Maty grzewcze jako podstawowy element ogrzewania podłogowego

Komentarze
[REKLAMA]

Ogrzewanie podłogowe jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem grzewczym. Jego największą zaletą jest nie tylko funkcjonalność, ale i estetyka. Dzięki zastosowaniu specjalistycznej technologii ogrzewanie podłogowe nie jest widoczne w pomieszczeniu, nie szpeci ścian, nie wymaga żadnej dodatkowej zabudowy, a doskonale spełnia funkcję grzewczą. Jak działa ogrzewanie podłogowe, do czego potrzebne są maty grzewcze i czy warto zainwestować w takie rozwiązanie?

Wady i zalety ogrzewania podłogowego

Oprócz funkcji estetycznej i sprytnego ukrycia całego oprzyrządowania pod podłogą, warto docenić także inne aspekty dotyczące ogrzewania podłogowego. To rozwiązanie jest szczególnie polecane dla alergików, bo ciepło oddawane jest poprzez promieniowanie. Oznacza to zminimalizowanie niekorzystnej cyrkulacji powietrza, a więc w pomieszczeniu, którym zastosowane jest ogrzewanie podłogowe nie unosi się kurz. Ponadto niewątpliwą zaletą jest oszczędność energii. Dzięki sprzyjającemu rozkładowi temperatur – ciepło od podłogi i nieco chłodniej na wysokości głowy – szybciej osiągamy komfort cieplny. Oznacza to, że możemy zmniejszyć temperaturę i jednocześnie oszczędzać energię. Należy jednak pamiętać, że najlepszy efekt osiągniemy w ocieplonych wnętrzach i mimo tego, że system ogrzewania umieszczony jest pod podłogą nie powoduje jej przegrzewania. Wymaga to jednak uprzedniej aranżacji wnętrza, by uniknąć sytuacji, gdy przewody zostaną umieszczone pod meblami i ogrzewanie nie będzie skuteczne.

Maty grzewcze, czyli jak to działa?

Zastosowanie mat grzewczych pozwala na skorzystanie z wygodnego rozwiązania jakim jest elektryczne ogrzewanie podłogowe. Maty cechują się różną mocą grzewczą – oprócz tego parametru warto wziąć pod uwagę także dobór maty o odpowiedniej grubości. Dzięki specjalnej siatce, mata może być odpowiednio przycięta i łatwo dopasować jej wielkość do kształtu konkretnego pomieszczenia. Układa się ją przewodami do dołu, bezpośrednio w wylewce betonowej lub w warstwie zaprawy klejowej. Można zastosować także specjalne płyty izolacyjne, dzięki którym ogrzewanie podłogowe będzie skuteczniejsze i bardziej ekonomiczne. Następnie stosuje się cienką warstwę plastycznej zaprawy i układa posadzkę. Profesjonalnie zamontowana instalacja będzie służyć przez długie lata. Wiele osób obawia się awarii i wysokich kosztów związanych z naprawą, jednak odsetek podobnych przypadków i awarii jest bardzo niski.

Kiedy warto zastosować maty grzewcze?

Przede wszystkim wtedy, gdy budynek jest ocieplony i nie ma zbyt dużych strat ciepła – pozwala to na efektywniejsze działanie systemu. Najczęściej takie elektryczne ogrzewanie podłogowe stosowane jest w nowoczesnych wnętrzach, użytkownicy takich systemów szczególnie chwalą sobie ich umieszczenie np. w łazienkach. Dzięki temu, że mata szybko się nagrzewa, chodzenie stopami po podłodze jest po prostu przyjemne. Takie rozwiązanie pozwala szybko osiągnąć komfort cieplny i jest stosowane coraz powszechniej.

 

Zostaw komentarz