Największą zaletą ogrzewania płaszczyznowego zwanego także podłogowym jest równomierne rozłożenie temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Dzięki specyficznej cyrkulacji powietrza wysokość temperatury jest zbliżona do tej – występującej na powietrzu, co bardzo korzystnie wpływa na naszą kondycję zdrowotną. Jak działa tytułowa podłogówka? Na to i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Instalacja podłogowa – warstwy
Ogrzewanie płaszczyznowe ulokowane jest na specjalnie stworzonym stropie, który oddziela poszczególne kondygnacje budynku. W nieco mniej popularnym wariancie może być także usytuowane na podkładzie betonowym, który wcześniej powstał na zwyczajnym gruncie. To rozwiązanie jest szczególnie popularne w domach parterowych, które nie posiadają piwnicy. Budowa systemu jest niezmienna – składa się on kolejno z izolacji przeciwwilgociowej, izolacji cieplnej, rur grzewczych, wylewki betonowej oraz wykończenia podłogi zwanego potocznie posadzką. Kluczowe znaczenie w kwestii ogrzewania podłogowego ma rodzaj rur grzewczych, które są dobierane w zależności od metrażu oraz rodzaju architektonicznego danego obiektu.
O dużym znaczeniu grzewczych rur
W domach jednorodzinnych najczęściej stosowane są rury wielowarstwowe z tworzywa sztucznego. Duże znaczenie ma ich średnica – najczęściej wynosi ona 16mm. W nieco bardziej profesjonalnym, a co za tym idzie – droższym wariancie, rury te posiadają specjalną wkładkę aluminiową, której celem jest stworzenie bariery tlenowej oraz zapobiegnięcie nadmiernym wydłużeniom cieplnym rury. W zależności od wielkości pomieszczenia – jego powierzchni, istotne znaczenie ma odległość jaka występuje pomiędzy rurami grzewczymi. Najczęściej stosowane odległości to kolejno – 1m, 1.5m, 2m oraz 3m. Aby cieszyć się odpowiednim dostosowaniem rur i efektywnie działającym ogrzewaniem płaszczyznowym warto skorzystać z usług profesjonalnej marki – Uponor.
One Response to “Ogrzewanie podłogowe – jak działa podłogówka?”
biedronka1
Ogrzewanie podłogowe zalecane jest dla alergików.Ogrzewanie podłogowe przekazuje większość ciepła przez promieniowanie. Dzięki temu nie powstaje ruch powietrza, taki jak przy ogrzewaniu grzejnikowym.