Jeden materiał – wiele zalet

Komentarze
[REKLAMA]

Wśród łatwo dostępnych i powszechnie stosowanych w budownictwie materiałów niewiele oferuje tak wszechstronne zastosowanie, jak blacha trapezowa. Jej nazwa bierze się z kształtu trapezu, jaki mają jej wytłoczenia. Wytwarzana jest z blachy stalowej ocynkowanej, alucynkowej, powlekanej lub też aluminiowej powlekanej.

Cechy i zalety

Blacha trapezowa dostępna jest w różnych grubościach i wysokościach profili. Jest sztywna, nie ulega odkształceniom i uszkodzeniom mechanicznym.
Dzięki zastosowaniu powłok ochronnych uzyskuje wysoką trwałość i wytrzymałość na korozję. W zależności od użytego materiału, jej żywotność wynosi 30, a nawet 40 lub 50 lat.

Jako materiał używany w budownictwie posiada cenione cech –
jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne – skrajne temperatury, silne opady i porywiste wiatry. Dostępna jest w bogatej kolorystyce, wyróżnia się także możliwością łatwego i szybkiego montażu.

Profil a zastosowanie

Blacha wytwarzana jest w różnych grubościach, jednak o możliwości jej zastosowania decyduje przede wszystkim wysokość profilu, a więc wysokość wytłoczenia. Jest on oznaczany literą T wraz z wielkością liczbową, która w przybliżeniu odpowiada wysokości w milimetrach. Dostępne są profile od T6 do nawet T160.

Blachy o niskim profilu wykorzystywane są w budownictwie indywidualnym. Te o najniższej wysokości wytłoczenia stosowane są najczęściej do wykańczania elewacji lub też do wykonywania ogrodzeń i bram. Wyższe profile, począwszy od T14, są powszechnie używanym materiałem do pokrycia dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych, garaży i wiat.

Najwyższe profile mają przede wszystkim zastosowanie przemysłowe. Używa się ich m.in. do zadaszenia dużych obiektów przemysłowych i handlowych, a także jako elementy nośne konstrukcji.

Najczęściej – na dach

W codziennym użyciu blacha trapezowa to popularny materiał znajdujący zastosowanie jako pokrycie dachów domów jednorodzinnych. Jest chętnie wybierana ze względu na bardzo wysoką odporność na skrajne warunki pogodowe, wysoką trwałość i prostotę montażu. Istotne jest również to, iż jest to materiał ekonomiczny.

Inne zalety to stosunkowo niewielka waga, dzięki czemu materiał nie stanowi dużego obciążenia dla konstrukcji budynku czy też więźby dachowej. Blacha ta jest polecana do dachów o stosunkowo prostej konstrukcji, np. dwuspadowych. Uzyskuje się wtedy najbardziej zadowalający efekt estetyczny przy efektywnym wykorzystaniu materiału.

Blacha trapezowa wyróżnia się swoją ogromną funkcjonalnością, a przy tym charakteryzuje się wysokimi walorami estetycznymi. Nie dziwi więc, iż jest materiałem tak powszechnie wykorzystywanym.

Artykuł powstał we współpracy z Budmax-Metal

Zostaw komentarz