Nowoczesne budownictwo z płytami H-Block

Komentarze
[REKLAMA]

Większość domów jednorodzinnych powstaje w technologii tradycyjnej. Są to więc domy murowane, które w przekonaniu większości społeczeństwa są solidniejsze i trwalsze od domów drewnianych czy szkieletowych, choć w ostatnim czasie to właśnie te ostatnie szybko zyskują na popularności. Jeżeli jednak zbierzemy w całość wszystkie zalety takich konstrukcji, nie można się temu dziwić. W tym miejscu warto poruszyć kwestię budowania domów z płyt H-Block. Co jest w nich takiego niezwykłego, że decydujemy się na nie coraz częściej? Oto krótka encyklopedia paneli H-Block.

H-Block, czyli wariacja paneli SIP

Osobom, które przebywały na Zachodzie Europy i miały styczność z tamtejszym budownictwem z pewnością znana jest technologia SIP, którą po raz pierwszy użyto już w latach 30. XX wieku. Oparta jest ona na tworzeniu domów ze specjalnie skonstruowanych paneli, które na plac budowy docierają w pełni gotowe. Ulepszonym rozwiązaniem paneli są płyty H-Block. W tym przypadku mamy do czynienia bowiem nie tylko z płytami osłonowymi, ale również ścianami nośnymi, które tworzone są pod wymiar na podstawie dostarczonej dokumentacji. Na plac budowy docierają więc płyty ponumerowane, do których dołączona jest dokumentacja montażowa oraz instrukcja.

Aby o nowych technologiach dowiedzieć się więcej, najlepiej zgłosić się z tym do specjalistów, którzy o panelach SIP wiedzą wszystko. W Polsce jedną z firm, która we wznoszeniu budynków w tej technologii ma ogromne doświadczenie, jest firma Solcraft. W tym wypadku mamy do czynienia z dwoma rozwiązaniami — płytami H-Block oraz Thexpan. Co je od siebie różni?

Zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem są wspomniane już płyty H-Block. Rozumiemy przez nie konstrukcyjne panele zbudowane z pianki poliuretanowej, która została zamknięta w konstrukcji skrzynkowej zbudowanej z okładziny drewnopochodnej OSB. Dzięki temu taki panel jest lekki, a jednocześnie wytrzymały. W odróżnieniu od klasycznych paneli SIP płyty H-Block wzmacnia się bowiem dodatkowo środnikami z OSB lub sklejki.

Thexpan to natomiast termodynamiczna płyta dachowa złożona z dwóch blach osłonowych, miedzianych rur wymiennika ciepła i poliuretanowej izolacji termicznej. Płyty takie rozumieć można więc jako ukryte kolektory słoneczne, które gwarantują choćby darmową ciepłą wodę.

Zalety budowy domu z płyt H-Block

W związku z tym, że płyty H-Block są popularniejsze i do tego łatwiejsze w montażu przyjrzyjmy się jeszcze ich zaletom, a w zasadzie atutom stworzonego w tej technologii budynku mieszkalnego.

W pierwszej kolejności uwagę zwrócić należy na czas wznoszenia takiego budynku. Panele wykorzystywane przy budowie zostają wyprodukowane w fabryce i na plac budowy dojeżdżają ukończone. Ekipie budowlanej pozostaje jedynie je połączyć. Oczywiście w dużej mierze skraca to czas wznoszenia takiego budynku. Biorąc pod uwagę, że w czasie tworzenia paneli wylewa się fundamenty, dom taki wzniesiony może zostać w ciągu dwóch lub trzech tygodni. Jest to ogromna korzyść. Zwłaszcza dla wszystkich tych, którzy na budowę domu zaciągają wielotysięczne kredyty, a przy tym nadal wynajmują mieszkania. Przy tradycyjnych konstrukcjach murowanych i budowie domu przez co najmniej dwa sezony oznacza to stratę sięgającą kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kolejnym atutem jest bardzo wysoka szczelność i izolacyjność tak powstałego domu. Oba parametry realnie przekładają się na koszty ogrzewania, na których można w ten sposób sporo zaoszczędzić. Tym bardziej że wznosząc dom w technologii mieszanej H-Block + Thexpan otrzymujemy również darmowe źródło ciepła. Dodajmy przy okazji, że właściwości izolacyjne płyt H-Block mimo upływu czasu pozostają niezmienne. Nie chłoną one również wilgoci, a jednocześnie są odporne na pleśnie, grzyby, gryzonie i insekty.

Tworząc dom w takiej technologii, zwiększamy również jego powierzchnię użytkową. Ściany w porównaniu z tradycyjnym budownictwem są bowiem o połowę cieńsze.

Podsumowanie

Nie ulega więc wątpliwości, że domy w technologii SIP przy wykorzystaniu płyt H-Block czy Thexpan to budynki kompletne na miarę XXI wieku. Tak ekologiczne, jak i niezwykle oszczędne, idealnie wpisujące się w definicję domów pasywnych.

Zostaw komentarz