Firany – do kuchni, salonu, sypialni i nie tylko

Komentarze

Systemy osłonowe przeznaczone do stosowania na oknach przeszły bardzo długą drogę zmian w ciągu ostatnich dekad. Jeszcze pół wieku temu, do najczęściej stosowanych należały zasłony oraz firany. Korzystano z nich zarówno w pomieszczeniach sypialnych, jak i pracowniczych – kuchni, salonie, sypialni, łazience. W latach dziewięćdziesiątych dużą popularnością zaczęły cieszyć się żaluzje, a następnie rolety – pozwalające na dokładniejszą kontrolę ilości przepuszczanego światła. Obecnie natomiast obserwujemy powracającą popularność zasłon i firanek, które stają się nie tylko mechanizmem osłaniającym okno, ale także pełnią funkcje estetyczne.

Jak wybierać firanki?

Wybieranie systemu osłonowego na okno może zająć naprawdę dużo czasu i pochłonąć wiele energii. Sytuacja o tyle skomplikowana, że w poszczególnych pomieszczeniach – w zależności od ich funkcji – możemy potrzebować odmiennych form osłon. Przykładowo – żaluzje gwarantują prywatność, rolety – pozwalają na dowolną regulację poziomu nasłonecznienia, a firanki – wprowadzają domową, przyjemną atmosferę.

 Z tych ostatnich korzystamy wobec tego szczególnie chętnie podczas dekorowania okien znajdujących się w kuchni i salonie. W pomieszczeniach tych spędzamy dużo czasu w ciągu dnia oraz często potrzebujemy dostępu do dużej ilości światła. Każda gospodyni domowa wie, że gotowanie w zaciemnionej kuchni jest nie tylko niekomfortowe, ale również – niebezpieczne.

Przygotowując się do zakupu firanki, warto pamiętać o kilku podstawowych kryteriach, które powinniśmy stosować w czasie ich wyboru. Pozwoli nam to uniknąć niechcianego zakupu.

Firanki i ich najważniejsze parametry

Przede wszystkim, istotna jest pożądana przez nas długość firanki. Ta natomiast zależy od różnych okoliczności. Do najważniejszych należą wysokość naszych okien oraz wysokość karniszy, na których zostały zamontowane. Dobierając długość firanki, należy jednak uwzględnić także obecność parapetu oraz przetrzymywanych na nim sprzętów i kwiatków. Zarówno w salonie, jak i kuchni może być ich naprawdę wiele. W zależności od ich gabarytów – powinniśmy dobrać firankę krótszą o kilkadziesiąt centymetrów. Do wyboru mamy zarówno gotowe firany, jak i szyte na wymiar.

Rodzaj zawieszenia to drugi istotny aspekt w czasie wyboru firanki. Do wyboru mamy między innymi: taśmę marszczącą, szelki, kółka, a także inne. Można je stosować na karniszach zarówno szynowych, drążkowych, jak i innych.

Poziom zaciemnienia to kolejne istotne kryterium. Firanki bowiem, nawet gdy są śnieżno-białe, mogą w mniejszym lub większym stopniu przepuszczać światło, a tym samym – czynić nas widocznymi lub niewidocznymi dla osób z zewnątrz. Cecha ta jest szczególnie istotna w przypadku firanek przeznaczonych do zawieszenia w salonie, w którym pragniemy zagwarantować sobie odrobinę prywatności. Wybór firanki o odpowiednio dużym poziomie zaciemnienia może nas wówczas ochronić przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów.

Ostatnim ważnym kryterium są aspekty estetyczne. Jest to jednak kryterium najbardziej indywidualne i związane z naszymi własnymi preferencjami. Warto podkreślić, że największą popularnością cieszą się niezmiennie firanki w różnych odcieniach bieli (dostępne między innymi w sklepie Tendina), ozdobione motywami koronkowymi lub cieniowane. Znajdziemy jednak również firanki w bardziej ekstrawaganckich barwach oraz pokryte wybranymi motywami.

fot. materiały prasowe

Zostaw komentarz