Panele fotowoltaiczne – czy to się opłaca

Komentarze
[REKLAMA]

Ekologia w ostatnich latach stała się nie fanaberią nielicznych, lecz koniecznością – dlatego coraz częściej promowane są ekologiczne rozwiązania, oszczędzające w pierwszej kolejności środowisko naturalne. Jednak dla przeciętnych obywateli liczyć się będą także realne oszczędności.

Czy warto zdecydować się na fotowoltaikę?

Nasze środowisko naturalne jest coraz bardziej obciążone przez zużycie paliw nieodnawialnych, głównie wydobycie węgla, którego zasoby z czasem się skurczą, a jego eksploatacja prowadzi do pozostawiania śladu węglowego. Oprócz tego dociążamy planetę produkując ogromne ilości plastiku, zużywając mnóstwo wody, czy jeżdżąc trującymi powietrze samochodami. Fotowoltaika jest jednym z wielu sposobów na pozyskiwanie czystej, darmowej energii odnawialnej, bez wykorzystania węgla kamiennego – i bez pozostawiania w atmosferze trujących gazów! Każdy kto posiada dom, ale również każdy zarządca osiedli wielorodzinnych, powinien pomyśleć o całkowitym przejściu na energię odnawialną, która przełoży się na realne zyski w postaci zaoszczędzonych pieniędzy i odciąży środowisko naturalne!

Jak działają panele fotowoltaiczne i ile kosztują?

Panele fotowoltaiczne są specjalnymi płytkami krzemowymi, z których zbudowane są ogniwa fotowoltaiczne, zdolne przemieniać energię pochodzącą ze słońca w prąd elektryczny. Takie panele fotowoltaicze nie emitują spalin, ale przede wszystkim nie generują rachunków za prąd, nawet używany w pochmurne dni! Nadmiar energii wyprodukowanej w dni o wysokim nasłonecznieniu zostaje odprowadzony do elektrowni, dzięki czemu inwestor może całkowicie pożegnać się z rachunkami za prąd, i używać go do woli! Trudno jednoznacznie określić koszt instalacji takiego panelu, ponieważ zależy on od rodzaju fotowoltaiki i powierzchni, którą ma obsłużyć. Zwykle koszty oscylują między jednorazowym wydatkiem kilku, do maksymalnie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Firma WASTA zajmująca się produkcją i instalacją fotowoltaiki jest w stanie szybko wykonać dla klienta kosztorys takiego przedsięwzięcia. Wystarczy zajrzeć na http://wasta.com.pl/ i skontaktować się z przedstawicielem.

Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca?

Należy pamiętać, że koszt instalacji fotowoltaiki jest jednorazowy. Choć wydatek ten wydaje się być ogromny dla gospodarstwa domowego, to zdecydowanie warto go podnieść. Tym bardziej, że weszły w życie dofinansowania na panele fotowoltaicze dla gospodarstw domowych, które wykażą średnie miesięczne rachunki na poziomie 150 złotych za zużycie prądu w swoim domu. Dofinansowanie takiego przedsięwzięcia może sięgać 5 tysięcy złotych, co znacząco obniża koszty inwestycji i sprawia, że staje się ona przystępniejsza cenowo. Bardzo łatwo jest też obliczyć, kiedy inwestycja się zwróci, a korzystanie z prądu stanie się totalnie darmowe – wystarczy zsumować dotychczasowo płacone rachunki za prąd do kwoty, którą zapłacono za montaż paneli. Wówczas okaże się, że wystarczy zaledwie kilka lat, by móc całkowicie darmowo korzystać z prądu!

Zostaw komentarz