W kwestii ocieplania dachów wciąż poszukuje się najlepszych rozwiązań, które będą wytrzymałe, spełnią wszelkie warunki efektywności, a do tego będą stanowić dobrą alternatywę przestarzałych ociepleń. Dlatego właśnie ocieplenia natryskowe pianką poliuretanową zyskują na popularności.
Czym jest pianka PUR?
Polska leżąca w klimacie umiarkowanym musi zmagać się zarówno z mroźnymi zimami, wietrzną jesienią, jak i upalnymi latami. Dlatego konieczna jest ochrona zapewniająca zatrzymywanie ciepła z ogrzewania wewnątrz domu, a także nieprzepuszczanie promieni słonecznych w czasie lata. Pianka PUR jest jednym z najtrwalszych obecnie rozwiązań w kwestii ociepleń i hydroizolacji. Jej bardzo dużą zaletą jest to, że można nią ocieplić praktycznie każdy budynek, zarówno ten nowo powstał, jak i starszy, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi wyłącznie ocieplenie od wewnątrz. PUR jest materiałem, który wytwarza się z gotowych składników nanoszonych specjalnym sprzętem. Pianka poliuretanowa to dwuskładnikowy komponent. W pierwszym zawiera się katalizator, alkohole wyższego rzędu, środek powierzchniowo czynny oraz gaz odpowiadający za spienienie i zamykanie porów. Drugi natomiast to mieszanka izocyjanianów. Wszystkie te składniki łączą się w głowicy wysokociśnieniowej pistoletu, właśnie pod wpływam powstałego tam ciśnienia. Powstanie pianki jest związane z silnymi reakcjami chemicznymi i fizycznymi. Ponadto wytwarzana jest też duża ilość ciepła. Dobra hydroizolacja pianką PUR możliwa jest już po pierwszej aplikacji.
Rodzaje pianki – ocieplenia natryskowe
Aby wykonać ocieplenia pianą PUR, można wykorzystać jedną z dwóch rodzajów pianek. Jedna z nich to pianka zamkniętokomórkowa, która zbudowana jest z zamkniętych pęcherzyków. Jej właściwości bardzo zbliżone są do polistyrenu XPS. Może być stosowana w miejscach takich jak tradycyjny styropian lub płyty poliuretanowe. Zaletą tej pianki jest to, że jest bardzo lekka, ma dobrą izolacyjność termiczną, nie jest paroprzepuszczalna i ma dużą odporność na wodę. Kiedy wyschnie, jest sztywna i twarda, przez co może być narażona na naprężenia. Aplikację zatem należy zostawić profesjonalistom. Ocieplenia pianką PUR można także wykonać pianka otwartokomórkową, która strukturą przypomina gąbkę. Ma wciąż bardzo dużą izolacyjność, jednak jest ona mimo wszystko gorsza od tej zamkniętokomórkowej. Jest dodatkowo bardzo elastyczna, nie odczepia się od konstrukcji drewnianych, belek i desek, które, jako materiał naturalny pracują.