Jakie rodzaje lamp są stosowane przy oświetleniu ulic?

Komentarze

Ulice w miastach, wsiach czy na trasach w celu zapewnienia bezpieczeństwa muszą być oświetlane. Technologie wykorzystywane w domowym oświetleniu często różnią się od drogowych. Lampy uliczne muszą posiadać dużą moc, żeby zapewnić oświetlenie dużego terenu. Przez wiele lat nie zwracano uwagi na energochłonność lamp stosowanych do oświetlenia ulic. Powodowało to stosowanie np. wysokoprężnych źródeł rtęciowych które charakteryzują się bardzo dużym poborem mocy, jak również zawartością szkodliwej dla zdrowia i środowiska rtęci.

Rodzaje źródeł światła

Istnieje wiele źródeł światła wykorzystywanych do oświetlenia ulicznego. Do najpopularniejszych należy zaliczyć:
1. Lampy metahalogenkowe – emitują one światło o białej barwie, które charakteryzuje się doskonałym współczynnikiem oddawania barw. Posiadają delikatną ciepłą barwę światła. Najczęściej stosowane w centrach miast i na terenach zielonych.
2. Lampy wysokoprężne – posiadają doskonałą wydajność, przez co są bardzo często stosowane w oświetleniu ulicznym. Emitują jednak światło o żółtej barwie, które charakteryzuje się niskim współczynnikiem oddawania barw.
3. Lampy niskoprężne – posiadają najlepszą sprawność ze wszystkich rodzajów lamp. Nie są jednak często stosowane ze względu na silnie żółto-pomarańczową barwę. Posiada ona bardzo niski współczynnik oddawania barw.
4. Lampy LED – coraz częściej w miastach możemy również spotkać oświetlenie LED. Jest to nowa technologia, ale zapewnia największą energooszczędność. Często stosowane w parkach, czy przy oświetleniu np. ścieżek rowerowych. Dodatkowo często wykorzystywane w terenie gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Montowane są wtedy lampy z zabudowanym panelem słonecznym i akumulatorem. Jest on ładowany w dzień, a lampa może świecić w nocy nawet do 8 godzin. Producenci lamp LED z roku na rok ulepszają jednak swoje produkty. Dzięki wysokiej energooszczędności i długiej żywotności są coraz popularniejsze i prawdopodobnie z czasem w większości przypadków zastąpią pozostałe typy lamp.

Artykuł powstał we współpracy z PromarLighting.pl

Zostaw komentarz