Co warto wiedzieć o panelach fotowoltaicznych?

Komentarze
[REKLAMA]

Współczesna technologia oferuje coraz więcej rozwiązań służących nie tylko komfortowi człowieka, ale też ochronie środowiska. Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych z energii słonecznej może powstać energia elektryczna, która jest niezbędna w każdym domu czy firmie.

1. Jak działają panele fotowoltaiczne?

2. Montaż i eksploatacja instalacji fotowoltaicznej

3. Niezależność energetyczna dzięki fotowoltaice

Inwestycję w panele fotowoltaiczne rozważa coraz więcej osób. Przekonuje je szereg korzyści, przede wszystkim związanych z finansami i ekologią. Zachętą jest również fakt, że coraz łatwiej znaleźć informacje o tej technologii oraz profesjonalną firmę, która podejmie się instalacji modułów fotowoltaicznych. Jedną z nich jest działająca w południowej Polsce firma Solarx.

1. Jak działają panele fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne składają się z paneli, falownika oraz licznik zużycia i produkcji energii. Dzięki nim możliwe jest pozyskanie energii ze słońca, a następnie przekształcenie jej w prąd używany na co dzień w gniazdkach. Każdy panel składa się z połączonych szeregowo modułów wykonanych z krzemowych ogniw. To właśnie ten materiał odpowiada za pochłanianie światła słonecznego, a ruch elektronów w jego strukturze powoduje finalnie przepływ prądu elektrycznego.

2. Montaż i eksploatacja instalacji fotowoltaicznej

Planując zakup paneli fotowoltaicznych trzeba wziąć pod uwagę, że prace montażowe potrwają od jednego do trzech dni. Jest to uzależnione od wielkości instalacji, warunków oraz rodzaju pokrycia dachowego. Decyzję o korzystaniu z energii słonecznej można podjąć już na etapie projektowania domu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować moduły fotowoltaiczne później – także w już zamieszkałym budynku. Instalacja fotowoltaiczna oferowana przez firmę Solarx jest bezobsługowa, dlatego nie sprawia dodatkowych problemów podczas eksploatacji. Wskazane są jedynie okresowe przeglądy wykonywane co 5 lat.

3. Niezależność energetyczna dzięki fotowoltaice

Ceny energii nieustannie rosną, a jednocześnie w każdym gospodarstwie domowym pojawia się coraz więcej sprzętów, które wymagają podłączenia do prądu. Aby korzystanie z fotowoltaiki było opłacalne, należy oszacować potrzeby energetyczne domu, a następnie dokonać obliczeń, przyjmując, że instalacja o mocy 1 kWp wytwarza około 1 MWh energii rocznie. Warto pamiętać, że z nadwyżki energii produkowane w słonecznych miesiącach roku są magazynowane i gospodarstwo domowe może z nich korzystać, gdy samo wytwarza mniej prądu.

 

Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Zostaw komentarz