TOP 10 pomysłów na aranżacje kuchni

Komentarze

Aranżacja kuchni to nie lada zadanie, które warto dokładnie zaplanować. To właśnie w tym pomieszczeniu spotykamy się w gronie rodzinnym i przygotowujemy posiłki. Jak urządzić kuchnię w praktyczny, a jednocześnie elegancki sposób? Poniżej kilka przydatnych pomysłów.

Projekt kuchni to podstawa

Odpowiednio wykonany projekt kuchni to klucz do sukcesu. Możemy wykonać go samodzielnie lub skorzystać z pomocy doświadczonych wykonawców. Pamiętajmy jedynie, że projekt kuchni musi zawierać jak najwięcej szczegółów. Warto określić w nim lokalizacje wszystkich elementów wyposażenia (meble kuchenne, sprzęt AGD). Przed sporządzeniem projektu określmy też preferowaną stylistykę aranżacyjną, liczbę domowników, styl ich życia oraz indywidualne preferencje użytkowe.

1 – nowoczesna kuchnia z wyspą

Wyspa kuchenna cieszy się coraz większą popularnością. Jest to związane z dużym komfortem przygotowywania posiłków oraz estetyką. Dobrze wykonania kuchnia z wyspą umożliwi szybkie przyrządzenie potraw dla całej rodziny.  Możemy ją zaaranżować w dowolnie wybranym stylu. Wyspa umieszczona na środku kuchni zajmie więcej miejsca, dlatego najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach o większym metrażu.

2 – otwarta kuchnia

Nowoczesne aranżacje kuchni coraz częściej otwierają się na salon. Tak zwana otwarta kuchnia świetnie sprawdzi się zarówno w domu jak i w mieszkaniu. Połączenie strefy kuchennej z salonem bądź jadalnią sprawia, że osoba przygotowująca posiłek pozostaje w stałym kontakcie z gośćmi i domownikami. Więcej informacji na temat urządzania kuchni otwartych z wyspą znajdziecie w tym miejscu (kliknij tu).

3 – mała kuchnia, duże możliwości

Aranżacja małej kuchni może przysparzać większych problemów. Musimy zadbać o umiejętne zagospodarowanie każdej przestrzeni. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się meble kuchenne na wymiar. Możemy je dobrać idealnie do każdego fragmentu pomieszczenia. Mała kuchnia powinna pomieścić wygodny blat roboczy, zlewozmywak, kuchenkę i podstawowe sprzęty AGD.

4 – praktyczny trójkąt roboczy

Tworząc projekt kuchni warto pamiętać o zachowaniu funkcjonalności użytkowej. Aranżacja kuchni powinna zawierać tak zwany trójkąt roboczy. Jest to podstawa zachowania ergonomii. Trójkąt roboczy obejmuje zlewozmywak, lodówkę oraz kuchenkę. To trzy podstawowe miejsca, których używamy podczas przygotowania posiłków. Dla zachowania ergonomii najlepiej będzie ulokować je możliwie blisko siebie.

5 – jasne meble kuchenne kontra aranżacja małej kuchni

Aranżacja kuchni o małych rozmiarach wymaga sporych umiejętności. Oprócz lokalizacji elementów wyposażenia zwróćmy również uwagę na barwy. Mała kuchnia powinna być jasna i przytulna. Najlepiej sprawdzą się tu meble kuchenne o ciepłej, jasnej tonacji. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się biele oraz beże. Nasze meble kuchenne mogą posiadać także modne, lakierowane wykończenie, które odbija promienie słoneczne i wizualnie powiększa wnętrze.

aranzacje-kuchni

6 – zainspiruj się kolorami ścian

Zastanawiając się jak urządzić kuchnię zwróćmy uwagę na kolory ścian. Tuż nad blatami roboczymi na ogół montuje się płytki ceramiczne. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dające dużo możliwości. Aranżacja małej kuchni powinna być uzupełniona o płytki w jasnej, pasującej do mebli tonacji. W przestronnych pomieszczeniach możemy już pozwolić sobie na większą dowolność. Wybór koloru kafelków powinien być dopasowany do stylu aranżacji. W niektórych wnętrzach świetnie sprawdzą się stonowane odcienie. Jednak jasne meble kuchenne można też przełamać intensywnymi odcieniami czerwienni, błękitu czy zieleni.

7 – znaczenie światła

Zarówno mała kuchnia, jak i przestronna kuchnia z wyspą powinny być optymalnie doświetlone. W tego typu pomieszczeniach nie wystarczy pojedynczy punkt oświetlenia górnego. Światło powinno znajdować się także tuż nad blatem roboczym. Nowoczesne aranżacje kuchni zazwyczaj posiadają oświetlenie blatu wbudowane w szafki kuchenne. Jednak na tym nie koniec doświetlania pomieszczenia. Duże pomieszczenie zintegrowane z jadalnią powinno posiadać przynajmniej dwa punkty oświetlenia górnego. Jedno z nich warto wykonać bezpośrednio nad stołem jadalnym, co umożliwi komfortowe spożywanie posiłków i nada wnętrzu optymalny design.

8 – ważne dodatki

Zastanawiasz się jak urządzić kuchnie i ożywić całe pomieszczenie? Kluczem do sukcesu okażą się stylowe dodatki. W każdej kuchni znajdzie się miejsce na elegancki zegar, ozdobne pojemniki na przyprawy czy wazon. Design dodatków powinien podkreślać stylistykę pomieszczenia. Możemy skontrastować ich barwę z meblami kuchennymi lub kolorem ścian. W ten sposób przełamiemy monotonię, a przy okazji ożywimy całe pomieszczenie.

9 – zainspiruj się naturą

We współczesne trendy coraz lepiej wpisują się ekologiczne dodatki. Można to wykorzystać tworząc aranżacje kuchni. Na parapecie okiennym bez trudu wygospodarujemy miejsce na zielone zioła. Aromatyczna bazylia, szczypiorek czy oregano mogą uatrakcyjnić kuchnie, a jednocześnie będą przydatne podczas przygotowywania posiłków. Wystarczy umieścić je w odpowiednio dopasowanych, ozdobnych donicach, które uzupełnią stylistykę pomieszczenia.

10 – aranżacja małej kuchni? Postaw na minimalizm

Minimalistyczne aranżacje kuchni to trend ostatnich lat. Zasady minimalizmu możemy wykorzystać w pomieszczeniach o dowolnym metrażu. W szczególnie małych przestrzeniach świetnie sprawdzają się duże płytki ścienne i dopasowane kolorystycznie płytki podłogowe. Ciekawy efekt dekoracyjny uzyskamy także dzięki montażu szklanych paneli. Różnorodność wzorów i barw daje nieograniczone możliwości ozdobienia przestrzeni nad blatem roboczym. W zestawieniu z panelem szklanym dobrze prezentują się sprzęty AGD pod zabudowę. Pamiętajmy jedynie, aby nie przesadzić z ilością dekoracji i akcesoriów dodatkowych. W aranżacjach minimalistycznych króluje porządek i zachowanie wolnych powierzchni.

Zostaw komentarz