Zlewozmywak stalowy, granitowy, czy kompozytowy?

1 Komentarzy
[REKLAMA]

Dawniej wybieraliśmy najczęściej stalowy – dziś duża popularnością cieszy się także granitowy i kompozytowy. Jaki zlewozmywak wybrać? Prezentujemy wady i zalety każdego z nich oraz podpowiadamy, jaki wybrać.

Wady i zalety zlewu stalowego

Zlewozmywaki stalowe są zdecydowanie najchętniej i najczęściej kupowane. Ich podstawową zaletą jest niska cena, o czym możemy się przekonać porównując je na http://www.homebook.pl/produkty/zlewozmywaki. Kolejnym walorem jest to, że pasują do kuchni urządzonej w każdym stylu. Wszystko dzięki uniwersalnemu kolorowi. Zlewy stalowe mają różne wykończenia. Występują w wielu wielkościach i kształtach. Możemy kupić zarówno wpuszczane w blat, jak i montowane na szafce.

Co więcej, są odporne na działanie wysokich temperatur. Nie szkodzą im kwasy zawarte w produktach spożywczych. Potencjalnie nie brudzą się zbyt łatwo, jednak trzeba je dość często przecierać do sucha, gdyż tworzą się na nich zacieki. Ich największą wadą jest to, że się łatwo rysują. Trzeba więc unikać mleczka do czyszczenia i drucianych gąbek. Wyjściem, jeśli chcemy uniknąć łatwego zadrapania komory zlewu, np. przez noże, jest wybór nie wykończonego gładko, a matowo lub posiadającego fakturę lnu.

Granitowy zlew – czy warto kupić?

W ostatnim czasie bardzo modne stały się zlewozmywaki granitowe. Największą ich zaletą jest świetny, efektowny wygląd, a także szeroka gama kolorystyczna. Taki zlew łatwo dobrać do wystroju kuchni, staje się też jej eleganckim wykończeniem.

Kolejną zaletą zlewów granitowych jest to, że są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych. Nie należy ich traktować silnie żrącymi środkami czyszczącymi, a także w przypadku ciemnego – uważać na kwasy zawarte np. w owocach, a w przypadku jasnego – na kawę. Mycie zlewu jest proste – wystarczy płyn do naczyń, a raz na jakiś czas – specjalny środek do pielęgnacji kamienia. Warto wyrobić w domownikach nawyk ścierania zlewu, zwłaszcza jeśli jest w ciemnym kolorze.

Z wad na pewno warto wymienić wysoką cenę. W zależności od wielkości i wykończenia – rośnie dość znacznie. Ponadto taki zlew jest bardzo ciężki, przez co wymaga odpowiedniej zabudowy.

Czym się charakteryzuje zlewozmywak kompozytowy?

Zdecydowanie tańszą alternatywą dla zlewów granitowych – są zlewozmywaki kompozytowe. Czym się różnią? Przede wszystkim materiałem mineralnym, z którego są wykonane, a także jego stosunkiem do żywicy poliestrowej, z którą się go miesza, aby zachował większą szczelność, zwartość i mniejszą porowatość, niż zlewy granitowe. Najczęściej wykonane są z piasków podobnych do granitu. Przykładowo z kwarcu, krzemu lin wodorotlenku glinu. Dzięki temu zlewy kompozytowe są znacznie tańsze niż granitowe. Jednak ma to swoje konsekwencje – przez to, że są dość elastyczne – są mniej odporne na zadrapania, uszkodzenia mechaniczne i kwasy zawarte w produktach spożywczych, jak np. w sokach owocowych. Chociaż nie szkodzi im światło słoneczne i wysoka temperatura.

Z drugiej strony – taka metoda produkcji pozwala na uzyskanie niemalże każdego koloru i wykończenia. Tak samo faktury – może być bardziej gładka lub chropowata, wtedy ma w składzie więcej kamienia. Zlewy kompozytowe pięknie się prezentują w każdej kuchni, wszystko dzięki jedwabistemu wykończeniu.

Jak widać – każdy z rodzajów zlewozmywaków ma swoje wady i zalety. To od naszych potrzeb powinien zależeć wybór, a także od faktu, jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zlew i czy kuchnia ma być niezmieniana przez wiele lat. Wtedy zdecydowanie lepiej postawić na droższy, ale też bardziej wytrzymały zlew granitowy.

One Response to “Zlewozmywak stalowy, granitowy, czy kompozytowy?”

  1. Kasper

    Dokładnie, każdy z wymienionych zlewów ma plusy i minusy. Warto skonsultować wybór z fachowcem przed podjeciem ostatecznej decyzji.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz