Perlit zamiast styropianu – w jakich sytuacjach takie rozwiązanie jest najlepsze?

Komentarze

Styropian to materiał powszechnie wykorzystywany do budowy instalacji ociepleniowych. Jednak istnieją okoliczności, które wykluczają sens jego montażu. O jakich sytuacjach mowa? Czy perlit – jako materiał termoizolacyjny – może go zastąpić?

Czym jest perlit?

Perlit to inaczej skała pochodzenia wulkanicznego. Często nazywa się go też szkłem wulkanicznym, gdyż powstaje w procesie hydratacji lawy. Cechą charakterystyczną minerału jest sporo zawartej w nim wody. W toku przetwarzania na potrzeby wytwarzania rozwiązań ociepleniowych perlit jest ekspandowany. Proces ten doprowadza do znacznego wzrostu objętości materiału i jednocześnie – do powstania w jego wnętrzu charakterystycznych otworów.

Specyficzna struktura perlitu sprawia, że jest to materiał bardzo lekki i wykazujący dużą zdolność do retencji wody. Jednocześnie charakteryzuje się bardzo niską przewodnością cieplną, która jest porównywalna z właściwościami najlepszych materiałów termoizolacyjnych.

Styropian, czy perlit – co wybrać?

Zarówno styropian, jak i perlit mają podobny współczynnik przewodności cieplnej. Niemniej to perlit jest bardziej uniwersalny niż jego klasyczny odpowiednik. Dlaczego?

  1. Termoizolacja ze styropianu nie powinna być montowana na ścianach, które z różnych względów są intensywnie zawilgocone. Jest to materiał, który wyróżnia się bardzo niską przepuszczalnością pary wodnej. Oznacza to, że po jego montażu wilgoć będzie wytrącać się pomiędzy ścianą a warstwą izolacji. Z kolei perlit może pochłaniać wilgoć do wewnątrz, pozwalając na jej naturalne odparowanie.
  2. W budynkach zabytkowych istnieje konieczność montażu ocieplenia, które nie będzie wpływać na wygląd elewacji zewnętrznej. W tym celu stosuje się płyty perlitowe cena lub tynki wewnętrzne, zawierające w swym składzie dużą ilość tego tworzywa. Dzięki temu można znacząco poprawić charakterystykę termoizolacyjną takiego budynku.
  3. W miejscach trudno dostępnych, w których elementy styropianowe winny być odpowiednio docinane, termoizolacja z perlitem będzie nie tylko łatwiejsza w montażu, ale też zapewni mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia mostków termicznych, czyli miejsc o punktowej, zwiększonej przewodności cieplnej. W dalszej perspektywie takie rozwiązanie generuje znaczne oszczędności w ilości zużywanej energii.

Reasumując, płyty perlitowe cena to uniwersalny materiał termoizolacyjny, który ze względu na swoje właściwości sprawdzi się jako system ocieplenia wewnętrznego. Dzięki nim zmniejsza się też ryzyko powstawania pleśni, co przekłada się na zdrowie i komfort mieszkańców.

Zostaw komentarz