Jesień w ogrodzie – sprawdź, czego będziesz potrzebować

Komentarze
[REKLAMA]

Podlewanie, przycinanie, zbieranie letnich owoców – wakacje w ogrodzie trwają w najlepsze. Jak przyznają ogrodnicy, ogrom pracy dopiero ich czeka, bo to właśnie jesienią w ogrodzie jest najwięcej do zrobienia. Jeśli chcesz dobrze przygotować się do nowego sezonu, już teraz dowiedz się, jakie prace można zaplanować na koniec sierpnia i wrzesień w sadzie czy ogrodzie.

Kalendarz ogrodniczy jest nieubłagany – po intensywnych pracach, ale i odpoczynku na działce przychodzi czas na przygotowania do jesieni. Warto rozpocząć je wcześniej, by rozłożyć prace i wydatki, tak by inne aktywności na tym nie ucierpiały. Zaczynamy!

Przeczytaj także: Rodzaje i właściwości ziemi, podłoża.

Sadzenie we wrześniu – już teraz zaplanuj zakup ozdobnych roślin

Jesienią przychodzi czas na sadzenie roślin, które mają zaowocować w przyszłym roku. Z pewnością możesz już zacząć planować sadzenieozdobnych roślin dwuletnich, takich jak:

  • bratki,
  • dziewanny,
  • dzwonki ogrodowe,
  • niezapominajki,
  • krokusy,
  • naparstnice.

Jeśli chcesz cieszyć się pięknymi kwiatami jednorocznymi, także o nich warto pomyśleć zawczasu. We wrześniu sadzi się bowiem tulipany, narcyzy, przebiśniegi, zawilce czy lilie.

W tym czasie można również posadzić wrzosy, symbol polskiej jesieni. Pamiętaj, że te rośliny potrzebują ziemi o odczynie między 3,5 a 4,5 pH. Jeśli podłoże na Twojej działce nie jest wystarczająco kwaśne, możesz uzupełnić je o torf ogrodniczy kwaśny, który poprawi strukturę gleby.

Zarezerwuj czas na rozmnażanie roślin – podział bylin

Hodujesz ozdobne byliny takie jak barwinki, funkie, jastrunie czy bergenie? By mieć ich jeszcze więcej, nie musisz wydawać pieniędzy w sklepach ogrodniczych. Możesz równie dobrze samodzielnie podzielić byliny i rozsadzić je w swoim ogrodzie.

Pamiętaj, że należy to zrobić bardzo delikatnie. Najpierw trzeba odkopać roślinę szpadlem i wykopać z jak największą bryłą ziemi. Tę kępę podziel na kilka części i każdą z nich posadź w innym miejscu. Ważne, by umieścić ją w gruncie na tej samej głębokości, w której znajdowała się wcześniej.

Warto pamiętać, że na początku jesieni przesadza się również rośliny iglaste takie jak tuje czy cisy. We wrześniu w ogrodzie można również podzielić zioła – miętę, szczypiorek oraz melisę.

Przygotowanie gleby pod drzewa owocowe – o czym pamiętać?

Co prawda na zakup drzew i krzewów owocowych do sadu możesz jeszcze poczekać – sadzi się je dopiero w październiku, jednak już teraz dobrze pomyśleć o przygotowaniu gleby. Możesz to zrobić już w sierpniu czy wrześniu – na kilka tygodni przed sadzeniem.

Najpierw należy odchwaścić glebę i użyźnić ją nawozem wieloskładnikowym, np. uniwersalnym granulowanym nawozem ogrodniczym ZIEMOVIT. Uzupełnienie gleby o składniki odżywcze – takie jak azot, fosfor i potas – poprawia gospodarkę wodną roślin i korzystnie wpływa na ich wzrost. Należy też zwrócić uwagę na odczyn podłoża i dostosować go do wymagań sadzonych roślin.

Zaplanuj zakładanie trawnika – co musisz wiedzieć?

Nie masz jeszcze trawnika? Wrzesień to idealna pora na zakładanie trawnika z siewu. Gleba po upalnym lecie jest jeszcze ciepła i wilgotna, a dzięki takim warunkom nasiona wschodzą szybko. Ponieważ we wrześniu temperatury na ogół nie przekraczają już 25 stopni, nie ma też potrzeby podlewania trawnika tak często jak w lecie.

Na niewielkiej powierzchni do założenia trawnika wystarczą grabie, szpadel, torf i nasiona. Jeśli jednak dysponujesz większym terenem, warto wyposażyć się w glebogryzarkę i wał. Całą procedurę zakładania trawnika krok po kroku, a także inne porady dotyczące uprawy roślin w ogrodzie znajdziesz w poradniku Ziemovit.pl.

Zostaw komentarz