Kratka drogowo-trawnikowa, kostka brukowa czy płyta ażurowa – jaka nawierzchnia na parking i podjazd?

Komentarze
[REKLAMA]

Wykonanie podjazdu to często ostatni element budowy domu. Powinien on być dokładnie przemyślany, by służył nam przez długie lata. Podobnie jest w przypadku miejsc parkingowych, gdzie będą stały auta. Bardzo ważne jest tutaj zastosowanie wytrzymałych, dobrej jakości materiałów, takich jak kratki drogowo-trawnikowe, kostki brukowe czy płyty ażurowe. Z czego zatem warto wykonać nawierzchnię na podjazd i parking?

Kratka drogowo-trawnikowa na podjazd i parking

Kratki drogowo-trawnikowe to świetne rozwiązanie na podjazdy do domu i parkingi. Są one przeznaczone do utwardzania i stabilizacji podłoża oraz do zabezpieczania przed osuwaniem się i wymywaniem nasypów, skarp, czy wałów ziemnych. Wyróżniają się ogromną wytrzymałością i potrafią utrzymać spore ciężary, np. kilka samolotów. Jak czytamy na erg-system.pl/produkt/kratka-drogowo-trawnikowa, do położenia takiej kratki nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Można to zrobić samemu, bez pomocy fachowców. Kratki drogowo-trawnikowe znajdują zastosowanie nie tylko na podjazdach wokół domu i parkingach, ale też można ich użyć w poboczach dróg, trawnikach, osiedlowych drogach dojazdowych, polach golfowych, wybiegach dla zwierząt, magazynach otwartych, na placach manewrowych przy blokach mieszkalnych i obiektach przemysłowych.

Podjazd z kostki brukowej – dlaczego warto?

Najpopularniejszym rozwiązaniem od wielu lat jest kostka brukowa. Nawierzchnia wykonana z tego materiału wyróżnia się dużą trwałością i może utrzymać znaczne obciążenie. Zaletą kostki brukowej jest fakt, że jest ona dostępna w wielu kolorach, przez co można dopasować ją do niemal każdej elewacji domu. Niektórzy decydują się na łączenie kilku barw i rozmiarów kostek, dzięki czemu można uzyskać ciekawy wygląd podjazdu, który będzie dekorował przestrzeń. Wybierając kostkę brukową trzeba zwrócić uwagę na jej parametry. Jeśli po terenie wokół domu będą jeździły wyłącznie samochody osobowe, wystarczające będą kostki o wytrzymałości na ściskanie 35 MPa. Bezpieczniej jest jednak wybrać materiał o wyższych wartościach, na przykład 50 MPa, który wytrzyma większe ciężary.

Zalety wykorzystania płyty ażurowej w podjazdach

Płyta ażurowa to również dobry pomysł na podjazd czy parking. Nie jest trudna w ułożeniu i estetycznie wygląda. Wśród zalet takiego rozwiązania wymienia się jeszcze to, że są przyjazne środowisku, gwarantują lepsze odwodnienie terenu, zbierają wodę deszczową i umożliwiają jej przeniknięcie do ziemi. Dlatego też w otworach płyt ażurowych tak często pojawia się trawa. Materiał ten jest bardzo odporny na ścieranie i może udźwignąć znaczny ciężar. Ponadto, nie reaguje na wahania temperatur i nie jest wymagający, jeżeli chodzi o pielęgnację.

Możliwości na stworzenie podjazdu lub miejsc parkingowych jest wiele. Wybierając nawierzchnię, którą chcemy mieć wokół domu, należy kierować się przede wszystkim jej właściwościami oraz przeznaczeniem, ale też wyglądem, który zapewni nam estetyczną przestrzeń.

Zostaw komentarz