Jak przygotować ogród dla dzieci na wakacje?

Komentarze
[REKLAMA]

Pora letnia zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Szczególnie zalecane jest, aby dzieciaki czerpały jak najwięcej z ładnej pogody i promieni słonecznych. W dobie szeroko dostępnego internetu czy elektroniki bardzo ciężko namówić najmłodszych do odłożenia ulubionej gry, czy tabletu i pobyć trochę na podwórku.

Urozmaicenie wyglądu najbliższego otoczenia będzie świetnym pomysłem. Postawmy na dedykowane place zabaw do ogrodu, które skrupulatnie zaplanowane, mogą okazać się ulubionym miejscem naszych pociech.

3 kroki do sukcesu

Decyzję o tym, jak będzie wyglądała część ogrodu zaadoptowana pod dzieciaki, koniecznie trzeba przemyśleć. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na:

  • wiek dzieci, które będą bawić się na placu zabaw,
  • materiały użyte przy budowaniu konstrukcji,
  • rodzaj podłoża amortyzujący przy upadkach.

Im starsze dzieci, tym można pozwolić sobie na trudniejsze elementy do wspinaczki, mnogość drabinek oraz trampolin. Dzięki takim rozwiązaniom jesteśmy w stanie utrzymać uwagę i zainteresowanie. Młodsze pociechy zadowolą się niskimi huśtawkami, zjeżdżalniami i piaskownicą. Jeśli chodzi o materiały, to zdecydowanie odchodzi się od metalowych kompozycji na rzecz przyjaźniejszego tworzywa sztucznego i drewna. Można pokusić się również o dmuchane wersje, które poleca się najmłodszym. Drewniane place zabaw to złoty środek dla rodzeństwa w każdym wieku. Ostatnia kwestia to wybór podłoża. W zależności od konkretnej sytuacji zaleca się piasek, korę lub nawierzchnię gumową.

Dawka codziennej gimnastyki

Wszelkie zabawy, które odbywają się przy okazji korzystania z elementów dostępnych na placu zabaw to rozwijanie koordynacji ruchowej dziecka i poprawianie kondycji. Place zabaw zbudowane na wzór „małpiego gaju” dają szerokie pole do popisu dzieciakom. Zwinność, zręczność i pomysłowość to trzy cechy, które na pewno będą wykorzystywane podczas spędzania czasu w ogrodzie.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Należy pamiętać, że najmłodsze dzieci powinny bawić się pod czujnym okiem rodziców. Bardzo istotna jest kontrola zachowań i obserwacja czy plac zabaw spełnia swoją funkcję. Warto przeprowadzić rozmowy ze starszymi pociechami o tym, jak ważne jest ostrożne korzystanie ze wszystkich elementów i unikanie niebezpiecznych sytuacji. To oszczędzi nam wypadków w przyszłości. 

Zostaw komentarz