Jak dobrać umywalkę do łazienki?

Komentarze
[REKLAMA]

Nie ulega wątpliwości, że wybór odpowiedniej umywalki do łazienki zawsze niesie ze sobą wiele różnych dylematów. Przede wszystkim na samym początku trzeba podjąć decyzję, czy bardziej podoba nam się umywalka na blatowa, czy też może pod blatowa, a następnie należy do niej dobrać właściwą baterię i oczywiście dopasować rozmiar samej umywalki do wielkości pomieszczenia łazienkowego. Choć nie jest to zadanie proste, nie warto się poddawać tylko cierpliwie obejrzeć różne modele umywalek. Obecnie jest ich na ryku tak dużo, że bez problemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Nie ulega wątpliwości, że wybór odpowiedniej umywalki do łazienki zawsze niesie ze sobą wiele różnych dylematów. Przede wszystkim na samym początku trzeba podjąć decyzję, czy bardziej podoba nam się umywalka na blatowa, czy też może pod blatowa, a następnie należy do niej dobrać właściwą baterię i oczywiście dopasować rozmiar samej umywalki do wielkości pomieszczenia łazienkowego. Choć nie jest to zadanie proste, nie warto się poddawać tylko cierpliwie obejrzeć różne modele umywalek. Obecnie jest ich na ryku tak dużo, że bez problemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Po pierwsze ergonomia

Warto pamiętać, że bez względu na to, jakiej szerokości umywalkę wybierzemy, realnie potrzeba na nią przynajmniej 70 centymetrów tak, aby można się było swobodnie poruszać w czasie mycia, czesania, a także golenia. Najbardziej optymalną opcją jest zatem umywalka o szerokości przynajmniej 60-70 centymetrów plus około 5 centymetrów po bokach.

Umywalki kładzione na blat, podwieszane, czy też wpuszczane mogą być jednak nieco węższe niż te standardowe, nawet o średnicy mniej więcej 40-45 centymetrów. Wówczas część ich funkcji przechodzi blat lub też konsolę, która stanowi pewnego rodzaju podporę dla umywalki. Zasada jest jednak taka, że im umywalka jest węższa, tym musi być głębsza i oczywiście odwrotnie. Tylko wówczas będzie wygodna i funkcjonalna.

Na blatowa czy pod blatowa?

Umywalka nablatowa daje więcej miejsca pod blatem i pozwala tam umieścić na przykład szafkę lub szufladę. Z kolei umywalka pod blatowa daje odwrotny efekt – mniej miejsca pod blatem, ale tym samym mniej gorzej dostępnych zakamarków, które potem trudno doczyścić konwencjonalnymi metodami. Wybór konkretnego modelu jest raczej kwestią wysoce indywidualną i najczęściej sprowadza się do kwestii wizualnych.

Jeśli aranżacja umywalki zakłada, że jej syfon będzie widoczny, warto wówczas zdecydować się na model dekoracyjny. Z kolei jeśli planujemy umieścić pod blatem szafkę, najlepiej,  aby syfon był jak najmniejszy. Rozwiązaniem idealnym jest między innymi syfon z silikonową membraną, która nie tylko nie przepuszcza niezbyt przyjemnych zapachów, ale również nie pozwala na cofanie się wody przez co działa po części jak zawór napowietrzający.

Jak uniknąć błędów przy wyborze baterii umywalkowej?

Przede wszystkim warto pamiętać, aby bateria nie była ustawiona zbyt blisko ściany i krawędzi umywalki. Należy również zainwestować w dobrej jakości baterię, bo jest to w końcu najciężej pracujące urządzenie w całej łazience. Najtańsze modele to tylko pozorna oszczędność, która po roku czy dwóch może wymagać kolejnych nakładów finansowych.

Zostaw komentarz