Plan aranżacji ogrodu – dlaczego jest tak ważny?

2 komentarze
[REKLAMA]

Stoisz przed kolejną przygodą w twoim życiu, jaką jest zakładanie ogrodu i zastanawiasz się, od czego zacząć? Poczyniłeś już pierwsze kroki w uporządkowaniu terenu i nie wiesz, co dalej? Zobacz, dlaczego plan aranżacji ogrodu jest taki ważny i co musi zawierać.

Pierwszy krok do spełnienia marzeń 

Gdy myślimy o przydomowym ogrodzie, gdzieś w podświadomości wiemy, jak chcemy, żeby wyglądał. Może są to nasze wspomnienia z wakacji u babci albo zestawienie inspiracji z Pinteresta. Mamy swoje oczekiwania. Plan aranżacji ogrodu będzie tym, co zagwarantuje, że nasze wysiłki przyniosą spodziewane rezultaty. Nie jest jednak łatwo przenieść wizję do rzeczywistości. Na szczęście możemy zwrócić się o pomoc do specjalistów, którzy są doświadczeni w zakładaniu ogrodów i podpowiedzą nam, jak to zrobić. 

Zakładanie ogrodów Poznań - Green Solutions

Ogród dostosowany do warunków

Żeby cieszyć się pięknym ogrodem jak najdłużej, musimy dostosować jego elementy do ukształtowania terenu, nasłonecznienia, ochrony przed wiatrem czy kwasowości gleby. Są to czynniki mające bardzo duży wpływ na rośliny. Plan aranżacji ogrodu powinien je uwzględnić. Bez obaw – jeśli wymarzyły wam się borówki, a macie zbyt wysoki odczyn pH ziemi, poprzez odpowiednie ściółkowanie możecie je zmienić. Od tego jest właśnie plan aranżacji. 

Bezpieczeństwo w ogrodzie

Planowanie ogrodu pozwala na dostosowanie go do wszystkich użytkowników. To czas, by zadbać o bezpieczeństwo w ogrodzie. Jeśli wiesz, że będą korzystać z niego dzieci lub zwierzęta domowe, dobierz rośliny, które nie są trujące. Lepiej zrezygnuj z bluszczu, ostrokrzewu czy naparstnicy. Zaplanuj też miejsce do przechowywania narzędzi w taki sposób, by wasze pociechy nie miały do nich dostępu.  

Funkcjonalny podział na strefy 

Chcesz, żeby twój ogród był nie tylko piękny, ale również praktyczny? Nie obejdzie się bez planowania. Już na samym początku warto pomyśleć o funkcjonalnym podziale na strefy. Zastanów się, co planujesz robić w ogrodzie. Latem chcesz urządzić grilla z przyjaciółmi? A może rano jeść śniadania na świeżym powietrzu? Potrzebujesz miejsca, w którym twój syn będzie mógł pograć w piłkę nożną albo gdzie stanie huśtawka? Marzy ci się miejsce do relaksu tylko dla ciebie? Warto zaplanować to wcześniej i podzielić ogród na funkcjonalne strefy. Plan aranżacji ogrodu pomoże wykorzystać cały potencjał przydomowego terenu. 

Koszty

W konstruowaniu planu aranżacji ogrodu ważne jest, jakim budżetem dysponujesz. Dobrze stworzony projekt pomoże ci ocenić siły na zamiary. Już na początku będziesz wiedzieć ile funduszy potrzebujesz. To ważne, by odpowiednio zaplanować pracę i rozłożyć koszty na wszystkie potrzebne etapy. Czasem zainwestowanie w pomoc specjalistów zajmujących się planowaniem ogrodów będzie krokiem, który pozwoli nam na zaoszczędzenie pieniędzy w przyszłości – polecamy projekty ogrodów Green Solutions!

W odpowiedniej kolejności

Plan aranżacji sprawi, że będziesz wiedzieć, w jakiej kolejności wykonywać poszczególne czynności, by nie niszczyć swojej pracy. Na przykład, aby nie musieć przekopywać świeżo wyrośniętego trawnika, warto przed jego założeniem zamontować system nawadniania, instalację elektryczną czy pomyśleć o siatce na krety. Bez znajomości rozmieszczenia poszczególnych elementów w ogrodzie, będzie to niemożliwe. Niezbędny jest więc projekt. 

Wybierz styl dla siebie

Projekt aranżacji jest bardzo ważny, jeśli chcemy, by nasz ogród był w konkretnym stylu lub by był spójny z elewacją domu. Pomoże nam też dostosować go do czasu, który jesteśmy w stanie poświęcić na pielęgnowanie ogrodu. Przemyślana kompozycja – lepszy i bardziej satysfakcjonujący efekt końcowy.

Stworzenie projektu aranżacji wymaga specjalistycznej wiedzy i sporo pracy. Jest jednak bardzo ważnym elementem zakładania ogrodu. Jeśli nie masz zbyt wiele wiedzy w tym temacie zwróć się o pomoc do specjalistów. 

2 Responses to “Plan aranżacji ogrodu – dlaczego jest tak ważny?”

  1. stEFan

    Ogród to ważna sprawa. Z naszym mamy trampolinę i wędzarnię. Poza tym rabaty kwiatowe, drzewka karłowate i drzewa owocowe jak brzoskwinia i czereśni, jest też grusza. Wpis naprawdę wartościowy. Chętnie polecę znajomym.

    Odpowiedz
  2. patryycjaa

    Warto przyłożyć się tworząc ogród. Odpowiednie rozmieszczenie poszczególnych stref jest bardzo ważne. W ogrodzie można postawić palenisko lub grilla, a także wędzarnie. No i strefa do zabawy dla dzieci też jest ważna. Wpis bardzo ciekawy. Chętnie polecę bloga znajomym.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz