Inwestorzy przeglądający projekty domów, coraz częściej biorą pod uwagę budowę obiektu energooszczędnego. Taki budynek ma być przystępny cenowo w trakcie realizacji, a także maksymalnie tani w późniejszym utrzymaniu. Wiele osób myli jednak pojęcia domu energooszczędnego i pasywnego oraz nie do końca orientuje się, czym powinien charakteryzować się niedrogi w eksploatacji budynek mieszkalny. Czym jest, jak wygląda oraz jak zbudowany jest dom energooszczędny?
Dom energooszczędny i pasywny – różnice
Dom energooszczędny to obiekt o ograniczonym zapotrzebowaniu na energię. Bywa on nierzadko mylony z budynkiem pasywnym. Tymczasem różnica w zużyciu energii przez poszczególne typy domów jest niezwykle znacząca. W standardowym budynku jednorodzinnym wynosi ona 120 kWh/(m²/rok), w energooszczędnym – 70 kWh/(m²/rok), podczas gdy w pasywnym – jedynie 15 kWh/(m²/rok). Nieco odmienne są także założenia podczas budowy domu energooszczędnego i pasywnego. Pierwszy z nich – dzięki niezwykle starannej izolacji – ma zminimalizować ucieczkę ciepła z wnętrz. Drugi natomiast ma na celu maksymalne ograniczenie zużycia energii oraz jej pozyskiwanie i ponowne wykorzystywanie (m.in. przy udziale paneli fotowoltaicznych czy odpowiedniego układu pomieszczeń.)
Wygląd energooszczędnego domu
Projekty domów energooszczędnych charakteryzują się maksymalnie zwartą bryłą. Dzięki ograniczeniu ilości ścian zewnętrznych i połaci dachowych, możliwe jest znaczące zmniejszenie strat ciepła, a w konsekwencji – ograniczenie rachunków za ogrzewanie. Z tego względu domy nowoczesne zazwyczaj nie posiadają wykuszy, lukarn i innych elementów dekoracyjnych, wystających poza obrys ich bryły. Jednocześnie są one wyposażone w liczne i duże przeszklenia od strony południowej, umożliwiające dogrzanie i rozjaśnienie wnętrz za pomocą promieni słonecznych. Nie bez znaczenia jest również sam układ pomieszczeń w budynku. W projektach domów energooszczędnych strefa dzienna jest zlokalizowana od południa, natomiast nocna i gospodarcza – od północy.
Konstrukcja i wyposażenie budynku energooszczędnego
W celu ograniczenia zapotrzebowania na energię, domy nowoczesne posiadają odpowiednio dopracowaną konstrukcję. Ich zewnętrzne przegrody muszą być solidne zaizolowane, co pozwala na zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła. W energooszczędnym domu ławy fundamentowe oraz ściany są najczęściej docieplone 20-centymetrową warstwą styropianu lub wełny. Grubość warstwy izolacyjnej podłogi na gruncie zazwyczaj wynosi 15 cm, natomiast wełny użytej do ocieplenia dachu – 30 cm. Niezwykle ważny jest montaż okien w warstwie termoizolacji, który ma zminimalizować ryzyko wystąpienia mostków termicznych. Nie należy zapominać również o wyposażeniu energooszczędnych domów nowoczesnych. Powinny być one ogrzewane za pomocą kotła na biomasę lub pompy ciepła. Warto też pomyśleć o pobieraniu energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej, natomiast ciepłą wodę można pozyskiwać za pośrednictwem kolektorów słonecznych.
Nowoczesne domy energooszczędne to propozycja dedykowana dla osób, które chcą obniżyć koszty bieżącej eksploatacji budynku. Aby uzyskać taki efekt, należy zdecydować się na odpowiedni projekt domu o prostej formie i dużych przeszkleniach oraz zadbać o solidne docieplenie wszystkich jego przegród zewnętrznych. Dzięki wyposażeniu obiektu w urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, możliwe będzie znaczne obniżenie wysokości rachunków za ogrzewanie i prąd, jak również ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a w konsekwencji – walka z ociepleniem klimatu.
Zdjęcie: Projekt EC402 – Dom perfekcyjny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) z kolekcji Muratora, arch. Piotr Lewandowski https://projekty.muratordom.pl
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl