Relaks w ruskiej bani jest coraz bardziej popularny. Jedni w niej saunują, inni się kąpią, ale wszyscy jednogłośnie ją uwielbiają.
Skąd wzięła się nazwa ruska bania?
Bania (łaźnia) to rosyjska odmiana sauny, najczęściej występuje w formie drewnianego domku z piecem opalanym drewnem. W Polsce popularyzowana została nazwa „ruska bania” i najczęściej oznacza ogrodową saunę w formie drewnianej beczki. W między czasie w Polsce pojawiły się moda na drewniane beczki napełniane wodą służące nie do saunowana, a do gorących kąpieli na dworze. Prawdopodobne dlatego beczki są ze sobą mylone i często osoby mówiące ruska bania mają na myśli beczkę kąpielową. Niemniej jednak zazwyczaj firmy produkujące ruskie banie, specjalizują się w budowaniu balii kąpielowych i saun, więc znalezienie odpowiedniej oferty nie stanowi problemu.
Sauna ruska bania
W Polsce bardzo popularne są sauny ruskie banie w formie drewnianej beczki. Ogrzewane są na dwa sposoby. Piec opalany drewnem tworzy fajny sielankowy klimat saunowania, jednak wygodniejszy w obsłudze jest piec elektryczny. Dzięki niemu bez zbędnych przygotowań ogrzejesz wnętrze sauny w ciągu 20 min. Rozważając zakup sauny szczególną uwagę należy zwrócić na materiał z jakiego jest wykonana. Do warunków panujących w ogrodzie najlepiej sprawdza się drewno modyfikowane termicznie. Z takiego drewna podczas obróbki termicznej usuwana jest żywica. Odporne jest na pleśń, grzyby i gnicie. Średnia żywotność saun wykonanych z drewna termicznego sięga nawet 25 lat.
Jak korzystać z ruskiej bani?
Procedura saunowania w ruskiej bani jest identyczna jak w tradycyjnej fińskiej saunie. Przed wejściem do bani zaleca się wziąć prysznic. Wchodzimy do nagrzanej bani najlepiej nago. Rozgrzewamy organizm przez kilkanaście minut. Następnie wychodzimy i ochładzamy ciało. Do schładzania najlepiej nadaję się beczka zimnej wody, ale tą rolę spełni także prysznic. Ważne aby schładzanie było stopniowe i rozpoczynało się od stóp. Kolejnym etapem jest odpoczynek na leżakach i nawadnianie. Cykl powtarzamy kilkukrotnie.
Korzyści korzystania z ruskiej bani
Korzystanie z ruskiej bani, tak jak z tradycyjnej sauny niesie za sobą pozytywny wpływ na organizm. Seans w saunie poprawia nastrój, niweluje stres, odpręża ciało. Regularnie saunowanie wzmacnia odporność, korzystnie wpływa na układ krążenia i oddechowy.
Ruska bania, a balia kąpielowa
Częstym komponentem ruskiej bania jest drewniana beczka, a nawet dwie. Jedna wypełniona zimną wodą służy do ochładzania organizmu. Druga z ciepła wodą służy do relaksacyjnych kąpieli pod gołym niebem. Taka kąpiel w ogrodzie to doskonały sposób na relaks po trudnym dniu. Drewniane balie mogą być ogrzewane na 3 sposoby: piecem na drewno, na gaz i na prąd. Ostatnia opcja jest zdecydowanie najwygodniejsza i najprostsza w obsłudze. Wodę w balii wystarczy wymienić co 2 miesiące, o ile w balii zastosowany jest automatyczny filtr wody i regularnie dodawana jest chemia uzdatniająca. Odpowiednia izolacja balii sprawia, że z kąpieli możemy korzystać nie zależnie od pory roku. Fani balii ogrodowych są zgodni, że właśnie zimą gorące kąpiele na dworze są najprzyjemniejsze.