Ile lumenów na m2?

Komentarze

Każde pomieszczenie powinno być odpowiednio oświetlone, co zagwarantuje funkcjonalność oraz komfort jego użytkowania. Obecnie wykorzystuje się do tego głównie lampy LED, w związku z czym należy odpowiednio dobrać ich moc do wielkości pomieszczenia. W tym miejscu pojawia się pytanie: ile lumenów na m²?

Czym są lumeny?

Lumen (lm) stanowi jednostkę fizyczną określającą ilość światła emitowaną przez jego źródło. W praktyce im więcej lumenów posiada żarówka lub lampa LED, tym jaśniej będzie świeciła. Co więcej, lumeny umożliwiają również wygodne przeliczenie wydajności oświetlenia, co wymaga podzielenia ich liczny przez zadeklarowaną przez producenta moc urządzenia. Im wyższy będzie uzyskany wynik, tym większą ergonomią i stosunkowo niskim zużyciem prądu charakteryzuje się dane źródło światła. 

W tym miejscu warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii, a mianowicie o luksach (lx), które oznaczają liczbę lumenów na m². Zależność ta jest bardzo istotna, ponieważ światło emitowane przez większość żarówek, czy lamp jest rozproszone na zdecydowanie większej powierzchni. Warto o tym pamiętać wybierając określony rodzaj oświetlenia do konkretnych pomieszczeń, takich jak salon, kuchnia, czy biuro.

Dla wielu osób problem stanowi przeliczenie mocy starych żarówek, które była wyrażana w watach. Przykładowo:

  • 40W = 470lm
  • 60W = 806lm
  • 75W = 1055lm
  • 100W = 1521lm

Liczba lumenów na m² a rodzaj pomieszczenia

Zastanawiając się nad tym ile lumenów na m² potrzeba do oświetlenia danego pomieszczenia warto najpierw zapoznać się z zalecanym dla niego natężeniem światła. Specjaliści twierdzą, że dla salonu, czy biura będzie to 500lx, łazienka lub kuchnia potrzebuje 600lx, a w sypialni wystarczy 200lx.

Znając te wartości można samodzielnie obliczyć potrzebną ilość lumenów na m². Przykładowo w sypialni o powierzchni 10m², którą chcemy oświetlić z natężeniem 200lx będziemy potrzebowali 2 tys. lumenów, co zapewnią 2 żarówki o mocy 75W, czyli 1055lm. Wynika to ze wzoru 200lx x 10m² = 2 000lm.

Warto jednak pamiętać, że nie tylko natężenie mocy jest istotne w przypadku doboru oświetlenia, ale również rozmieszczenie lamp oraz ich rodzaj. Szeroką gamę produktów oświetleniowych można znaleźć na stronie Lamp Design.

Zostaw komentarz