Jak montować płyty karton- gips?

Komentarze
[REKLAMA]

Sucha zabudowa daje bardzo dużo możliwości wykończenia i remontu wnętrz. Stosowanie płyt gipsowych w wielu przypadkach przyspiesza pracę, ponieważ nie ma konieczności czekania na wyschnięcie zapraw. Zabudowy z płyt g-k można wykonywać zarówno w pomieszczeniach o niewielkiej wilgotności, jak i łazienkach, czy pomieszczeniach mokrych takich jak sauny, czy baseny.

Stabilność konstrukcji w takich warunkach można osiągnąć stosując płyty o zwiększonej odporności na wodę, a także odpowiedni stelaż i masy do szpachlowania spoin. Aby uzyskać trwałe efekty, warto stosować kompletne zestawy produktów dobrego producenta np. Siniat (https://www.siniat.pl/pl-PL/ ). Poniżej prezentuję najczęściej wykonywane rodzaje suchej zabudowy.

Okładziny ścian

Płyta gipsowa jest idealna do wykończenia ścian. Najczęściej stosuje się je, aby szybko wyrównać ściany oraz zapewnić stabilne podłoże pod różnego rodzaju okładziny. Dzięki płytom ognioodpornym można też poprawić warunki bezpieczeństwa pożarowego. Płyty karton-gips przykleja się na plackach z kleju gipsowego bezpośrednio do powierzchni ściany. Innym sposobem montażu jest zastosowanie stelażu z profili stalowych (najlepiej tego samego producenta np. Siniat). Jeśli płyty są przykręcone do stelażu, to przestrzeń między ścianą, a płytą można wypełnić wełną mineralną, aby poprawić warunki termiczne oraz akustyczne w pomieszczeniu.

Ścianki działowe

Aby szybko podzielić pomieszczenie można postawić ściankę w systemie suchej zabudowy. W miejscu planowanej przegrody należy zamontować stelaż. Do niego przykręca się płyty za pomocą wkrętów najpierw z jednej strony. Kolejnym krokiem jest wypełnienie wolnej przestrzeni wewnątrz stelażu wełną mineralną, która poprawia izolację termiczną oraz akustyczną. Następnie przykręca się płyty z drugiej strony i spoinuje połączenia. W ściance działowej może być otwór na drzwi, ale trzeba pamiętać, że stelaż w tym miejscu trzeba wzmocnić specjalnymi profilami ościeżnicowymi.

Sufity podwieszane

To kolejna konstrukcja często wykonywana z płyt karton gips. Na wybranej wysokości montuje się do ścian profile stalowe, które tworzą ramę, na której z kolejnych profili tworzy się stabilny stelaż. Do niego przykręca się płyty w jednej lub kilku warstwach. Połączenia płyt trzeba oczywiście spoinować odpowiednią masą szpachlową.

Zostaw komentarz