Marmur, sposób na modne i naturalne wnętrza

1 Komentarzy
[REKLAMA]

Współcześni projektanci wnętrz okazują się ludźmi coraz bardziej świadomymi korzyści, jakie wiążą się z wykorzystywaniem naturalnych materiałów w tworzonych aranżacjach. Zauważalna w tym sezonie moda na marmur nie jest więc wywołana tylko kwestiami estetycznymi, ale także, wynika z rosnącej świadomości społeczeństwa na tematy związane z ochroną środowiska naturalnego. Zrozumieliśmy, że to właśnie pojedyncze decyzje konsumenckie mogą w skali globalnej kształtować istniejącą sytuację i przyczyniać się do zrównoważonego wykorzystywania zasobów. Coraz więcej osób decyduje się na wykorzystywanie w budownictwie materiałów pochodzenia naturalnego. Zwłaszcza kominki marmurowe stały się ostatnio niezwykle popularne. Okazują się bowiem niezwykle interesującym połączeniem klasycznej elegancji i interesującego designu.

Marmur jest materiałem stosownym w budownictwie już od tysięcy lat. Dodatki do wnętrz wykonane z tego materiału, to ponadczasowe akcesoria, które mogą w niezwykle pozytywny sposób wpłynąć na charakter pomieszczenia. Zalety marmuru doceniane były już w starożytnej Grecji. Antyczni mieszkańcy południowego rejonu Półwyspu Bałkańskiego wykorzystywali ten szlachetny materiał do celów budowlanych oraz rzeźbiarstwa. Co ciekawe również starożytni Rzymianie chętnie stosowali marmurowe elementy. W pełni doceniali oni niezwykłe walory estetyczne tego materiału. O ile wcześniej, w czasach Greckich marmur wykorzystywany był przede wszystkim jako budulec, tworzący ściany obiektów, to w okresie Rzymskiej dominacji, zaczęto stosować go zazwyczaj w celach czysto dekoracyjnych.

Rzymianie zdecydowali się na stosowanie cegieł w budownictwie. Nowa technologia znacznie ułatwiła pracę starożytnym budowlańcom. Mogli oni wykonywać swoje obowiązki w sposób znacznie bardziej szybki i efektywny. Nie znaczy to jednak, że marmur przestał być materiałem cenionym i chętnie stosowanym. Wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej doceniano ten wyjątkowy kamień i chętnie stosowano go w najbardziej reprezentacyjnych i eleganckich miejscach. Sytuacja ta pozostała niezmieniona właściwie do dzisiejszego dnia. Wciąż marmur uważany jest za materiał o wyjątkowo dużej wartości dekoracyjnej.

Jedną z najczęściej docenianych cech marmuru jest jego trwałość oraz odpowiedni, niezbyt wysoki poziom twardości. Marmur można z łatwością obrabiać, poprzez szlifowanie, piłowanie i polerowanie. W związku z tym stanowi on doskonały materiał na płytki podłogowe, rzeźby ogrodowe lub fontanny ogrodowe. Marmurowe elementy wystroju wnętrz oraz ogrodów przez wiele lat cechują się doskonała funkcjonalnością oraz wyjątkowo atrakcyjnym wyglądem. Należy jedynie pamiętać, by nie narażać kamienia na bezpośredni kontakt z kwaśnymi płynami, ponieważ pod ich wpływem może matowieć i niszczeć.

Niezwykle docenianą właściwością marmuru jest jego różnorodna, bogata kolorystyka. Wynika ona z obecności różnego rodzaju domieszek innych minerałów. Dostępność wielu wariantów barwnych marmuru sprawia, że jest on uważany za materiał niezwykle praktyczny, chętnie wykorzystywany przez projektantów wnętrz. Odpowiednie zestawienie marmurowych elementów o zróżnicowanej kolorystyce, gwarantuje uzyskanie spójnych i jednocześnie pozbawionych monotonii efektów wizualnych.

Marmur jest metamorficzną skałą, która tworzy się poprzez przeobrażenie innych minerałów, najczęściej wapieni lub dolomitów. Co ciekawe skład chemiczny marmurów nie jest zawsze jednakowy. Zależy on w znacznym stopniu właśnie od tego, z jakiej skały wyjściowej powstał. Dodatkowo w przypadku marmurów powstałych w wyniku przeobrażenia dolomitów lub skał dolomicznych, na skład kamienia wpływa także strefa metamorfizmu.

Marmur zdrowy i naturalny

Ekologiczne wnętrza kojarzone są z pewną charakterystyczną stylistyką. Część osób uważa ją za bardzo atrakcyjną, niestety dla pozostałych wydaje się ona niezbyt ciekawa. Jeśli marzymy o stworzeniu eleganckiego, stylowego wystroju, to zastosowanie ekologicznych, nieprzetworzonych materiałów może niezbyt nam odpowiadać. W takich właśnie sytuacjach wykorzystanie możliwości, jakie oferuje nam marmur, jest szczególnie dobrym rozwiązaniem.

Marmur jest nie tylko trwałym i pięknym kamieniem dekoracyjnym, ale jest również materiałem przyjaznym dla środowiska. Wykorzystywanie w budownictwie materiałów pochodzenia maturalnego, jest uważane za działanie jak najbardziej ekologiczne, które w żaden sposób nie jest w stanie negatywnie wpłynąć na poziom zanieczyszczeń. Elementy takie jako kominki marmurowe, lub wykonane z tego materiału rzeźby i fontanny ogrodowe mogą stanowić modną i przyjazną dla środowiska dekorację domu i jego okolicy.

Pamiętajmy również, że naturalny skład materiałów wykorzystywanych w naszych wnętrzach, jest korzystny nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla naszego własnego organizmu. Marmur jest bowiem materiałem hipoalergicznym. Kominki marmurowe oraz inne elementy wystroju wnętrz wykonane z tego kamienia, nie gromadzą niekorzystnych dla zdrowia elementów, takich jak roztocza, zarodniki pleśni, kurz i pyłki. Pamiętajmy, że współcześnie alergie są prawdziwą plagą, która dotyka zwłaszcza osoby młode. W związku z tym w trosce o nasze dzieci powinniśmy za wszelką cenę starać się wyeliminować materiały, które mogą zwiększać ryzyko pojawienia się uciążliwych dolegliwości. Zamiana sztucznych, niehigienicznych materiałów wykończeniowych na w pełni naturalny marmur, to rozwiązanie, które może w znacznym stopniu poprawić komfort życia i stan zdrowia naszej rodziny.

Jak wykorzystać marmur w modnych wnętrzach?

Marmurowe akcenty stały się jednym z najbardziej zauważalnych trendów obecnego sezonu. Co więcej, projektanci wnętrz są przekonani, że moda na marmur utrzyma się przez dłuższy czas. Jeśli więc planujemy zmianę aranżacji wystroju naszego salonu, to warto zdecydować się na wykorzystanie marmuru. Najbardziej atrakcyjnym elementem wyposażenia praktycznie każdego wnętrza będą marmurowe portale kominkowe.

Współcześnie zdecydować możemy się na różnego rodzaju kominki marmurowe. Mogą one stanowić nie tylko interesującą dekorację wnętrza, ale także bardzo praktyczne źródło ciepła. Wciąż niezwykle popularne okazują się kominki tradycyjne. Posiadają one otwarte palenisko, które sprawia, że rozpalony ogień w sposób najbardziej bezpośredni obecny jest w pomieszczeniu. Wiele osób uważa, że takie rozwiązanie gwarantuje uzyskanie najbardziej atrakcyjnego efektu we wnętrzu. Sprawia, że pomieszczenie jest bardzo przytulne i klimatyczne.

Jednak okazuje się, że kominki tradycyjne nie zawsze będą najodpowiedniejszym wyborem. Jeśli zależy nam na tym, by posiadać jak najbardziej praktyczne urządzenie, które właściwie spełni funkcje grzewcze, to warto zastosować kominek zamknięty. Nowoczesna technologia wykorzystywana w urządzeniach tego typu, pozwoli na uzyskane maksymalnie silnego ogrzewania, przy jednoczesnym zminimalizowaniu zużycia paliwa. Odpowiednio dobrany portal kominowy pozwoli nam uzyskać wspaniały efekt wizualny. Nasz zamknięty kominek będzie nie mniej atrakcyjny, niż model z otwartym paleniskiem.

One Response to “Marmur, sposób na modne i naturalne wnętrza”

  1. KB

    Marmur i w ogóle kamień dekoracyjny stają się coraz popularniejsze w naszych domach. Akurat podane w artykule przykłady kominków dekoracyjnych to moim zdaniem trochę przerost formy nad treścią w przeciętnym domu, ale już zastosowanie estetycznego kamienia na jednej ze ścian, może w połączeniu z jakąś rośliną to już bardzo fajne rozwiązania.
    Nie jestem fanem bardzo zdobionych powierzchni, ale za to lubię naturalistyczne rozwiązania. Dlatego akurat Wasze kominki mnie nie przekonują, ale inne rozwiązania już zdecydowanie tak 🙂

    Odpowiedz

Zostaw komentarz