Listopad to miesiąc, który coraz bardziej zwiastuje nam nadchodzącą zimę. Dla ogrodników to czas ostatnich prac, które mają zapewnić ogrodowi spokojny byt w okresie zimowym. Mimo że to końcówka sezonu, to jednak jest jeszcze trochę pracy do wykonania. Czym się zająć w ogrodzie w listopadzie? Jakie prace będą konieczne do zrobienia, aby mieć pewność, że nasz ogród znakomicie zniesie warunki zimowe?
Ochrona roślin przed mrozem
Jedno z najważniejszych zadań do wykonania w ogrodzie w listopadzie, to prawidłowe zabezpieczenie roślinności przed mrozem. Z wielkim pietyzmem należy zadbać szczególnie o grupę delikatnych roślin.
Konieczne będzie usypanie odpowiednich kopczyków wokół krzewów oraz pni drzew. Wyższa roślinność ogrodowa wymaga, aby zabezpieczyć ją na czas niskich temperatur oraz mroźnych wiatrów. Do tego celu niezbędna będzie odpowiednia osłona lub agrowłóknina. Należy bardzo starannie zabezpieczyć rośliny, poprzez stworzenie tzw. otuliny. Decydując się na agrowłókninę, można użyć tylko tej w kolorze białym. To bardzo istotne, gdyż biel będzie przepuszczała zarówno wilgoć, jak i światło.
Kolejnym etapem listopadowych prac ogrodowych przy ochronie roślin, będzie prawidłowe zabezpieczenie krzewów iglastych. Ich gałęzie są szczególnie narażone na zalegający śnieg. Mogą ulec złamaniu lub deformacji. Z tego powodu trzeba starannie przywiązać gałęzie sznurkiem, co zminimalizuje straty spowodowane przez opady śniegu.
Co zrobić z roślinnością, która jest w donicach i pojemnikach? Rośliny mało odporne na niskie temperatury należy wnieść do domu, garażu. Roślinność, która poradzi sobie w zimowych warunkach, może pozostać w ogrodzie. Konieczne jednak będzie przygotowanie im odpowiednich otulin, np. z dobrej jakości tektur.
Listopadowe prace porządkowe na trawniku
Większość prac związanych z trawnikiem wykonanych została w poprzednich miesiącach. Listopad ogranicza ogrodników tak naprawdę do regularnego grabienia liści, które przecież nadal spadają z krzewów oraz drzew. Liści nie można pozostawić na trawniku, gdyż po opadach śniegu będą one miały wpływ na rozwój choroby grzybowe, zwanej pleśnią śniegową. Listopadowy czas to również dobry moment na wapnowanie trawnika, który już przecież nie rośnie. Dzięki temu zabiegowi poziom pH gleby się podwyższy, co korzystnie wpłynie na rozwój trawy w okresie wiosennym.
Porządki i prace pielęgnacyjne przy roślinności ogrodowej
Przechodząc do prac porządkowych oraz pielęgnacyjnych w ogrodzie, w listopadzie, należy na pewno dbać o regularne usuwanie liści. Dotyczy to nie tylko wyżej wymienionego trawnika, ale i okolic pni drzew, krzewów. Pozostawienie liści, które będą ulegały rozkładowi, to znakomita pożywka do rozkwitu np. chorób grzybowych.
W listopadzie bardzo dokładnie i obficie podlewa się w szczególności krzewy iglaste oraz tzw. liściaste zimozielone. Dlaczego jest to ważne? Należy zapewnić im jak najlepsze warunki na okres zimowy. W okresie zimowym, kiedy ziemia zamarza, systemy korzeniowe mają utrudniony dostęp do zasobów wody. Równocześnie słońce i zimne wiatry niekorzystnie wpływają na roślinność. Zmagazynowany nadmiar wody w glebie uchroni te rośliny przed wysychaniem, korzenie będą miały skąd ją czerpać.
Warto w listopadzie zrobić ostatnie przekopanie ziemi. Jest to o tyle istotne, że dzięki temu nie dopuścimy do sytuacji, że wszelkiego rodzaju szkodniki ukryte pod ziemią, będą miały dobre warunki do przezimowania.
Standardowo również dokonuje się przeglądu drzewek, krzewów, czy aby nie ostały się na nich żadne szkodniki.
Listopadowe siewy
Okazuje się, że w listopadzie można przeprowadzić jeszcze siewy. Dzięki temu możliwe będą wczesnowiosenne zbiory. Co warto zasiać w tym miesiącu? Mianowicie na pewno dobrym rozwiązaniem będzie wybór kopru, szpinaku, pietruszki czy marchwi.
W listopadzie zadbaj o sprzęt ogrodniczy i meble ogrodowe
Meble, które znajdują się w ogrodzie, najlepiej jest przenieść w miejsce, gdzie będą wolne od niskich temperatur i wilgoci. Kiedy nie ma takich możliwości, trzeba radzić sobie inaczej. Na pewno należy je bardzo dokładnie umyć, gdyż dopiero na czyste nakłada się specjalne preparaty. Mowa tutaj o preparatach, które zabezpieczają meble biokorozją oraz przed działaniem wody i słońca. Jeżeli to możliwe, to warto dodatkowo je przykryć.
Kończąc prace ogrodowe w listopadzie, naturalnie nie zapominamy o narzędziach, sprzętach ogrodniczych. Co z nimi zrobić? Na pewno konieczne jest staranne ich wyczyszczenie oraz wysuszenie. Jeżeli tego się nie uczyni, to z pewnością na narzędziach zacznie pojawiać się rdza. Spuszczamy paliwo z urządzeń, które do działania wymagają tego surowca. Wynika to z faktu, że paliwo zalegające w zbiorniku może się rozwarstwiać, czego skutkiem może być nawet zniszczenie silnika. Sprzęty składające się z wielu elementów, należy bardzo starannie wyczyścić, a gdy tego potrzebują, odpowiednio nasmarować.
One Response to “Listopad w ogrodzie, czyli co należy zrobić”
Moleda
Nie mamy ogrodu więc mamy jesienne czynności z głowy, lecz miło jest poczytać wpisy z jesiennego okresu. Lubię jesień za żółto-pomarańczowe kolory liści. Babie lato tez jest super.