich funkcjonowaniu, dzisiaj aż 20% Polaków nadal mieszka w zasobach spółdzielczych.
Spółdzielcze mieszkanie lokatorskie ma spore zalety, o których warto pamiętać:
- Najniższa na mieszkaniowym rynku pierwotnym kwota wpłaty własnej
- Brak kredytu hipotecznego zaciąganego przez lokatora
- Brak konieczności posiadania zdolności kredytowej
- Dogodny system spłaty kosztów budowy mieszkania bezpośrednio do spółdzielni, rozłożony na 30 lat
- Możliwość przekształcenia mieszkania w odrębną własność, gdy tylko lokator będzie tego chciał
W ślad za Wrocławiem niebawem będą powstawały kolejne spółdzielnie, które z pewnością nie zechcą zamykać swoich działań na budowie kilku budynków. Warto zatem obserwować rynek spółdzielczy, bo może niebawem podobna sytuacja wydarzy się właśnie w Twoim mieście.