Jak wybierać bramy garażowe?

1 Komentarzy
[REKLAMA]

Kiedy wybieramy bramy garażowe musimy brać pod uwagę kilka istotnych ich cech, jak chociażby wielkość podjazdu i działki i jej położenie, jak również usytuowanie garażu i jego wymiary. Warto także przewidzieć wielkość otworu do wjazdu, aby móc wygodnie wjeżdżać do środka.

Na rynku dostępnych jest przynajmniej kilka różnych rodzajów bram garażowych, które różnią się między sobą budową, a także sposobem otwarcia : bramy roletowe, segmentowe i bramy rozwieranie. Biorąc pod uwagę mechanizm otwarcia, bramy rozwierne i uchylne nie mogą być jednakże użytkowane w każdym przypadku, ponieważ wymagają one wcześniejszego zarezerwowania miejsca przed garażem, żeby umożliwić otwieranie się skrzydeł. Skrzydła w bramie uchylnej podnoszą się do góry i wychodzą poza obrys budynku na długości około 1,5 metra i taką odległość musimy zachować, parkując swój samochód przed garażem.

Jeżeli nie mamy nazbyt dużo miejsca przed garażem, warto postawić na bramę segmentową, albo roletową. Jest to ważne również ze względu na zadbanie o bezpieczeństwo użytkowników. Płaszcz bramy roletowe jest i segmentowej unosi się pionowo do góry i chowa pod sufitem (w przypadku bram segmentowych), albo zwija w skrzynkę (w przypadku bram roletowych), dzięki czemu możliwe jest ustawienie samochodu przed samym garażem i swobodne wjechanie. Biorąc pod uwagę mechanizm unoszący, niektóre modele bram segmentowych nie nadają się do niskich bram z niewielką wysokością nadproża.

Kiedy dokonujemy wyboru bramy garażowej powinniśmy także zwrócić uwagę na deklarację zgodności z normami europejskimi. Jej potwierdzeniem będzie dla nas znak CE. Da nam on gwarancję zgodności z normą europejską EN 13241-1. Bramy automatyczne oznaczone znakiem CE posiadają napęd idelanie dostosowany do pracy i samej bramy. Jeżeli napęd i brama posiadają znak CE, ale przyznany elementom z osobna, nie ma żadnej gwarancji, że napęd będzie odpowiednio współpracował razem z bramą. Oddzielnie nabywane elementy bowiem mogą być przyczyną nierzadko występujących awarii, ale przede wszystkim nie będą bezpieczne dla samych użytkowników. Wbrew pozorom nie będzie to tańsze rozwiązanie, gdyż biorąc pod uwagę kosztowne naprawy, mogą one znacznie przewyższać cenę całej bramy automatycznej.

One Response to “Jak wybierać bramy garażowe?”

  1. Ola

    Bardzo praktyczny artykuł, a wszystko napisane dość zwięźle. Super, przydatne informacje podane na tacy.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz