Czysty gaz płynny do ogrzewania domu

1 Komentarzy
[REKLAMA]

Zakaz stosowania paliw stałych w Polsce zbliża się dużymi krokami i wiele osób zastanawia się nad zmianą sposobu ogrzewania domu. Ekologiczną i ekonomiczną alternatywą jest gaz, ale nie każdy mieszka w pobliżu gazociągu. Nie stanowi to jednak problemu, bowiem gaz płynny (propan) można z łatwością transportować w dowolne miejsce autocysternami do przydomowej instalacji zbiornikowej.

Ekologia, czyli czysty zysk

W większości województw zostały przyjęte tzw. uchwały antysmogowe, które nakazują wymianę starych kotłów, pieców i kominków na bardziej nowoczesne, a docelowo wprowadzają całkowity lub częściowy zakaz palenia węglem i drewnem. Cel jest szczytny, bowiem chodzi o realną walkę ze smogiem, który sprawia, że w chłodniejsze dni trudno jest nam oddychać. Stosowanie gazu do ogrzewania domu to realna szansa na zminimalizowanie tego negatywnego zjawiska. Jednak nie każdy mieszkaniec Polski ma dostęp do tradycyjnego gazociągu i tu z pomocą przybywa gaz płynny, który może być dowieziony autocysterną do przydomowej instalacji zbiornikowej. Rozwiązanie to, chociaż stosowane już od wielu lat w Polsce, staje się obecnie coraz bardziej popularne z uwagi na ustawy antysmogowe, które nakazują stosowanie czystych i ekologicznych paliw, a do takich z pewnością zaliczany jest gaz płynny.

Przydomowa instalacja zbiornikowa

Instalacja zbiornikowa to instalacja zasilana gazem propan, ze zbiornika zamontowanego na zewnątrz. W zależności od oczekiwań klienta można zastosować zbiornik naziemny lub podziemny, zazwyczaj o pojemności 2700 litrów, montowany z zachowaniem najwyższych wymogów bezpieczeństwa. Instalacja zbiornikowa jest łatwa zarówno w montażu, jak i w demontażu i nie wymaga dużych pomieszczeń kotłowni, ponieważ kocioł gazowy można zamontować w pomieszczeniu gospodarczym, łazience lub w kuchni. Ponadto instalacje gazowe wewnętrzne mogą być wykorzystane w przyszłości również do zasilania gazem ziemnym.

Inwestycja w postaci budowy instalacji zbiornikowej realizowana jest „pod klucz” i trwa do 2 miesięcy  od momentu przekazania mapy do celów projektowych. Okres ten jest w głównej mierze uzależniony od terminu oczekiwania na odpowiednie decyzje administracyjne. Zakup i montaż zbiornika to koszt, który zazwyczaj finansowany jest przez dostawcę. Dotyczy to np. spółki Novatek Green Energy, która od ponad 10 lat montuje tego typu instalacje.

Rys. 1. Przydomowa instalacja zbiornikowa na gaz płynny (propan)

Korzyści ze stosowania gazu płynnego

Propan jest niezwykle wydajnym, wszechstronnym i ekologicznym źródłem energii, które doskonale sprawdza się w ogrzewaniu gospodarstw domowych. Daje natychmiastowe ciepło, umożliwia łatwą kontrolę płomienia i temperatury. Spala się czysto i bezzapachowo, a produktami spalania całkowitego jest dwutlenek węgla i woda. Poziom emisji szkodliwych substancji jest najniższy z tradycyjnych paliw. Gaz płynny może być używany zarówno do ogrzewania budynków, podgrzewania wody, jak i do przygotowywania posiłków. Jest też doskonałym uzupełnieniem systemów solarnych w okresach słabego nasłonecznienia. Kocioł gazowy przyłączony do instalacji jest bezobsługowy i nie wymaga utylizacji odpadów. Gaz płynny Novatek można z powodzeniem zastosować zarówno w nowo budowanych domach, jak również w tych już istniejących.

Bezpieczeństwo i płynność dostaw gazu

Polski rynek gazu płynnego z uwagi na ograniczoną produkcję krajową jest w dużej mierze zależny od importu, który w przeważającej części realizowany jest z kierunku wschodniego. Ponad połowa produktu trafiła z zagranicy drogą kolejową, a największym dostawcą i producentem błękitnego paliwa jest spółka Novatek. Jej gaz płynny trafia do własnych terminali przeładunkowych zlokalizowanych niedaleko Kielc oraz w Krzyżu Wielkopolskim, a następnie, po przeładowaniu na autocysterny, rozwożony jest do klientów indywidulanych i biznesowych. Gaz płynny Novatek powstał w wyniku naturalnych procesów, dzięki czemu jest wyjątkowo czysty, ma unikalne i bardzo stabilne parametry jakości oraz wysoką wartość opałową. Własne złoża czynią firmę niezależną od importerów gazu w Polsce, zapewniając stabilność dostaw przez cały rok. Ponadto Klienci spółki mają prawo do korzystania z całorocznego systemu rabatowego oraz z promocji sezonowych na propan do instalacji zbiornikowych.

Rys. 2. Infografika dostaw gazu płynnego Novatek

Wysoka jakość gazu to nie jedyny czynnik wpływający na sprawność całego systemu grzewczego. Jak każde urządzenie, tak i instalacje zbiornikowe wymagają fachowej opieki serwisowej. Novatek Green Energy zapewnia swoim klientom pełny zakres usług, które są świadczone przez wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów. Do dyspozycji użytkowników pozostaje działający 24 h/dobę telefon alarmowy. Bieżąca kontrola bezpieczeństwa działania instalacji jest realizowana również przez odpowiednio przeszkolonych i doświadczonych kierowców autocystern, którzy przed przystąpieniem do tankowania zobowiązani są zgodnie z procedurami do sprawdzenia zbiorników i wszystkich zaworów.

Komfort w zgodzie z naturą

Gaz płynny to niewątpliwie paliwo czyste, wygodne w użytkowaniu i dzięki możliwości dowozu autocysternami łatwo dostępne. Daje natychmiastowe ciepło i umożliwia precyzyjne sterowanie urządzeniami odbiorczymi. Warto więc wykorzystać do ogrzewania swojego domu to wydajne i wszechstronne źródło ciepła jakim jest propan.

Fot. 1 Przydomowa instalacja zbiornikowa na gaz płynny w Siołkowej k. Grybowa

 

One Response to “Czysty gaz płynny do ogrzewania domu”

  1. jooannka

    Ciekawe rozwiązanie dla domu. Moi dziadkowie mieli ogrzewanie gazowe i sprawdzało się dobrze. Niestety rachunki były wysokie i musieli sprzedać dom.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz