Okna plastikowe czy drewniane – wady i zalety poszczególnych rozwiązań

Komentarze
[REKLAMA]

Już od wielu lat toczy się zażarta dyskusja na temat tego, które okna mają lepsze właściwości i powinny być częściej stosowane w domach oraz mieszkaniach. Nie powinno być zaskoczeniem, że każdy ma zamiar, aby te elementy stanowiły spójną całość z pozostałymi zamontowanymi urządzeniami – w grupie tych sprzętów są choćby drzwi. Białystok, Warszawa czy Kraków – ludzie z każdego miasta mają takie właśnie dylematy i chcą, aby każde pomieszczenie charakteryzowało się elegancją i odpowiednim szykiem.

Obie propozycje; czyli okna drewniane i z plastiku mają swoje niezaprzeczalne plusy oraz minusy i mogą wspaniale komponować się z różnymi elementami. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy przybliżyć wam tę kwestię i poniżej możecie zapoznać się z najważniejszymi zaletami i wadami obu rozwiązań.

Okna plastikowe – plusy i minusy

Warto zaznaczyć, że okna plastikowe są bardzo odporne na niszczące wpływy atmosferyczne. To jednak nie wszystko. Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że te produkty charakteryzują się też odpornością na działanie grzybów i owadów.

Inną istotną informacją jest fakt, że okna plastikowe posiadają wysoką trwałość. Niektóre profile dają zaś naprawdę bardzo dużo możliwości kolorystyczne. Ponadto, te produkty nie są palne i nie stanowią zagrożenia w tym aspekcie.

Ciekawostką jest fakt, że okna PVC mogą być wyginane, co daje duże pole do manewru w momencie ich wykonywania. Jest to zatem wspaniała informacja dla osób, które chcą otaczać się niecodziennymi produktami. Trzeba też podkreślić, że okna plastikowe nie wymagają konserwacji, czyli nie muszą być malowane, żeby zagwarantować im pełną ochronę.

Warto dowiedzieć, że okna PVC są również bardzo szczelne i dobrze chronią przed utratą ciepła. Dla wielu osób najważniejszą zaletą jest jednak fakt, że są relatywnie tanie.

Wady? Na pewno okna plastikowe nie komponują się dobrze z niektórymi urządzeniami – na przykład jeśli chodzi o drzwi drewniane. Białystok jest jednak miejscem, gdzie można kupić na przykład okna drewniane, aby całość była odpowiednio zaaranżowana. Innymi wadami tych urządzeń są na pewno spora wrażliwość na jakość montażu czy duża rozszerzalność termiczna.

W niektórych przypadkach istnieje możliwość wystąpienia ukrytych wad produkcyjnych. Trzeba wspomnieć, że okna plastikowe mają duży ciężar ram okiennych. Ponadto, te produkty nie dają możliwości naprawy sprzętów już zamontowanych w ścianie. W momencie występowania słabej wentylacji – ze względu na wysoką szczelność – okna PVC powodują skraplanie się pary wodnej.

Najważniejsze zalety i wady okien drewnianych

Trzeba zaznaczyć, że okna drewniane są wykonane z naturalnego materiału, który może stanowić piękny element dekoracyjny wielu pomieszczeń. Ponadto, te urządzenia charakteryzują się niską rozszerzalnością cieplną pod wpływem temperatury. Warto wiedzieć, że te produkty posiadają dobrą izolacyjność cieplną materiału.

Trzeba także wspomnieć, że mają lepszy wskaźnik naturalnej infiltracji powietrza, niż okna plastikowe. Przy niewielkiej gęstości materiału te produkty charakteryzują się dużą wytrzymałością. Jeśli właściciele będą odpowiednio dbać o okna drewniane, to mogą im one służyć przez wiele długich lat. Ciekawą informacją jest fakt, że te urządzenia mogą być naprawiane nawet po ich montażu.

Poza tym, takie okna świetnie komponują się z wieloma innymi elementami – na przykład jeśli chodzi o drzwi drewniane. Białystok to miasto, gdzie można kupić naprawdę wiele takich urządzeń i stworzyć piękne pomieszczenie, gdzie dopracowany jest każdy detal. Jeśli chodzi o wady, to jedną z nich jest konieczność malowania co kilka lat, aby zachować ich odpowiednią jakość.

Niekiedy materiał może być uszkodzony albo niezbyt dobrze wysuszony – to wpływa na cechy użytkowe. Trzeba tak zaznaczyć, że okna te charakteryzują się większą ceną – w porównaniu do PVC. Ponadto są to produkty, które mogą zmienić wymiary pod wpływem wilgoci oraz odznaczają się większą wrażliwością na uszkodzenia w transporcie.

Okna i drzwi – na jakie materiały postawić?

Co zrobić, aby mieć piękne okna i drzwi? Białystok jest miastem, gdzie nie brakuje odpowiedniej jakości sklepów i firm, takich jak W.Awruk. Jeśli chcecie mieć elegancko urządzone mieszkania, to powinniście postawić na okna i drzwi z jednego materiału, aby wszystko stanowiło jedną całość. Osoby, którym bardziej zależy na efektach wizualnych powinny wybierać materiały z drewna. Ci zaś, którzy stawiają na nowoczesność i funkcjonalność, częściej powinni decydować się na plastik.

Zostaw komentarz