Jeśli wiedziesz stresujące życie, warto zastanowić się nad zaczęciem haftowania krzyżykiem. Oprócz tego, że ta czynność jest odprężająca i uspokajająca, to dodatkowo poprawia sprawność manualną i koncentrację. Ponadto możemy sami sobie wykonać ubrania, akcesoria czy też inne rzeczy. Od czegoś jednakże trzeba zacząć, nasz tekst dostarczy Ci kilka podstawowych informacji na temat tego hobby, a także dowiesz się w jaki sposób dobrać liczbę nitek do gęstości kanwy.
Nadruk vs haft liczony
Zarówno osoby, dla których kanwa do wyszywania, jak i miłośnicy haftu liczonego uważają, że to właśnie ich sposób tworzenia haftów jest najlepszy. Kanwa z pewnością ułatwia pracę początkującym, natomiast haft liczony pozwala na pełną swobodę twórczą, tak więc każdy początkujący znajdzie dla siebie idealny sposób.
Haft krzyżykowy na kanwie?
Kanwa lub Aida z nadrukiem jest sporym ułatwianiem dla początkowych wyszywaczy. Kanwa posiada kolorowe kwadraciki, które są na niej nadrukowane, co jest ogromnie pomoce w odnalezieniu odpowiedniego koloru we wzorze. Jeżeli jesteś osobą początkującą warto jeszcze mieć wydrukowany wzór graficzny na papierze, co pomoże Ci odnaleźć konkretny symbol, jeżeli masz problemy z odczytaniem koloru na kanwie.
Haft krzyżykowy liczony
Na kanwie drukowanej, haft jest tworzony na podstawie drukowanego na papierze wzoru graficznego. Takie rozwiązanie załatwia problem z właściwym odwzorowaniem rysunku. Oprócz tego wzór powstaje krok po kroku, co poprzez widok na to jak szybko praca się zapełnia, sprawia przyjemność wielu osobom.
W jaki sposób wybrać kanwę?
Pamiętaj, że haftować krzyżykiem można zarówno na kanwie, jak i Aidzie czy też płótnie o prostym policzalnym splocie.
Kanwa
Jest to tkanina siatkowa, które składa się z nici o regularnym splocie. Znajduje zastosowanie w wyszywaniu bawełną, lnem a także włóczką. Kanwa jest podstawową tkaniną służącą do haftu krzyżykowego, poleca się ją szczególnie osobom początkującym. Jej gęstość to zazwyczaj 44 krzyżyki na 10 cm.
Kanwa Aida
Tego rodzaju kanwy używa się jej do haftu liczonego, warto również wspomnieć, że występuje ona w licznych kolorach. Można ją kupić na metry lub w arkuszach o różnych rozmiarach i gęstościach.
Grubość nitki – podstawowe informacje
Najlepsza do wyszywania jest mulina, ponieważ każde jej pasemko składa się z sześciu cienkich nitek. W związku z czym nie ma problemy z dobraniem grubości nitki do gęstości splotu kanwy.
Generalnie grubość nitki, którą wyszywamy nie powinna być mniejsza od grubości nitki kanwy. Mulina musi pokrywać kanwę w ten sposób, aby spomiędzy nitek kanwa nie przeświecała za bardzo przez co wzór będzie sprawiał wrażenie rozmytego. Jeżeli jednak wybierzemy zbyt grubą nitkę to, wzór będzie wyglądał na bardzo ściśnięty, a materiał może się pofałdować. Przekonaj się sam jaką grubość Ty najbardziej preferujesz, poprzez wykonanie testu: jeżeli krzyżyki układają się zbyt ciasno – trzeba ująć jedną bądź dwie nitki, jeżeli pomiędzy krzyżykami pozostają dziurki – dodać jedną lub dwie nitki.