Jak kupować antyki?

Komentarze

Wiele antyków to również produkty kosztowne i wartościowe, które stanowią lokatę kapitału. Są więc pewnym rodzajem inwestycji. Warto się zatem dobrze zastanowić jak kupować takie starocie i czy ich zakup nie jest obarczony zbyt dużym ryzykiem. Na co zwrócić uwagę kupując antyki?

Gromadzenie wiedzy

Przede wszystkim o takich produktach należy zgromadzić pewną wiedzę. Nie jest to trudne. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy na rynku nie brakuje użytkowej wiedzy o sztuce. Przeglądać można przewodniki dla kolekcjonerów oraz inne materiały zgromadzone w sieci, czy też w wersji drukowanej. Dzięki temu takie starocie jak wazony, zestawy stołowe, świeczniki, obrazy, zegary, lustra czy inne obiekty kolekcjonerskie można poznać lepiej.

Dobrze zastanowić się też trzeba nad tym, jakie antyki chcemy kupować oraz jak wiele środków możemy na nie przeznaczyć. Warto więc przygotować sobie listę. Na pewno nie da się jej zrealizować w stu procentach, ale nie jest wykluczone, że pomoże ona w zakupach. Wyjątkiem jest tu znalezienie prawdziwej perełki. Wówczas trzeba działać szybko i często bez jakichkolwiek wcześniej ustalonych zasad. Taki zakup może się oczywiście okazać ryzykowny i mało intratny, jeśli produkt będzie podróbką, ale z drugiej strony często gwarantuje on duży zysk z odsprzedaży.

Aukcje i sklepy internetowe

Odnieśmy się też do miejsc, gdzie można nabyć takie antyki. Przede wszystkim trzeba tutaj przyjrzeć się krajowym aukcjom internetowym. Poza tym sprawdzać można serwisy zagraniczne. Obecnie takich portali, gdzie prowadzona jest sprzedaż, nie brakuje. Antyków szukać można też w sklepach internetowych. Najlepiej tych polskich, ponieważ zakupy na odległość zawsze są obarczone pewnym ryzykiem. Kosztowny może być też sam transport.

Zasady kupowania antyków

Przy zakupie antyków kierować się trzeba kilkoma ważnymi zasadami. Tak więc na pewno powinny to być przedmioty sygnowane. Wprawdzie sygnatury są niekiedy fałszowane, ale część z nich jest trudna do podrobienia. Ważny jest też sam antyk, a więc styl, materiał czy technika jego wykonania. Zdarza się bowiem bardzo często, że produkt, który ma nie więcej niż pięćdziesiąt lat, sprzedawany jest jako antyk mający lat sto czy dwieście.

Kolekcjonerzy, którzy antyki kupują i chcą na nich zarobić, powinni nabywać je przed renowacją. Wówczas zarobić na nich można najwięcej. Sęk w tym, aby znaleźć solidnego, a przy tym również i niedrogiego renowatora. To w ogóle podstawa, gdyż bez takiej persony nie można myśleć o antykach jako inwestycji i lokacie kapitału. Poza tym zakup antyków po renowacji utrudnia ocenę ich stanu.

Ponadto ważne jest, aby kupować antyki, które są w pełni legalne i nie pochodzą z kradzieży. Przed zakupem warto więc sprawdzić, czy nie figurują one w krajowym rejestrze zabytków skradzionych, który znajduje się na stronie www.skradzionezabytki.pl. Szczególnie dużą ostrożność zachować należy przy zakupie starych rzeźb i obrazów. Często pochodzą one z obrabowanych muzeów, klasztorów czy kolekcji prywatnych.

W końcu osoba, która na antykach chce zarabiać, nie może przejmować się drobnymi niepowodzeniami. Te na pewno są nieuniknione, a im więcej kupujemy, nawet pomimo większego doświadczenia, tym liczba wpadek rośnie. Ważny jest ogólny sukces, a nie da się ukryć, że na antykach można zarobić i to sporo.

 

 

Zostaw komentarz