Kiedy szukamy odpowiednich mebli do naszego mieszkania, rzadko kiedy interesuje nas miejsce produkcji. Najważniejsze, by były ładne i użyteczne. W Polsce wciąż wiedzie prym wyobrażenie solidnych mebli holenderskich jako jednych z najlepszych, jednak mało kto zastanowi się nad meblami z “własnego podwórka”.
Zagraniczne lepsze?
Przyjęło się stwierdzenie, że zagraniczne wyroby są lepsze. Nie ma co się dziwić. Zagraniczne marki oferują meble w konkurencyjnych cenach, mając zazwyczaj o wiele większy wachlarz możliwości wyboru tekstury i koloru. Łatwiej dostaniemy meble z drewna, nie występującego w naszym kraju. Ale to nie wszystko. Największe zagraniczne firmy, które sprzedają swoje meble w Polsce, mają często towar w konkurencyjnych cenach, kolorze i materiałach. Jest to wystarczający powód, by osoby urządzające swoje pierwsze mieszkania nie myślały o polskich wyrobach. Czy to błąd?
Polskie meble – w kraju zapomniane, a jak jest za granicą?
Wbrew polskim stereotypom, meble wyprodukowane w Polsce świetnie się sprzedają, choć nie we własnym kraju. Polskie firmy meblarskie najwięcej towaru sprzedają właśnie…. za naszymi granicami. Doceniają nas Niemcy, Wielka Brytania i Francja. Nie powinno nas to dziwić. W końcu za granicą to nasze meble są tańsze. Nie wynika to z gorszej jakości tworzywa, a z niższych kosztów pracy w porównaniu do sąsiadów. Ponadto polscy producenci dokładają starań, aby produkty zachowały najwyższą jakość i różnorodność towaru. Dzięki temu zarówno osoby lubiące nowoczesne wnętrza jak i klasyczne, znajdą coś dla siebie. Nie wierzysz? Zobaczmy jak przedstawiają się badania.
Według badań branża meblarska jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi polskiego przemysłu. W ostatnich latach jest na trzecim miejscu branży przetwórczych które mają wyższy odsetek sprzedaży skierowanej za granicę, niż do własnego kraju. Ponadto Polska znajduje się na piątym miejscu pod względem udziału wartości eksportu mebli w PKB wśród krajów UE oraz czwartym największym eksporterem mebli na świecie. Przewyższają nas tylko Chiny, Niemcy i Włosi. Wszystko pięknie brzmi, ale czy jest gdzieś haczyk? To zależy. Największy udział w polskim eksporcie mebli nie stanowią całe meble, ale akcesoria meblowe – półprodukty i części, dopiero na kolejnym miejscu znajdują się meble tapicerowane, a następnie pozostałe wyroby meblarskie i drewniane jak artykuły wyposażeniowe i meble do wykorzystania poza domem i biurem. Mimo to widać jak wielki potencjał brzmi w polskim przemyśle meblarskim.
Gdzie znaleźć polskich producentów mebli?
Wbrew pozorom na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć – Internet. Możemy znaleźć strony z pełną rozpiską ofert tylko polskich producentów. Od surowych wykończeń po przepych i klasykę. Polskie firmy równie często pojawiają się na branżowych targach i konferencjach, nierzadko zdobywając cenne wyróżnienia. To jak piękne meble możemy tworzyć, można przekonać się między innymi tutaj.
Polskich rzemieślników najczęściej można znaleźć w pojedynczych ogłoszeniach w internecie lub mieście. Zazwyczaj wykonują pracę na konkretne zlecenie klienta, więc jeśli potrzebujemy szafki na wymiar, bez problemu znajdziemy wykonawcę. Często wyższa cena gwarantuje jednak solidne wykonanie i mebel na lata.
Podsumowując, polskie meble stają się ważnym ogniwem w wielu krajach Unii Europejskiej. Łącząc w sobie styl i eleganckie wzornictwo, producenci dbają również o wysoką jakość materiałów, a dzięki niskim kosztom pracy oferujemy konkurencyjną cenę. Warto zwrócić uwagę na polskie meble, nim zdecydujemy się na zagraniczne marki.