Czy warto kupić dom szeregowy?

Komentarze

Połączenie domu wolnostojącego i mieszkania czyli najprostsza, najbardziej trafiająca w sedno definicja domu szeregowego. Już na tej podstawie można twierdzić, że osoby decydujące się na zamieszkanie w nim mają dość bloków ale jednak nie chcą opuszczać wielkich miast, wyprowadzać się na prowincję. Pragną posiadać więcej prywatności, więcej własnej przestrzeni. Czy warto inwestować w domy szeregowe, jakie mają zalety, jakie mają wady. Ile obecnie trzeba zapłacić za standardowy dom tego typu w największych polskich miastach?

Zalety wynikające z zakupu domu szeregowego

Mieszkanie w domach szeregowych ma wiele zalet. Najczęściej wymienianą przez właścicieli takich domów jest znaczne większe poczucie prywatności, niż ma to miejsce w mieszkaniach. Każdy z lokali w domach szeregowych posiada własne wejście, własny podjazd oraz garaż i czasami piwnicę. Dodatkowo otrzymuje się ogródek i to dość sporych rozmiarów. O takim komforcie, prywatności w blokach można przecież tylko pomarzyć.

Domy szeregowe to również znakomite rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy mają dość mieszkania w blokach ale równocześnie nie wyobrażają sobie zamieszkania na peryferiach czy w sąsiednich gminach. Bo marzenie o własnym domu blisko centrum miasta jest praktycznie niemożliwe do zrealizowania. Wysokie ceny gruntów czy też ogromne koszty zakupu i adaptacji starych domów, które znajdują się w centralnych punktach miastach, to skuteczny straszak. Osiedla domów szeregowych powstają w pobliżu centrów miast.

Właściciele domów szeregowych nie mają problemów z ciekawym zaplanowaniem stref. Oddzielenie stref ogólnych od prywatnych. Dzięki przestrzeni nie ma problemów ze znalezieniem dla siebie miejsca by chwilę odetchnąć.

Inwestorzy przygotowujący domy szeregowe dbają o tereny wspólne, o sąsiedztwo działki gdzie powstaje osiedle. Dodatkowo inwestycje realizowane są w miejscach, dzielnicach, gdzie istnieje już odpowiednia infrastruktura miejska. Drogi, tereny rekreacyjne, komunikacja miejska, a także placówki edukacyjne, opieki zdrowotnej, punkty handlowe i usługowe.

Atrakcyjność ekonomiczna. Decydując się na zakup domu w zabudowie szeregowej na pewno się nie straci finansowo. Koszt zakupu podobny do tego związanego z mieszkaniami, a przecież domy szeregowe to minimum 100 metrów kwadratowych. Mało jest lokali mieszkaniowych w takim metrażu i atrakcyjnej cenie w pobliżu centrum miast. Dodatkowo koszty ogrzewania takiego domu są niższe niż w przypadku domów jednorodzinnych.

Wady domów szeregowych

Żeby nie było za słodko, żeby nie wydawało się, że domy szeregowe są idealne, należy przedstawić kilka elementów, które niekoniecznie wszystkim muszą pasować. To elementy, które pokazują, że nie dla każdego inwestycja w dom szeregowy jest opłacalna.

Planowanie, projekty, realizacja własnych pomysłów odnośnie pomieszczeń w domu. Praktycznie jest to zminimalizowane do zera. Inwestor przedstawia gotowe projekty, w których raczej nie można dokonywać już zmian. Potencjalny nabywca musi zaakceptować wszystko co przygotowali projektanci, zarówno kiedy mowa o zewnętrznej estetyce domów szeregowych jak i wnętrzach. Z uwagi na rodzaj konstrukcji małe szanse na jakiekolwiek zmiany układu wnętrza w takich domach.

Brak możliwości dokonywania jakichkolwiek zmian odnośnie zwiększenia metrażu posiadanej powierzchni. W przypadku domów jednorodzinnych istnieje multum opcji odnośnie rozbudowy. Przy domach szeregowych nie będzie to możliwe, trzeba od początku zdawać sobie sprawę z tego faktu.

Ile trzeba wydać na nowy dom szeregowy?

Czy zakup domu szeregowe się opłaca? Jak kształtują się ceny metra kwadratowego w największych polskich miastach? Należy zaznaczyć, że wpływ na ceny, jak to na rynku nieruchomości, ma wiele czynników. Od lokalizacji, poprzez standard wykończenia, a kończąc na elementach infrastruktury w okolicy.

Decydując się na kupno domu szeregowego w Warszawie należy liczyć się z wydatkami minimum 5000 zł za metr kwadratowy. Mowa tutaj o lokalizacji na Bielanach czyli ponad 15 km od centrum. Wybierając bliże rejony, choćby dzielnicę Wilanów, ceny metra zaczynają się od 6000 zł.

Szukając czegoś na północy, w Gdańsku, można stać się posiadaczem takiego domu już od 3500 zł za metr kwadratowy. Mowa tutaj jednak o miejscach gdzie infrastruktura miejska nie jest jeszcze odpowiednio rozwinięta. Jakiś 1000 zł więcej przyjdzie płacić chcąc mieszkać około 5 km od centrum, w dzielnicy gdzie wszystko dla mieszkańców jest pod ręką.

Wybierając dom szeregowy we wrocławskiej dzielnicy Krzyki (około 6 km od centrum) trzeba wydać 4500 zł za metr kwadratowy. 5500 zł kosztuje metr w podobnej odległości od centrum ale w bardziej prestiżowym miejscu.

Ceny te jednoznacznie pokazują, że zakup domu szeregowego w wielkich miastach to wydatek podobny do tego związanego z mieszkaniami. Oczywiście, metraż jest większy, co jest atutem ale równocześnie wymaga większych nakładów na aranżację wnętrz. Jednak każdy kto poszukuje własnego domu, komu zbrzydło mieszkanie w blokach, powinien rozważyć inwestycję w domy szeregowe.

Zostaw komentarz