Każdy właściciel ogródka doskonale wie, jak ważne jest przygotowanie otoczenia na przyjście zimy. Jeśli pomożemy naszym roślinom w przezimowaniu, możemy liczyć na piękne owoce i kwiaty wiosenną porą. W tym wypadku doskonale sprawdzają się nawozy jesienne, które mają za zadanie utrzymać roślinność w dobrej kondycji. Jesienią opadają liście, a rośliny zasychają. Nawożenie pod koniec cyklu wegetacji jest jak najbardziej wskazane. Czym powinien wyróżniać się jesienny nawóz? O czym warto pamiętać?
Przygotowanie roślin do zimy
Gdy kończy się lato, krzewy i drzewa tracą liście. Byliny ulegają zasychaniu i gromadzą pokarmowe składniki w cebulkach i korzeniach. Ustanie fotosyntezy sprawia, że istnieje większe ryzyko poparzenia promieniami słonecznymi. Sporym zagrożeniem dla roślinności jest też przesuszenie bryły korzeniowej. Do zimy najlepiej przystosowane są iglaki, które mają sztywne i małe szpilki.
Nawozy jesienne
Po co trzeba nawozić rośliny jesienią? Nawozy jesienne mają wiele zadań. Najważniejsze z nich to:
- ułatwienie procesu drewnienia,
- ograniczenie dalszego wzrostu roślin,
- wzmocnienie systemy korzeniowego,
- wspomaganie zabezpieczania i zawiązywania pąków,
- zwiększenie odporności roślin na choroby,
- ułatwienie początku wegetacji na początku wiosny,
- dostarczenie ważnych składników, potrzebnych do zabezpieczenia przez przemarzaniem,
- zapobieganie rozwojowi pleśni i innych bakterii.
Jesienną porą nawozy powinny cechować się dużą zasobnością w potas i fosfor. Te dwa składniki pozwalają ochronić rośliny przez zamarzaniem.
Potas i fosfor
Potas pełni wiele funkcji ochronnych, nic więc dziwnego że jest niezbędnym składnikiem jesiennych nawozów. Wspomaga drewnienie pędów, wpiera przewodzenie płynów, chroni rośliny przez przesuszeniem i bardzo dobrze działa na rozwój korzeni spichrzowych, nasion, cebul i bulw.
Z kolei fosfor sprzyja utrzymywanie zdrowych pąków kwiatowych. Nie zapominajmy o tym, że zapobiega przemarzaniu i wspiera procesy korzenienia się roślinności. Co jeszcze jest ważne w nawozach jesiennych? W składzie tych produktów znajdziemy często siarkę. Tworzy ona związki do działaniu przeciwgrzybicznym i przeciwbakteryjnym. Żelazo z kolei chroni korę drzew i krzewów przed pękaniem. Jesienne nawożenie nie wymaga stosowania azotu, który wspomaga niepotrzebny w tym okresie rozwój zielonych tkanek. Jest dodatkowo łatwo wypłukiwany z gleby, dlatego na wiosnę i tak trzeba uzupełnić niedobory.
Na rynku nie znajdziemy nawozów uniwersalnych. Do nawożenia jesiennego nie powinniśmy stosować nawozów wiosennych, które mają zbyt dużą ilość azotu. Faktem jest, że nawóz do traw ozdobnych i na trawnik zazwyczaj zawiera w składzie związki potasu i fosforu. Potas reguluje gospodarkę wodną roślin i zapobiega przesuszeniu i przemarzaniu. Fosfor ma na celu pobudzić korzeniowy system, dobrze działając na zadarnienie trawnika. Istotne jest to, że nawóz jesienny do trawnika zabezpiecza przez rozwojem pleśniowych chorób. W ogrodzie takie nawozy są wysiewane od końca sierpnia do października.
Artykuł został przygotowany dzięki uprzejmości producenta nawozów: Nawozy.pl