Jak skutecznie bronić się przed komarami w domu i na zewnątrz

Komentarze
[REKLAMA]

Nie jest tajemnicą, że komary to jedne z najbardziej znienawidzonych owadów. O ile możemy cieszyć się już przepiękną pogodą, o tyle wieczorami często nie dają nam one spokoju. Co jest najważniejsze, większość z gatunków komarów nie jest groźnych dla człowieka. Mimo wszystko warto wiedzieć, jak radzić sobie z tymi owadami. Szczególnie że jest naprawdę wiele sposobów, żeby robić to skutecznie. W tym artykule skupiamy się na najpopularniejszych sposobach, które pozwolą zabezpieczyć się przed komarami na zewnątrz, ale także wewnątrz pomieszczeń.

Czy komary są niebezpieczne?

Zanim wyjaśnimy, jak bronić się przed tymi owadami, między innymi przez różne opryski na komary, w pierwszej kolejności musimy wyjaśnić, czy w ogóle są one niebezpieczne dla ludzi. Po części na to pytanie odpowiedzieliśmy już we wstępie.

Tak więc komary, o ile są bardzo dokuczliwe, o tyle zwykle nie stanowią zagrożenia dla ludzkiego życia. Ugryzienia komarów są swędzące i sprawiają duży dyskomfort, tak samo, jak same owady bzyczące przy uchu. Co więcej, jeżeli nawet komar zostanie unieszkodliwiony fizycznie lub mechanicznie, zostawia czerwone, krwiste plamy na ścianach, sufitach czy ubraniach. Jeżeli nie usuniemy ich wystarczająco szybko, będą to pamiątki mocno szpecące wnętrza.

Samo ukąszenie komara jest swędzące nie tylko z powodu ukłucia, ale też kropelki śliny wstrzykiwanej przez napastnika pod skórę. To właśnie ona powoduje reakcje alergiczne i opuchnięcia. Już teraz możemy podpowiedzieć, że najlepiej w takiej sytuacji postawić na wapno rozpuszczone w wodzie.

W Polsce wstępuje 47 gatunków komarów i zwykle nie są one niebezpieczne, albowiem nie przenoszą chorób zakaźnych. Jednak i w tym przypadku może pojawić się problem. Dochodzi do tego bardzo rzadko, ale substancje zawarte w ślinie komara mogą doprowadzić nawet to wstrząsu anafilaktycznego. Szczególnie uważać należy w przypadku małych dzieci.

Ryzyko zakażenia groźną chorobą rośnie, jeżeli wybieramy się w podróż w miejsca, gdzie występują gatunki komarów mogące spowodować zakażenie malarią. Mowa tutaj między innymi o Afryce, Południowej i Środkowej Ameryce oraz południowo-wschodniej Azji. Wówczas leki przeciw malarii należy zażywać nie tylko w czasie podróży, ale również przed i po wyjeździe.

Co przyciąga komary?

Komary wabi przede wszystkim zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Nie pomaga też kwas mlekowy i amoniak, które znajdują się w pocie. Chociażby właśnie dlatego w upalne dni warto często brać prysznic.

Oprócz tego należy wskazać na podwyższoną temperaturę ciała. Dlatego nie należy nosić ciemnych ubrań silnie odbijających światło. Są też grupy najbardziej narażone na ukąszenia, a zalicza się do nich m.in. młodych mężczyzn czy dzieci.

Jak chronić się przed ukąszeniami komarów na zewnątrz?

Jako że komary stanowią naprawdę poważny problem, jest wiele sposobów walki z tymi owadami. Oczywiście jedne z nich są bardziej skuteczne niż inne. Na pewno warto wymienić najpopularniejsze preparaty, które pomagają uchronić się przed komarami. Jednym z najpopularniejszych jest Raid na komary. Obecnie takie produkty mają bardzo różną formę. Często są to środki do spryskiwania ciała. Innym razem można zainwestować w elektrofumigator owadobójczy z wkładkami, który zapewnia skuteczną ochronę przed komarami nawet do 12 godzin, aczkolwiek ten produkt zwykle jest stosowany do ochrony przed komarami we wnętrzach.

Popularnym środkiem przeciwko komarom jest także witamina B1, a więc tzw. tiamina. Jej nadmiar jest wydzielany przez ciało z potem oraz moczem. O ile zapach ten nie jest wyczuwalny dla ludzi, o tyle skutecznie odstrasza komary nawet przez 36 godzin.

Dużą popularnością cieszą się także olejki eteryczne. Nie trzeba nawet się nimi nacierać, chociaż jest taka możliwość. Jeszcze lepiej, jeżeli na przykład na działce posadzimy rośliny, które są bogate w olejki odstraszające komary. Wymienić należy tutaj na przykład roślinę, jaką jest eukaliptus cytrynowy zawierający citriodiol. Jednak pomóc powinna nawet bazylia czy lawenda.

Nie można zapominać też o akcesoriach, które pomagają w walce z tymi owadami. Najpopularniejsza jest opaska na komary, która pomaga także w walce z meszkami, a nawet bardzo groźnymi i znacznie niebezpieczniejszymi niż komary – kleszczami. Opaski zakładane na rękę zwykle są wykonane z silikonu i nasączone na przykład geraniolem, a więc składnikiem naturalnych olejków eterycznych skutecznie odstraszających komary.

Jak chronić się przed ukąszeniami komarów w domu?

Ogromne możliwości w obszarze walki z komarami mamy też w domu. Po części już o nich wspominaliśmy i znakomicie sprawdzą się elektrofumigatory podłączane do gniazdka. Oczywiście w takich produktach należy regularnie wymieniać wkłady.

W mieszkaniach i na altanach ogrodowych warto zainwestować również w lampy owadobójcze. Zwabiają one owady specjalnym źródłem światła, a te giną po kontakcie z siatką rażącą. Niestety, lampa nie może być jednym źródłem światła, ponieważ komary lgną do każdego jasnego punktu. Wówczas może być więc mało skuteczna.

Jeżeli ma to być w pełni naturalna ochrona, warto posadzić odpowiednie rośliny. Podobnie jak w przypadku roślin na działce, komary będą omijać obszary, gdzie wyczują miętę, bazylię, kocimiętkę, geranium czy lawendę. Dodatkowa korzyść jest taka, że można wówczas cieszyć się w domu ze świeżych ziół.

Oczywiście sprawdzą się także moskitiery, które zapobiegają dostaniu się komarom do wnętrz. Te specjalne siatki mocuje się w ramach okien i drzwi, zwykle na taśmę samoprzylepną, dzięki czemu nie ma konieczności uszkadzania tych powierzchni.

Jak widać, jest wiele możliwości, aby skutecznie bronić się przed komarami. Rzecz jasna, żeby cieszyć się najlepszą możliwą ochroną, warto zainwestować w kilka różnych metod. Dobrym połączeniem będzie na przykład opaska na komary, która jest komfortowa w użyciu z moskitierami w oknach i elektrofumigatorami zamontowanymi w gniazdkach. Podczas przebywania na zewnątrz przyda się jakiś preparat w sprayu.

Zostaw komentarz